Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

ABD 46 yıl sonra Ay’a geri dönüyor

Apollo 11 Görevi | 1969

ABD 46 yıl sonra Ay’a geri dönüyor..

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), ABD’nin uzay şirketleriyle ticari ortaklıklarını derinleştirmek maksadıyla Ay’a yeniden insanlı uzay görevleri planladıklarını duyurdu.

NASA, ABD’nin “Ay üzerinde varlığının devamlılığı” amacıyla 2019 yılından itibaren bir dizi robotik uzay misyonu gerçekleştirecek. Sonraki aşamadaysa Ay’a insanlı uzay aracı gönderilecek.

ABD’nin son insanlı Ay misyonu 1972 yılında gerçekleşmişti. Geçtiğimiz yıl ABD Başkanı Donald Trump NASA’ya Ay’a astronot gönderilmesi talimatı vermişti.

Perşembe günü NASA’dan yapılan açıklamada astronotlar için Ay’ın yüzeyinde ABD’nin gelecek uzay keşifleri için gereken bilim ve teknoloji tesislerinin inşa edilmesi temel amaçlar arasında.

Washington’da bulunan NASA’nın Bilim Görevleri Müdürlüğü’nün yöneticisi Dennis Andrucyk açıklamasında yol haritasından şöyle bahsetti: “Gelecekte Ay’a ticari olarak görevler düzenlenebilmesi için bilimsel veriler sağlanacak. Böylece NASA Ay ortamını daha iyi tanıyacak.

NASA: Astronotlarımız yeniden Ay’a ayak basacak

SpaceX Uzay Turizmi Projesinde kullanılması planlanan DRAGON Kapsülü

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, geçen yıl yaptığı açıklamada Ay’da sadece astronotların ayak izlerinin olması bizler için yeterli değil dedi.

SpaceX kurucusu Elon Musk da bir süredir Ay’a ticari seyahatler başlatmanın hayalini ve planlarını kurduğunu ifade ediyordu.

Ülkemizin de benzer proje ve misyonlarda çalışması hayali ve ümidiyle…

 

Comments

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  Voyager 2’nin 1980’lerdeki ziyaretinden bu yana Uranüs ve Neptün’e hiçbir uzay aracı gönderilmedi. NASA’lı bilim insanları artık bu durumu değiştirmenin vaktinin geldiğini söylüyor. Güneş...

  Advertisement