Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

7 milyar yıllık yıldız tozu

“Dünya’da bulunan en eski malzeme olan 7 milyar yıllık yıldız tozu, güneş sistemimizden çok önce vardı ve bir göktaşıyla Dünya’ya bir yolculuk yaptı”

Avustralya’nın Murchison kasabası Victoria, 1.000’den az kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda astronomi tarihinin en önemli yerlerinden de birisidir.

1969’da büyük bir göktaşı Dünya’ya düştü. Atmosferde parçalandı ve kasabanın güneyinde uzay kaya parçalarını bıraktı. On yıllar sonra, araştırmacılar bu parçaların içine kilitlenmenin, gezegene ulaştığı bilinen en eski malzeme olan yıldız tozunun küçük taneleri olduğunu keşfettiler.

7 milyar yıllık tozu Dünya’da bulunan en eski malzemedir. Yıldız tozu, güneş sistemimizden çok önce vardı. Ve bir uzay kayasıyla Dünya’ya bir yolculuk yaptı.

Chicago’daki Doğal Tarih Alan Müzesi’nde jeofizikçi olan Philipp Heck, yaptığı açıklamada, “Bu, üzerinde çalıştığım en heyecan verici çalışmalardan biri. Bunlar şimdiye kadar bulunan en eski katı malzemeler ve bize galaksimizde yıldızların nasıl oluştuğunu anlatıyorlar” dedi.

Yıldız tozu nasıl incelendi?

Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler dergisinde yayınlanan makale, Heck ve diğer meslektaşlarının Murchison göktaşından otuz yıl önce alınan 40 tane tozu nasıl incelediklerini detaylandırıyor. Tanelerin yaşını belirlemek için, uzayda kozmik ışınlarla etkileşime giren neon elementinin izotoplarını incelediler. Evren boyunca uzanan yüksek enerjili parçacıklar olan kozmik ışınlara maruz kalma, bu neon izotoplarını oluşturur. Bolluklarını görmek, yıldız tozunun yaşını ortaya çıkarmaya yardımcı oldu.

Yıldız tozu taneleri, Dünya ile nihai çarpışma rotasında uzayda yolculuk ederken Murchison göktaşı içine çekildi. İncelenen stardust tanelerinin çoğunluğu, güneşimizin doğumundan önce yaklaşık 4,6 milyar yıl önce oluştu ve birçoğu 5 milyar yıldan daha eski. Toz çok eski olduğundan, güneş sistemimiz şekillenmeden önce bize alan hakkında daha fazla bilgi verebilir.

Heck konu ile ilgili, “Beklediğimizden daha fazla genç tanemiz var. Hipotezimiz, bu tanelerin çoğunun … gelişmiş yıldız oluşumunun bir bölümünde oluşmasıdır. Güneş sisteminin başlamasından önce, normalden daha fazla yıldız oluştuğunda bir zaman vardı” dedi.

Yıldızlararası tozun yaşam döngüsünü anlamak önemli bir girişim. Çünkü kozmosun önemli bir bileşenidir ve asteroitlere, yıldızlara ve gezegen sistemlerine dahil edilebilir.

Araştırma yıldızlararası tozun oluşumu ve hareketi hakkında daha fazla bilgi sağlar ve ayrıca Samanyolu’ndaki yıldız oluşumu hakkında daha fazla bilgi verebilir.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  “Bir yıldızın ölümünün ardından ortaya çıkan manzaraya, yani Tycho süpernova’nın doğal kalıntılarına, NASA’nın Chandra gözlemevi, yeni bir bakış attı” Bir süpernova (enerjisi biten Büyük...

  Advertisement