Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

technous.net

Bilim

2019 Nobel Kimya Ödülü’nün kazananları

“Şarj edilebilir bir dünya kuran John B. Goodenough, M. Stanley Whittingham ve Akira Yoshino, 2019 Nobel Kimya Ödülü’nün sahibi oldu”

Kimya alanında Nobel ödülünün sahipleri belli oldu. Bu yıl, Nobel Kimya Ödülü de tıp ve fizik alanlarında olduğu gibi üç isme verildi. Bu isimler: John B. Goodenough, M. Stanley Whittingham ve Akira Yoshino.

Yapılan açıklamaya göre, bu üç isme “şarj edilebilir bir dünya” oluşturdukları sebebiyle, ödül verildi. Ayrıca, 2019 Nobel Kimya Ödülü, lityum-iyon pilin gelişimini ödüllendirmiş oldu. Lityum-iyon pillerinin telefondan dizüstü bilgisayarlara ve elektrikli araçlara kadar her şeyin içinde bulunduğunu ifade eden açıklama, bilim insanlarının insanlık için en büyük faydayı sağladıklarını belirtiyor.

Stanley Whittingham, fosil yakıtsız enerji teknolojilerine yol açabilecek yöntemler geliştirmek için çalıştı. Süper iletkenleri araştırmaya başladı ve lityum pilde yenilikçi bir katot oluşturmak için kullandığı enerji açısından zengin bir malzeme keşfetti.

John Goodenough, metal sülfür yerine metal oksit kullanılarak yapıldığında katodun daha da büyük bir potansiyele sahip olacağını öngördü. Sistematik bir araştırmadan sonra, 1980’de, iç içe geçmiş lityum iyonlarıyla kobalt oksidin dört volt üretebileceğini gösterdi.

Temel olarak Goodenough’un katodu ile Akira Yoshino, 1985 yılında ticari olarak piyasada bulunan ilk lityum-iyon bataryayı yarattı.

Kablosuz, fosilsiz bir toplumun temelini, böylece atmış olan bilim insanları, bu yılın Nobel Kimya Ödülü’nü aldı.

Son Yorumlar

  Ev Ödevi Temalı Apple Reklamı

  Advertisement

  Daha fazla...

  Bilim

  “NASA’nın Voyager 2 probu güneş sisteminin kenarında aksaklık yaşıyor. Bu, zor bir durum. Ancak NASA, probun yakında bilim operasyonlarına devam etmesini umuyor” Voyager 2,...

  Güvenlik

  “Avrupa, güvenlik yönergeleriyle Huawei’ye 5G için izin veriyor. Ancak AB ülkeleri 5G tedarikçilerinin çeşitliliğini korumalı ve çekirdek ağlara erişimi sınırlamalıdır” İngiltere‘nin Huawei’yi 5G için...

  Bilim

  “NASA, Dünya’yı uzayda küçük bir leke olarak gösteren Voyager 1’in 1990 yılına ait olan “Soluk Mavi Nokta” görüntüsüne yeni bir bakış attı” Evren, çok...

  Teknoloji

  Aslen İzmir’li olan iki genç girişimci, başta otomotiv ve akıllı şehir sektörleri olmak üzere reklam sektörünü de baştan yaratacak girişimlere imza atıyor. Henüz kurulalı...

  Advertisement