Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

5 Ekim gecesi Ay’a bak

“Uluslararası Ay Gözlem Gecesi bu yıl 5 Ekim’de”

Ay, insanlar tarafından merak edildi. Ay’a ayak basmak dahil olmak üzere, Ay üzerinde yapılan birçok çalışma ve Ay konulu bir sürü şey insanların dikkatini fazlasıyla çekti.

Son on yıl boyunca, organize edilen bir gece işte onlardan biri. Uluslararası Ay Gözlem Gecesi olarak adlandırılan gecede, dünyanın dört bir yanındaki astronotlar, uzay ve ay meraklıları olmak üzere birçok kişi yer alabilir.

Dünyadaki herkes, Ay’ı beraber gözlemlemek, Ay hakkında bilgi sahibi olunması ve kutlama yapılması için davet edilir. NASA, ayrıca herkesin Uluslararası Ay Gözlem Gecesini kutlamasını istiyor.

Bu yıl, bu gece 5 Ekim Cumartesi olarak belirlendi. Aynı zamanda bu yıl, Dünya Uzay Haftası ile denk gelen gece, genel olarak dolunay ile çakışmıyor. Çünkü en iyi ay gözlemi, genellikle, Dolunay’dan ziyade gölgelerin en uzun olduğu Ay sonlandırıcı (gece ile gündüz arasındaki çizgi) boyunca olmaktadır.

NASA olayı, “dünya çapında ay bilimi ve keşif kutlaması, göksel gözlem ve ayla olan kültürel ve kişisel ilişkilerimiz” olarak nitelendiriyor.

Olayı yaşamak için yapılacak en basit şey, dışarı çıkmak, yukarı bakmak ve ay hakkında düşünmek olabilir. Bunun için birkaç dakika ayırarak kutlamaya dahil olunabilir. Ancak, dünya çapında resmi toplantılar da var.

Bu yıl, Ay görevleri için oldukça büyük bir yıl oldu. Cesurca girişimler, farklı araştırmalar ve çalışmalar ile genişletilen planlar, bu yıl içinde yaşandı. Gelecek yıllarda da bunlar devam edecek. Çünkü Ay’da her zaman keşfedilmemiş şeyler olacak.

4-10 Ekim tarihlerini kapsayan Dünya Uzay Haftasının 2019 yılı teması, “Ay: Yıldızların Geçidi” şeklinde. Uluslararası Ay Gözlem Gecesinin bu tarihlere denk gelmesi ile seçilen temanın içeriğinde Ay olması oldukça etkileyici.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  Voyager 2’nin 1980’lerdeki ziyaretinden bu yana Uranüs ve Neptün’e hiçbir uzay aracı gönderilmedi. NASA’lı bilim insanları artık bu durumu değiştirmenin vaktinin geldiğini söylüyor. Güneş...

  Advertisement