Connect with us

Hi, what are you looking for?

technous.net

Bilim

2020'nin ilk yeni kuyruklu yıldızı

“2020’nin ilk yeni kuyruklu yıldızı keşfedildikten hemen sonra güneşe çarpıyor”

Uzay o kadar geniştir ki, küçük bir kuyruklu yıldızın fark edilmesi zor olabilir. Bir küçük Kreutz sungrazer (Birkaç yüzyıl önce dağılmış büyük bir kuyruklu yıldızın parçaları olduğuna inanılıyor) durumunda, ilk kez hemen buharlaşmak için güneşe doğru baş aşağı batırılmadan önce görüldü.

Washington DC’deki Donanma Araştırma Laboratuvarı’nda NASA’nın Sungrazing Comets Projesi’ni yürüten Karl Battams, 2020’de keşfedilen ilk yeni kuyruklu yıldızın zaten gittiğini pazartesi günü Twitter’dan paylaştı. Battams ayrıca Güneş ve Heliospheric Gözlemevi, yani SOHO’dan son anlarının bazı görüntülerini paylaştı.

Kreutz sungrazerler, yüzyıllar önce yüzlerce küçük parçaya bölünmüş büyük bir kuyruklu yıldızdan arta kalan bir kuyruklu yıldız ailesidir. Her yıl bir dizi mini kuyruklu yıldız bulunur.

2020‘nin ilk yeni kuyruklu yıldızı keşfedildikten hemen sonra güneşe çarpıyor.

Karl Battams verdiği bir demeçte, “SOHO‘nun bir kuyruklu yıldız bulmasının 13 gün sürmesi oldukça sıra dışı bir durum. Bu, 2008’den beri keşif yapmadan yeni bir takvim yılına girmiş olduğumuz en uzak şey” ifadelerinde bulundu.

Henüz adlandırılmamış kuyruklu yıldız, SOHO görüntülerinde Worachate Boonplod adlı amatör bir kuyruklu yıldız avcısı tarafından fark edildi.
Bu cesur, isimsiz kuyruklu yıldız gitmiş olsa da yakında koma yolunda takip edecek başkaları da olabilir. Aslında Karl Battams, 2020’nin ikinci yeni kuyruklu yıldızının da bir Kreutz sungrazer olacağını söylüyor.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Son Yorumlar

  Ev Ödevi Temalı Apple Reklamı

  Advertisement

  Daha fazla...

  Bilim

  “NASA’nın Voyager 2 probu güneş sisteminin kenarında aksaklık yaşıyor. Bu, zor bir durum. Ancak NASA, probun yakında bilim operasyonlarına devam etmesini umuyor” Voyager 2,...

  Güvenlik

  “Avrupa, güvenlik yönergeleriyle Huawei’ye 5G için izin veriyor. Ancak AB ülkeleri 5G tedarikçilerinin çeşitliliğini korumalı ve çekirdek ağlara erişimi sınırlamalıdır” İngiltere‘nin Huawei’yi 5G için...

  Bilim

  “NASA, Dünya’yı uzayda küçük bir leke olarak gösteren Voyager 1’in 1990 yılına ait olan “Soluk Mavi Nokta” görüntüsüne yeni bir bakış attı” Evren, çok...

  Teknoloji

  Aslen İzmir’li olan iki genç girişimci, başta otomotiv ve akıllı şehir sektörleri olmak üzere reklam sektörünü de baştan yaratacak girişimlere imza atıyor. Henüz kurulalı...

  Advertisement