Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Güvenlik

Dinleniyoruz kaygısı paranoya mı?

Dinleniyoruz kaygısı paranoya mı?

Dinleniyoruz kaygısı paranoya mı? Telefonlarımız bizi dinliyor mu? Telefonlarımızın mikrofonu daima açık mı? Devlet kurumları ya da sosyal medya uygulamaları bizi sürekli takip mi ediyor?

Sorular biraz paranoyak gelebilir ama birçoğumuz bunun böyle olduğu hissine zaman zaman kapılıyor olabiliriz.

Bir mekanda arkadaşlarımızla sohbet ederken telefonlarımızın masada olduğunu varsayalım. Sohbetin bir bölümünde Diyarbakırdaki Hevsel Bahçeleri veya Trabzon’daki Uzungöl’den bahsettiğinizi varsayalım. Bir süre sonra telefonunuzda Instagram’da ya da Facebook’ta gezinirken Diyabakır veya Trabzon’a ucuz uçak bileti reklamıyla karşılaşmanız olası.

Peki bu nasıl mümkün olabiliyor?

Bu duruma açıklama getirmek için Northeastern Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı bilimsel bir çalışma yürütmeyi planladılar. Söz konusu uygulamaların, telefonlarımızın mikrofonlarını “canlı dinleme” amacıyla kullanıp kullanmadıklarının kesin sonucunu öğrenmeyi amaçladılar.

Uygulamalar sesleri kaydedip üçüncü taraf sunuculara gönderiyorlar mıydı?

Ve 17.000’den fazla uygulamanın yaklaşık 1 yıl kadar gözlemlendiği araştırmada mikrofonların dinleme amacıyla kullanıldığı ve üçüncü taraf sunuculara gönderildiğine dair bulguya rastlanmadı.

Ama; Evet burada bir ama var.

Bazı uygulamalar ekran görüntüsü veya ekran kaydı alarak bunu üçüncü taraf sunuculara gönderiyordu. Verilerin gönderildiği bu verileri pazarlama amacıyla kişisel verilerin gizliliğine sadık kalarak kullandığı açıklamasını yaptı. Kişisel verilerin gizliliğine sadakat bu noktada tartışılır.

 

“Mikrofonu kendi kendine etkinleştiren veya ses gönderen bir uygulama hakkında hiçbir kanıt bulamadılar.”

Sonuç olarak telefonlarımız bizi dinliyor diyebilmek için herhangi bir bilimsel bulgu yok. Ancak bunu mikrofonu kullanmadan yapabiliyorlarsa (ki birçok insan dinlendiğine inanıyor) bunun nasıl yapıldığını henüz bilemiyoruz.

Comments

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  Voyager 2’nin 1980’lerdeki ziyaretinden bu yana Uranüs ve Neptün’e hiçbir uzay aracı gönderilmedi. NASA’lı bilim insanları artık bu durumu değiştirmenin vaktinin geldiğini söylüyor. Güneş...

  Advertisement