ABD-İngiltere’den Ortak Araştırma: Thwaites Buzulu

ABD ve ingiltere’den bilim adamlarının ortak girişimiyle Antartika’nın büyük buzulu Thwaites’in gözlemleneceği beş yıllık bir sürecin başlanması kararı alındı.

Thwaites buzulu kıtada yapılacak bugüne kadar ki en büyük bilimsel projelerden biri olacak. Hatta araştırmada direktör olarak görev alan Prof.David Vaughan‘ın ifadesi şu şekilde: “Antartika’da şimdiye kadar yürütülen en büyük saha araştırması olacağına inanıyorum.”

Antartika’nın batısındaki buz erimesinden kaynaklı mevcut akıntı İngiltere için önem arz etmekte. Araştırmacılar Thwaites’in çöküp çökemeyeceğini bilmek istiyorlar. Bir süredir bu senaryoyla ilgili bilgisayar modellemeleri gerçekleştiriliyordu. Ancak bu simülasyonların bugün açıklanan ortak girişim sayesinde gerçek dünya gözlemlerinde hayata geçirilmesi hedefleniyor.

Antartika’da şu anda erimekte ve hızla geri çekilmekte olan ve küresel deniz seviyesinin yükselmesinin %4’üne neden olan bir buz akıntısı yaşanmakta. Bu oran 1990‘lara kıyasla 2 kat daha fazla.British Antarctic Survey (İngiliz Antartika Araştırması) Bilim Direktörü Prof.David Vaughan “Thwaites’in gerçekten geri dönüşü olmayan bir geri çekilişe girip girmediğinden emin olmak zorundayız.”açıklamasını yaptı. Ancak 10 yıllık daha fazla veriye ihtiyaçlarının olduğunu da belirtti.

İngiltere’den Natural Environment Research Council (Doğal Çevre Araştırma Konseyi) ve ABD’den  National Science Foundation (Ulusal Bilim Vakfı) söz konusu araştırma ve keşif programı için yaklaşık 100 bilim insanını  Thwaites’ e dağıtacak.

Toplam 20 milyon sterlin olan anlaşma bedeli için hibeler verildi, ulaşım ve nakliye (özellikle tekrar gönderim) maliyeteri de hesaba katıldığında projenin maliyetinin yaklaşık 40 milyon sterlin olması öngörülüyor.

 

0 Paylaşımlar

Bir cevap yazın