Summit

ABD, Çin’den ünvanını geri aldı!

ABD dünyanın en hızlı süper bilgisayarını rakibi olduğu Çin’in önüne geçerek yapmayı başardı.

ABD’nin Summit (Zirve) adı verilen süper bilgisayarı, şu anda dünya lideri olan Çin’in Sunway TaihuLight isimli bilgisayarından iki kat daha hızlı çalışıyor. Öyle ki Summit saniyede 200 trilyon bir başka değişle 200 fetaflop işlem yapabiliyor. Şu ana dek dünyanın en güçü bilgisayarı olan Çin’li Sunway Taihulight süper bilgisayarının işlem gücü ise 93 fetafloptu.

Summit ilk olarak astrofizik ve kanser araştırmaları konularının yanı sıra sistem biyolojisi alanlarında da kullanılacak.

Şu anda ABD’nin Tennessee eyaletindeki Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’nda (ORLN) bulunan süper bilgisayar ünlü teknoloji firmaları IBM ve NVIDIA ortaklığında geliştirildi.

Süper bilgisayarla uzay ve astronomiyle ilgili karmaşık hesaplamalar için geliştirilen on binlerce işlemciden oluşan devasa pahalı ve büyük sistemler. Summit’in 4.608 adet sunucusu ve 10 petabayt (1 PB=1.024 TB) disk kapasitesi bulunuyor.

ORLN Proje direktörlerinden Dr. Thomaz Zacharia açıklamasında Summit’in daha yapım aşamasında bile karşılaştırılmalı gen araştırmalarında kullanıldığını belirtti.

“Sistem öylesine büyük ki kelimenin tam anlamıyla sistemin parçaları birleştirilirken bazı kısımlarını kullanabildiler. Tekerlekleri takılırken bir yarış arabası sürdüğünüzü düşünün” dedi Zacharia

Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı | Summit

ABD Geri Döndü

Geçen yıl dünyanın başlıca süper bilgisayarları verileri yayınlandığında ABD dünyadaki süper bilgisayarların 143’üne sahipken, Çin’in 202 süper bilgisayarı bulunmaktaydı.

ABD’nin daha önceki en hızlı süper bilgisayarı Titan söz konusu listenin 5. sırasındaydı.

ABD Enerji Bakanı Rick Perry “Bir rekabet olduğunun bilincindeyiz ve sonuca ilk kimin ulaştığı çok önemli. Amerika’nın oyuna geri döndüğünü sağlam bir şekilde gösterebilmesi daha da önemliydi” dedi.ABD, süper bilgisayara sahip olma konusunda şu anda en hızlısına sahip olsa da Çin bu konudaki hırsı ve azmini son yıllar da daha çok göstermeyi başardı. Toplam süper bilgisayar verisinde üstünlük hala Çin’de..

Süper bilgisayarların yanı sıra her iki ülkede de Kuantum Bilgisayarlar üzerine de Ar-Ge faaliyetleri söz konusu. Hatta Summit’in geliştirilmesine partnerlik eden IBM’in geçtiğimiz yıl geliştiricilerin deneyimine de sunduğu Kuantum bilgisayarı da mevcut. Kuantum bilgisayarlarının detaylı incelenmesi başka bir yazının konusu.

 

 

 

 

3 Paylaşımlar

Bir cevap yazın