Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

18 ayar altının sırrı

“Şaşırtıcı derecede hafif 18 ayar altın külçesinin bir sırrı var: Alaşımında plastik bulunuyor. Böylece külçe, normal 18 ayar altın gibi görünüyor. Ancak geleneksel bir külçeden çok daha hafif”

Tipik bir 18 ayar altında %75 oranında saf altın vardır. Geriye kalan %25’i ise bakır veya gümüş gibi bir ya da daha fazla başka metalleri içerir. Peki alaşım içerisinde plastik yer alıyorsa?

Mucizevi bir altın külçesinde %25 metal yerine plastik kullanılıyor. Bu şaşırtıcı derecede hafif, 18 ayar altın külçesinin sırrı tek kelime ile bu: plastik…

Altın gibi görünüyor. Altın gibi cilalanabilir. Altın, ama aynı zamanda daha fazlası. İsviçre‘deki ETH Zürih Üniversitesi’ndeki araştırmacılar hala 18 ayar altın olan hafif bir külçe oluşturdular.

Bu gizli bileşen, bilim insanlarının geleneksel bir külçeden beş ila 10 kat daha düşük olan altın yapabilecekleri anlamına geliyor. Bu külçe, normal 18 ayar altın gibi görünüyor. Ancak geleneksel bir külçeden çok daha az ağır.

Ekip, matris olarak protein lifleri ve polimer lateksi kullandı. Bununla birlikte normal 18 ayar altın gibi görünen malzemeyi oluşturmak için altın nanokristalleri alaşımın içerisine gömdü.

ETH Zurich malzeme bilimcisi Raffaele Mezzenga cuma günü yaptığı açıklamada, “Bu altın plastiğin malzeme özelliklerine sahip” dedi.

Araştırmacılar, metalin eritme işlemini standart altından çok daha düşük sıcaklıklarda taklit eden bir tür ‘plastik altın’ oluşturabileceklerini söylediler.

Ayrıca ekip tarafından geçtiğimiz günlerde, hafif altın üzerine bir makale yayınlandı. Bu makale, Advanced Functional Materials dergisinde yer aldı.

Parıldayan malzeme hafif mücevher yapmak için kullanılabilir. Aynı zamanda kimyasal kataliz, elektronik uygulamalar veya radyasyon kalkanı için de uygundur. Bu plastik altının ilerisi için parlak ve etkileyici bir geleceği var gibi göründüğü ifade ediliyor.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  “Bir yıldızın ölümünün ardından ortaya çıkan manzaraya, yani Tycho süpernova’nın doğal kalıntılarına, NASA’nın Chandra gözlemevi, yeni bir bakış attı” Bir süpernova (enerjisi biten Büyük...

  Advertisement