Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

technous.net

Bilim

18 ayar altının sırrı

“Şaşırtıcı derecede hafif 18 ayar altın külçesinin bir sırrı var: Alaşımında plastik bulunuyor. Böylece külçe, normal 18 ayar altın gibi görünüyor. Ancak geleneksel bir külçeden çok daha hafif”

Tipik bir 18 ayar altında %75 oranında saf altın vardır. Geriye kalan %25’i ise bakır veya gümüş gibi bir ya da daha fazla başka metalleri içerir. Peki alaşım içerisinde plastik yer alıyorsa?

Mucizevi bir altın külçesinde %25 metal yerine plastik kullanılıyor. Bu şaşırtıcı derecede hafif, 18 ayar altın külçesinin sırrı tek kelime ile bu: plastik…

Altın gibi görünüyor. Altın gibi cilalanabilir. Altın, ama aynı zamanda daha fazlası. İsviçre‘deki ETH Zürih Üniversitesi’ndeki araştırmacılar hala 18 ayar altın olan hafif bir külçe oluşturdular.

Bu gizli bileşen, bilim insanlarının geleneksel bir külçeden beş ila 10 kat daha düşük olan altın yapabilecekleri anlamına geliyor. Bu külçe, normal 18 ayar altın gibi görünüyor. Ancak geleneksel bir külçeden çok daha az ağır.

Ekip, matris olarak protein lifleri ve polimer lateksi kullandı. Bununla birlikte normal 18 ayar altın gibi görünen malzemeyi oluşturmak için altın nanokristalleri alaşımın içerisine gömdü.

ETH Zurich malzeme bilimcisi Raffaele Mezzenga cuma günü yaptığı açıklamada, “Bu altın plastiğin malzeme özelliklerine sahip” dedi.

Araştırmacılar, metalin eritme işlemini standart altından çok daha düşük sıcaklıklarda taklit eden bir tür ‘plastik altın’ oluşturabileceklerini söylediler.

Ayrıca ekip tarafından geçtiğimiz günlerde, hafif altın üzerine bir makale yayınlandı. Bu makale, Advanced Functional Materials dergisinde yer aldı.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Parıldayan malzeme hafif mücevher yapmak için kullanılabilir. Aynı zamanda kimyasal kataliz, elektronik uygulamalar veya radyasyon kalkanı için de uygundur. Bu plastik altının ilerisi için parlak ve etkileyici bir geleceği var gibi göründüğü ifade ediliyor.

Son Yorumlar

  Ev Ödevi Temalı Apple Reklamı

  Advertisement

  Daha fazla...

  Bilim

  “NASA’nın Voyager 2 probu güneş sisteminin kenarında aksaklık yaşıyor. Bu, zor bir durum. Ancak NASA, probun yakında bilim operasyonlarına devam etmesini umuyor” Voyager 2,...

  Güvenlik

  “Avrupa, güvenlik yönergeleriyle Huawei’ye 5G için izin veriyor. Ancak AB ülkeleri 5G tedarikçilerinin çeşitliliğini korumalı ve çekirdek ağlara erişimi sınırlamalıdır” İngiltere‘nin Huawei’yi 5G için...

  Bilim

  “NASA, Dünya’yı uzayda küçük bir leke olarak gösteren Voyager 1’in 1990 yılına ait olan “Soluk Mavi Nokta” görüntüsüne yeni bir bakış attı” Evren, çok...

  Teknoloji

  Aslen İzmir’li olan iki genç girişimci, başta otomotiv ve akıllı şehir sektörleri olmak üzere reklam sektörünü de baştan yaratacak girişimlere imza atıyor. Henüz kurulalı...

  Advertisement