Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

2020'nin ilk yeni kuyruklu yıldızı

“2020’nin ilk yeni kuyruklu yıldızı keşfedildikten hemen sonra güneşe çarpıyor”

Uzay o kadar geniştir ki, küçük bir kuyruklu yıldızın fark edilmesi zor olabilir. Bir küçük Kreutz sungrazer (Birkaç yüzyıl önce dağılmış büyük bir kuyruklu yıldızın parçaları olduğuna inanılıyor) durumunda, ilk kez hemen buharlaşmak için güneşe doğru baş aşağı batırılmadan önce görüldü.

Washington DC’deki Donanma Araştırma Laboratuvarı’nda NASA’nın Sungrazing Comets Projesi’ni yürüten Karl Battams, 2020’de keşfedilen ilk yeni kuyruklu yıldızın zaten gittiğini pazartesi günü Twitter’dan paylaştı. Battams ayrıca Güneş ve Heliospheric Gözlemevi, yani SOHO’dan son anlarının bazı görüntülerini paylaştı.

Kreutz sungrazerler, yüzyıllar önce yüzlerce küçük parçaya bölünmüş büyük bir kuyruklu yıldızdan arta kalan bir kuyruklu yıldız ailesidir. Her yıl bir dizi mini kuyruklu yıldız bulunur.

2020‘nin ilk yeni kuyruklu yıldızı keşfedildikten hemen sonra güneşe çarpıyor.

Karl Battams verdiği bir demeçte, “SOHO‘nun bir kuyruklu yıldız bulmasının 13 gün sürmesi oldukça sıra dışı bir durum. Bu, 2008’den beri keşif yapmadan yeni bir takvim yılına girmiş olduğumuz en uzak şey” ifadelerinde bulundu.

Henüz adlandırılmamış kuyruklu yıldız, SOHO görüntülerinde Worachate Boonplod adlı amatör bir kuyruklu yıldız avcısı tarafından fark edildi.
Bu cesur, isimsiz kuyruklu yıldız gitmiş olsa da yakında koma yolunda takip edecek başkaları da olabilir. Aslında Karl Battams, 2020’nin ikinci yeni kuyruklu yıldızının da bir Kreutz sungrazer olacağını söylüyor.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  “Bir yıldızın ölümünün ardından ortaya çıkan manzaraya, yani Tycho süpernova’nın doğal kalıntılarına, NASA’nın Chandra gözlemevi, yeni bir bakış attı” Bir süpernova (enerjisi biten Büyük...

  Advertisement