Connect with us

Hi, what are you looking for?

technous.net

Mobil

5G Telefonlar geliyor

5G Telefonlar geliyor

5G Telefonlar geliyor. 5G Devrimi neredeyse gerçekleşmek üzere. 5G’nin yanı sıra akıllı telefon üreticilerinin 5G modellerini merakla bekliyoruz.

5G olarak da adlandırılan yeni nesil hücresel teknolojinin hayatımızdaki yerini almasına çok az bir zaman kaldı. İlk ve en büyük 5G dalgası muhtemelen önümüzdeki yılın ilk aylarında bir sonraki aşama ise 2020 yılı içerisinde gerçekleşecek. Hali hazırda operatörler daha hızlı ve daha geniş kablosuz ağını oluşturmanın temellerini atmaya devam ediyor.

Daha hızlı veri iletim imkanı ve dolayısıyla daha hızlı internet pek çok endüstrinin faydalanacağı bir konforu ve deneyimi beraberinde getirecek. Tıpkı Edge bağlantıdan 3G’ye ve sonrasında 3G’den 4.5G’ye geçişte yaşandığı gibi bir dizi yenilik hayatımızda olacak. 

5G ile Sürücüsüz otomobiller, dronlar, IoT (nesnelerin interneti olarak bilinen giyilebilir teknoloji) gibi teknolojiler günlük hayatımızda yaygınlaşmaya başlayacak.

Elbetteki 5G deneyimini en çok yaşayacağımız teknolojik ürün akıllı telefonlarımız olacak. Akıllı telefon üreticileri de tıpkı servis sağlayıcılar gibi 5G yatırımlarını hız kesmeden yapmaya devam ediyor. 

İşte bunlardan bazıları:

Apple 

Apple’ın 5G uyumlu bir iPhone için acelesi yok gibi görünüyor. Açıkça söylemek gerekirse 2019 ve 2020 içerisinde tanıtacağı iPhone modellerinde 5G uyumu beklemiyoruz. 4.5G ve LTE teknolojisini mükemmelleştirme yolunu izleyeceğini söyleyebiliriz. Apple genellikle mobil teknolojilerde trende uyan değil trend yaratan şirket olmayı tercih ediyor ve bunu başarılı bir şekilde yürütüyor. Örnek vermek gerekirse iPhone 7 ve 7 Plus modellerinde 3.5 mm kulaklık jack girişini radikal bir şekilde kaldırdığını söyleyebiliriz. 

Bu yüzden 2019 yılı içerisinde Android tarafında bir 5G telaşı yaşanacağına kesin gözüyle bakıyoruz. Ancak aynı heyecanı Apple’ın yaşamasını beklemeseniz iyi edersiniz. Bu arada Apple’dan 5G ile ilgili henüz herhangi bir açıklama yapılmış değil.

Samsung

Samsung Ağustos ayında ilk 5G uyumlu telefonunun Galaxy S10 olmayacağını belirtmişti. Ancak bunun yanı sıra söylentilere göre 5G uyumlu ilk Samsung, Galaxy S10 Plus olacak. 

Bu arada Güney Koreli teknoloji devi genellikle Şubat ve Mart aylarında Galaxy S modellerini piyasaya sürüyor. 2019’un Mart ayında Güney Kore’de 5G ağının dağıtılması planlanıyor. Yani kısaca 2019’un ilk çeyreğinde Samsung’dan 5G uyumlu telefonlar gelmesini bekleyebiliriz. 

Google

Google 5G yatırımları ve planlarıyla ilgili herhangi bir açıklama ve yorum yapmadı.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Google’ın bir sonraki amiral gemisi modelinin muhtemelen Pixel 4 olarak adlandırılan 5G uyumlu bir telefon olabileceği öngörülerimiz arasında. Pixel 4’ün 2019 Ekim ayında yani yılın ikinci yarısında tanıtılmasını tahmin ediyoruz.

LG

LG Ağustos ayında ilk 5G telefonu Sprint’i 2019’un ilk yarısında piyasaya süreceğini doğruladı.

Sprint’in ürün portföy müdürü John Tudhope, açıklamasında “Sprint’in kaliteli bir telefon olacağını” söyledi. 

LG’nin 5G uyumlu ilk modeli Sprint’in tasarım olarak da rakiplerinden farklı olacağı görüşündeyiz. 

Huawei

Haziran aydında gerçekleşen Mobil Dünya Kongresi’nde Haziran 2019’da ilk 5G uyumlu modellerini piyasaya süreceğinin sözünü vermişti. ABD ile Çin arasında yaşanan Ekonomik gerginlik sırasında ABD’de Huawei telefonlarının satışının yasaklanması bu tarihin aksamasına neden olursa şaşırmayız. Çünkü  Huawei açısından ABD pazarı her zaman ciddi bir pazar olmuştu. 

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Son Yorumlar

  Ev Ödevi Temalı Apple Reklamı

  Advertisement

  Daha fazla...

  Bilim

  “NASA’nın Voyager 2 probu güneş sisteminin kenarında aksaklık yaşıyor. Bu, zor bir durum. Ancak NASA, probun yakında bilim operasyonlarına devam etmesini umuyor” Voyager 2,...

  Güvenlik

  “Avrupa, güvenlik yönergeleriyle Huawei’ye 5G için izin veriyor. Ancak AB ülkeleri 5G tedarikçilerinin çeşitliliğini korumalı ve çekirdek ağlara erişimi sınırlamalıdır” İngiltere‘nin Huawei’yi 5G için...

  Bilim

  “NASA, Dünya’yı uzayda küçük bir leke olarak gösteren Voyager 1’in 1990 yılına ait olan “Soluk Mavi Nokta” görüntüsüne yeni bir bakış attı” Evren, çok...

  Teknoloji

  Aslen İzmir’li olan iki genç girişimci, başta otomotiv ve akıllı şehir sektörleri olmak üzere reklam sektörünü de baştan yaratacak girişimlere imza atıyor. Henüz kurulalı...

  Advertisement