Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Mobil

5G Telefonlar geliyor

5G Telefonlar geliyor

5G Telefonlar geliyor. 5G Devrimi neredeyse gerçekleşmek üzere. 5G’nin yanı sıra akıllı telefon üreticilerinin 5G modellerini merakla bekliyoruz.

5G olarak da adlandırılan yeni nesil hücresel teknolojinin hayatımızdaki yerini almasına çok az bir zaman kaldı. İlk ve en büyük 5G dalgası muhtemelen önümüzdeki yılın ilk aylarında bir sonraki aşama ise 2020 yılı içerisinde gerçekleşecek. Hali hazırda operatörler daha hızlı ve daha geniş kablosuz ağını oluşturmanın temellerini atmaya devam ediyor.

Daha hızlı veri iletim imkanı ve dolayısıyla daha hızlı internet pek çok endüstrinin faydalanacağı bir konforu ve deneyimi beraberinde getirecek. Tıpkı Edge bağlantıdan 3G’ye ve sonrasında 3G’den 4.5G’ye geçişte yaşandığı gibi bir dizi yenilik hayatımızda olacak. 

5G ile Sürücüsüz otomobiller, dronlar, IoT (nesnelerin interneti olarak bilinen giyilebilir teknoloji) gibi teknolojiler günlük hayatımızda yaygınlaşmaya başlayacak.

Elbetteki 5G deneyimini en çok yaşayacağımız teknolojik ürün akıllı telefonlarımız olacak. Akıllı telefon üreticileri de tıpkı servis sağlayıcılar gibi 5G yatırımlarını hız kesmeden yapmaya devam ediyor. 

İşte bunlardan bazıları:

Apple 

Apple’ın 5G uyumlu bir iPhone için acelesi yok gibi görünüyor. Açıkça söylemek gerekirse 2019 ve 2020 içerisinde tanıtacağı iPhone modellerinde 5G uyumu beklemiyoruz. 4.5G ve LTE teknolojisini mükemmelleştirme yolunu izleyeceğini söyleyebiliriz. Apple genellikle mobil teknolojilerde trende uyan değil trend yaratan şirket olmayı tercih ediyor ve bunu başarılı bir şekilde yürütüyor. Örnek vermek gerekirse iPhone 7 ve 7 Plus modellerinde 3.5 mm kulaklık jack girişini radikal bir şekilde kaldırdığını söyleyebiliriz. 

Bu yüzden 2019 yılı içerisinde Android tarafında bir 5G telaşı yaşanacağına kesin gözüyle bakıyoruz. Ancak aynı heyecanı Apple’ın yaşamasını beklemeseniz iyi edersiniz. Bu arada Apple’dan 5G ile ilgili henüz herhangi bir açıklama yapılmış değil.

Samsung

Samsung Ağustos ayında ilk 5G uyumlu telefonunun Galaxy S10 olmayacağını belirtmişti. Ancak bunun yanı sıra söylentilere göre 5G uyumlu ilk Samsung, Galaxy S10 Plus olacak. 

Bu arada Güney Koreli teknoloji devi genellikle Şubat ve Mart aylarında Galaxy S modellerini piyasaya sürüyor. 2019’un Mart ayında Güney Kore’de 5G ağının dağıtılması planlanıyor. Yani kısaca 2019’un ilk çeyreğinde Samsung’dan 5G uyumlu telefonlar gelmesini bekleyebiliriz. 

Google

Google 5G yatırımları ve planlarıyla ilgili herhangi bir açıklama ve yorum yapmadı.

Google’ın bir sonraki amiral gemisi modelinin muhtemelen Pixel 4 olarak adlandırılan 5G uyumlu bir telefon olabileceği öngörülerimiz arasında. Pixel 4’ün 2019 Ekim ayında yani yılın ikinci yarısında tanıtılmasını tahmin ediyoruz.

LG

LG Ağustos ayında ilk 5G telefonu Sprint’i 2019’un ilk yarısında piyasaya süreceğini doğruladı.

Sprint’in ürün portföy müdürü John Tudhope, açıklamasında “Sprint’in kaliteli bir telefon olacağını” söyledi. 

LG’nin 5G uyumlu ilk modeli Sprint’in tasarım olarak da rakiplerinden farklı olacağı görüşündeyiz. 

Huawei

Haziran aydında gerçekleşen Mobil Dünya Kongresi’nde Haziran 2019’da ilk 5G uyumlu modellerini piyasaya süreceğinin sözünü vermişti. ABD ile Çin arasında yaşanan Ekonomik gerginlik sırasında ABD’de Huawei telefonlarının satışının yasaklanması bu tarihin aksamasına neden olursa şaşırmayız. Çünkü  Huawei açısından ABD pazarı her zaman ciddi bir pazar olmuştu. 

Comments

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  “Bir yıldızın ölümünün ardından ortaya çıkan manzaraya, yani Tycho süpernova’nın doğal kalıntılarına, NASA’nın Chandra gözlemevi, yeni bir bakış attı” Bir süpernova (enerjisi biten Büyük...

  Advertisement