“Uluslararası Ay Gözlem Gecesi bu yıl 5 Ekim’de”

Ay, insanlar tarafından merak edildi. Ay’a ayak basmak dahil olmak üzere, Ay üzerinde yapılan birçok çalışma ve Ay konulu bir sürü şey insanların dikkatini fazlasıyla çekti.

Son on yıl boyunca, organize edilen bir gece işte onlardan biri. Uluslararası Ay Gözlem Gecesi olarak adlandırılan gecede, dünyanın dört bir yanındaki astronotlar, uzay ve ay meraklıları olmak üzere birçok kişi yer alabilir.

Dünyadaki herkes, Ay’ı beraber gözlemlemek, Ay hakkında bilgi sahibi olunması ve kutlama yapılması için davet edilir. NASA, ayrıca herkesin Uluslararası Ay Gözlem Gecesini kutlamasını istiyor.

Bu yıl, bu gece 5 Ekim Cumartesi olarak belirlendi. Aynı zamanda bu yıl, Dünya Uzay Haftası ile denk gelen gece, genel olarak dolunay ile çakışmıyor. Çünkü en iyi ay gözlemi, genellikle, Dolunay’dan ziyade gölgelerin en uzun olduğu Ay sonlandırıcı (gece ile gündüz arasındaki çizgi) boyunca olmaktadır.

NASA olayı, “dünya çapında ay bilimi ve keşif kutlaması, göksel gözlem ve ayla olan kültürel ve kişisel ilişkilerimiz” olarak nitelendiriyor.

Olayı yaşamak için yapılacak en basit şey, dışarı çıkmak, yukarı bakmak ve ay hakkında düşünmek olabilir. Bunun için birkaç dakika ayırarak kutlamaya dahil olunabilir. Ancak, dünya çapında resmi toplantılar da var.

Bu yıl, Ay görevleri için oldukça büyük bir yıl oldu. Cesurca girişimler, farklı araştırmalar ve çalışmalar ile genişletilen planlar, bu yıl içinde yaşandı. Gelecek yıllarda da bunlar devam edecek. Çünkü Ay’da her zaman keşfedilmemiş şeyler olacak.

4-10 Ekim tarihlerini kapsayan Dünya Uzay Haftasının 2019 yılı teması, “Ay: Yıldızların Geçidi” şeklinde. Uluslararası Ay Gözlem Gecesinin bu tarihlere denk gelmesi ile seçilen temanın içeriğinde Ay olması oldukça etkileyici.

0 Paylaşımlar