5G Geliri ikiye katlanacak

“Ancak 4G’yi terk etmeye karşı dikkatli olanlar var”

5G’ye doğru hızlanan bir yarış ve bu yarışın gelirleri… Yarış arttıkça gelirlerin de büyük bir sıçrama yapması bekleniyor.

BT araştırma firması Gartner, geçtiğimiz günlerde bir tahminde bulundu. Tahminlerinde göre dünya çapındaki 5G ağ altyapısından elde edilen gelirler 2020 yılına kadar 4,2 milyar dolara ulaşacak. Bu, firmanın 2019 projelerinin 2,2 milyar dolarlık projesinden %89’luk bir zam sağlayacağını gösteriyor.

Ayrıca şirket, toplam 4G gelirinin 2019’da 19,32 milyar dolardan daha aşağı düşmesini ve bu düşüşlerin 3G ile 2G gelirlerinde de gerçekleşeceğini bekliyor.

5G'de pasta çok büyük
5G’de pasta çok büyük

Üst düzey bir Gartner araştırmacısı olan Sylvain Fabre, 5G özel ağ fırsatı için hala erken günler olduğunu ancak satıcıların, düzenleyicilerin ve standart organların hazırlıklarının olduğunu söyledi.

5G ubiquity hala oldukça uzak olmasına rağmen ağlar tüm dünyada adım adım ortaya çıkmaya başladı. Yeni nesil teknoloji sayesinde süper hızlı mobiller, sürücüsüz otomobiller ve sanal gerçeklik gibi alanlar artmaya devam ediyor. Tüm bunların artışı yönündeki hazırlıklar da gün geçtikçe devam ediyor.

Örneğin, Verizon, AT&T, T-Mobile ve Sprint yani dört ana ABD taşıyıcısı şu ana dek sınırlı alanlarda olsa bile 5G ağlarını açtılar. Ayrıca 5G kapasitesine sahip daha fazla cihaz bu yıl piyasaya sürülmeye başlandı.

Sağlayıcıların %7’sinin şu ana kadar 5G altyapısı kullandığı ve 2019 yılında %6 olan 5G ağlarına toplam sağlayıcı yatırımının 2020’de iki katına yani %12’ye çıkacağı Gartner tarafından tahmin ediliyor.

Firma ayrıca, uzun bir dağıtım sürecinde 4G kapsamının korunacağı konusuna dikkat çekti. Bu yüzden hizmet sağlayıcıları mevcut 4G altyapılarını 2021’e kadar yükseltmeliler.

Aksi durumda konu ile ilgili şunlar söylendi: “5G hücrelerini birleştiren daha az sağlam 4G eski bir katman, kullanıcılar 5G’den 4G / LTE Advanced Pro’ya taşınırken gerçek veya algılanan performans sorunlarına neden olabilir.”

Gartner ayrıca 5G altyapı gelirlerinin 2021 yılında 6,8 milyar dolara çıkacağını öngörmekte.

0 Paylaşımlar