Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

ABD-İngiltere’den Ortak Araştırma: Thwaites Buzulu

ABD-İngiltere’den Ortak Araştırma: Thwaites Buzulu

ABD ve ingiltere’den bilim adamlarının ortak girişimiyle Antartika’nın büyük buzulu Thwaites’in gözlemleneceği beş yıllık bir sürecin başlanması kararı alındı.

Thwaites buzulu kıtada yapılacak bugüne kadar ki en büyük bilimsel projelerden biri olacak. Hatta araştırmada direktör olarak görev alan Prof.David Vaughan‘ın ifadesi şu şekilde: “Antartika’da şimdiye kadar yürütülen en büyük saha araştırması olacağına inanıyorum.”

Antartika’nın batısındaki buz erimesinden kaynaklı mevcut akıntı İngiltere için önem arz etmekte. Araştırmacılar Thwaites’in çöküp çökemeyeceğini bilmek istiyorlar. Bir süredir bu senaryoyla ilgili bilgisayar modellemeleri gerçekleştiriliyordu. Ancak bu simülasyonların bugün açıklanan ortak girişim sayesinde gerçek dünya gözlemlerinde hayata geçirilmesi hedefleniyor.

Antartika’da şu anda erimekte ve hızla geri çekilmekte olan ve küresel deniz seviyesinin yükselmesinin %4’üne neden olan bir buz akıntısı yaşanmakta. Bu oran 1990‘lara kıyasla 2 kat daha fazla.British Antarctic Survey (İngiliz Antartika Araştırması) Bilim Direktörü Prof.David Vaughan “Thwaites’in gerçekten geri dönüşü olmayan bir geri çekilişe girip girmediğinden emin olmak zorundayız.”açıklamasını yaptı. Ancak 10 yıllık daha fazla veriye ihtiyaçlarının olduğunu da belirtti.

İngiltere’den Natural Environment Research Council (Doğal Çevre Araştırma Konseyi) ve ABD’den  National Science Foundation (Ulusal Bilim Vakfı) söz konusu araştırma ve keşif programı için yaklaşık 100 bilim insanını  Thwaites’ e dağıtacak.

Toplam 20 milyon sterlin olan anlaşma bedeli için hibeler verildi, ulaşım ve nakliye (özellikle tekrar gönderim) maliyeteri de hesaba katıldığında projenin maliyetinin yaklaşık 40 milyon sterlin olması öngörülüyor.

 

Comments

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Video

  Kasım’da yayınlanacak olan filmin ilk fragmanı yayınlandı. Geçtiğimiz yıl yayınlanan Ready Player One’ın ardından birbiri ardında büyük oyun yapımlarının sinema filminin yapılmaya başladığı açıklandı. Detective Pikachu ile başlayan...

  Advertisement