“Apple, 2022’de AR kulaklığını ve 2023’te AR gözlüklerini piyasaya süreceğini bildirdi”

Apple’ın geçtiğimiz günlerde yayınladığı raporuna göre, Apple, 2022 yılına kadar artırılmış gerçeklik kulaklık seti ve 2023 yılına kadar ise “şık” AR gözlük seti çıkarmayı düşünüyor.

Ayrıca, Apple yöneticilerinin, AR kulaklığının tasarım ve özellikleriyle ilgili yeni ayrıntılar da dahil olmak üzere, çalışanlara yapılan dahili sunum sırasında AR cihazları için planları tartıştıkları bildirildi.

Bildirilen zaman çizelgesi, Apple’ın AR planlarıyla ilgili daha önceki söylentilere tam olarak uymuyor.

Şirket ayrıca, planlanan VR ve AR ürünlerini yedeklemek için yeni bir 3D sensör sistemi kullanmayı planlıyor. Yine rapora göre, 2020 yılının ilk yarısında 3D sensör sistemine sahip yeni bir iPad Pro piyasaya sürülebilir. Ayrıca ileri teknoloji iPhone’lar, bir sonraki nesil Face ID’yi 2020 yılının sonlarında alabilir.

Bununla beraber, iPhone ve iPad mühendisliği ekiplerinin “rOS” adı verilen karma gerçeklik kulaklık ve gözlük işletim sistemi üzerinde de çalıştıkları bildiriliyor.

Apple CEO’su Tim Cook, şirketin potansiyel olarak iPhone kadar önemli bir teknoloji olduğunu söyledi. Ve AR’de büyük bir gelecek için hazır olduğunu belirtti.

Apple, WWDC geliştirici konferansında bu yılın başlarında Reality Composer adında bir AR yapımı araç seti de dahil olmak üzere bir dizi AR aracı çıkardı. Ve şirketin bir AR kulaklığı veya gözlüğünü çıkarmasını beklerken, iOS 13’te şirketin üzerinde çalıştığı şeylerle ilgili bazı ipuçları var.

Apple, AR / VR kulaklık ve gözlükleri hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Ayrıca 3D sensör sistemi veya rOS hakkında da yorum yapma talebine hemen yanıt vermedi.

0 Paylaşımlar