16 Yaşından Küçüklere WhatsApp Yasak!..

Sosyal medya devi Facebook‘un sahibi olduğu popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp‘ın Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde mevcut kullanım yaşı 13’ten 16’ya yükseltilecek.

AB‘nin yeni veri mahremiyeti kurallarını uygulamaya koyma öncesinde WhatsApp kendi kullanım koşullarını değiştirdi. Yeni kullanım koşullarının önümüzdeki günlerde kullanıcıların onayına sunulması bekleniyor. WhatsApp yeni kullanım koşullarında kullanıcıların 16 yaşından büyük olduklarını doğrulamalarını isteyecek.

Yeni yaş sınırı kararının nasıl mecbur tutulacağı ise merak konusu zira şirketten bu yönde herhangi bir açıklama yapılmış değil. 25 Mayısta yürürlüğe girecek olan yeni AB Genel Veri Koruma Kuralları (GDPR) ile bireyler kişisel verilerinin ne denli ve nasıl kullanıldığı hakkında daha fazla bilgiye erişebilecekler. Talep etmeleri halinde de bu saklanan verilerin silinmesi hakkını da almış olacaklar.

Yeni kurallarda çocukların kişisel verilerin pazarlama amacıyla toplanmasını önlemeye yönelik düzenlemeler de mevcut. Geçmişte veri paylaşımı uygulamalarıyla soruşturma yaşayan WhatsApp‘ın AB’deki bu kararı “üst düzey yeni şeffaflık standartlarına” ulaşma hedefi olarak yorumlanabilir. Ancak dünyanın geri kalanında hali hazırdaki 13 yaş sınırı devam edecek gibi görünüyor.

Sosyal medya platformlarının hemen hepsinde mevcut kullanım yaş sınırı 13. Bu yaş sınırının tercih edilmesinin sebebi ise ABD‘deki Çocukların İnternetteki Mahremiyetini Koruma Yasası‘nın (COPPA) desek yanılmış olmayız. Zira bu karar  çocukların kişisel bilgilerinin toplanmasının yasaklanması amacıyla uygulanmaya konmuştu..

0 Paylaşımlar

Bir cevap yazın