Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

technous.net

Güvenlik

Apple gizliliğinizi sonsuza dek koruyamaz!

Apple mı, Facebook ve Google mı?

Apple gizliliğinizi sonsuza dek koruyamaz. Kişisel bilgilerin gizliliğinin korunması adeta nefes kesen bir yarış halini almış durumda. Bir yandan gizliliği koruyan yasa ve uygulamalar diğer yanda ise kullanıcıları profillemenin yeni yollarını sürekli arayan ve bulmayı başarabilen izleyiciler..

Apple geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği etkinlikte (WWCD) gizlilik için çıtayı bir hayli yükseğe çıkarmış durumda.

Teknoloji devi, sosyal medya izleyicilerinin Safari üzerinden cihaz parmak izi bilgilerine erişmesini engelleyecek bir dizi araç tanıttı. Apple bu sayede verilerinizin korunmasını amaçlıyor.

Apple Yazılım Mühendisliği Kıdemli Başkan Yardımcısı Craig Federighi “Özel verilerin gizliliğini sağlayacağımıza inanıyoruz. Yanlış bir şey yaptığınız ya da gizlenecek bir şeyiniz olmadığından değil, cihazınıza sizin sahip olduğunuzu ve içerisindeki özel bilgileri gören kişinin sadece siz olmanız gerektiğini düşünüyoruz.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Apple’ın bu tutumunda endişelenecek herhangi bir şey var mı?

Aslında var. Gizlilik uzmanları bir yandan Apple’ın yeni özelliklerini alkışlarken bunun internetin büyük sorunsalı “gizlilik yarasına” merhem olduğunu ifade ediyorlar. Ancak Apple gibi büyük, etkili ve reklamdan herhangi bir geliri olmayan bir şirketin kullanıcı bilgilerinin gizliliğini korumaya yönelik hamleleri Facebook ve Google’ı var eden dev bir sektörün tam karşısına koyar.

Kedi fare oyunu söz konusu.

Özel bilgilerin paylaşılması konusu bir süredir vites yükseltmeye devam ediyor. Geçtiğimiz aylardaki Facebook ve Cambridge Analytica skandalı sonrası, milyonlarca insan artık dev şirketlerin veya devletlerin, kullanıcıların verilerinin ne kadarını topladıklarını ve bunları ne yaptığını sorguluyor durumdalar. Avrupa Birliği’nin Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) radikal bir hareket olarak gizlilik politikasına yön verdi diyebiliriz.Öte yandan Facebook ve Google reklam hizmetleri, kişiselleştirilmiş başka bir deyişle kişiye özel reklam içeriği görüntülemesiyle özdeşleşmiş firmalar. Başta Apple’ın bu kişiselleştirmeyi engelleyici politikaları ve benzer engelleyici programlar Facebook ve Google’ı bu noktada aksiyon almaya zorlayacağa benziyor.

Söz konusu bu izleyiciler, reklamcılığın tarayıcınızın verdikleri verilere dayanarak içerikleri kimin görüntülediğini bilmesini sağlayan cihaz parmak izi gibi taktikleri kullanır.Bu yüzden siz tüm çerezlerinizi silseniz bile izleyiciler sizi bu cihaz parmak izleriyle çoğu zaman tanıyabilirler.

Öte yandan gizlilik araçları asla veri izleyiciliğini tamamen ortadan kaldıramaz ancak ciddi bir başlangıç olduğu da su götürmez bir gerçek.

Gizlilik ve çevrimiçi reklamcılık arasındaki bu savaş daha da şiddetlenecek gibi görünüyor. Bunun son teknoloji kullanıcılarının hayatlarına ne gibi yansımaları olacağını hep birlikte göreceğiz.

Comments

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Bilim

  “NASA astronotu Christina Koch, rekor kıran uzay uçuşundan sonra, Soyuz MS 13 kapsülü ile Dünya’ya döndü” Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki görevini tamamlayan soyuz MS 13...

  Advertisement