Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Güvenlik

Apple, Ultra Geniş Bant özelliğini kapatmalı mı?

“Apple, iPhone Ultra Geniş Bant özelliğinin, paylaşmasanız bile konumunuza ihtiyaç duyduğunu ifade etti. Buna göre, iPhone, konum hizmetlerini kapatsanız bile sınırlı bir kapasitede olsa da bulunduğunuz yeri değerlendirmeye devam edecek”

Apple, aracınıza yaklaşırken tanımak, kapılarının kilidini açmak ve ne zaman açabileceğinizi yönetmek için UWB veya ultra geniş bant kullanımını patent altına almıştır.

Ultra Geniş Bant’ın kendisi konuma odaklanan bir özelliktir. GPS’den daha doğru ve Bluetooth’tan daha hızlı, telefonunuzun veya diğer nesnelerin konumunu tam olarak belirlemenizi sağlamak içindir. Gelecekte, telefonunuzla yaklaştığınızda anahtarlarınızı bulmanıza veya arabanızın kilidini açmanıza yardımcı olabilir.

Bu özellik zaten iPhone 11’in içine yerleştirildi, ancak kullanılabileceği yolların genişliği henüz gerçekleşmedi. Ultra Geniş Bant, Apple etiketleri adı verilen söylentili bir ürünle uyumlu olabilir.

Apple, geçtiğimiz günlerde, bu iPhone özelliğinin, paylaşmasanız bile konumunuza ihtiyaç duyduğunu ifade etti. Buna göre, iPhone, konum hizmetlerini kapatsanız bile sınırlı bir kapasitede olsa da bulunduğunuz yeri değerlendirmeye devam edecek.

IOS bazı ülkelerde şirketin Ultra Geniş Bant teknolojisinin kullanımını yasaklayan düzenlemelere uymak istiyor. Bunun için iOS, telefonların sınırlı yerlerde bulunduğunu algılar ve özelliği kapatır. Bununla beraber yasal endişeler, iOS’in konumunuzu Apple’ın Ultra Geniş Bant özelliğini kapatması gerekip gerekmediğini belirlemek için kullandığı anlamına geliyor.

Şirket, iPhone yazılımının cihazın kullanıcı konum bilgilerini işleyeceğini ve Apple’ın veri toplamayacağını veya depolamayacağını belirtti.

Bir Apple sözcüsü yaptığı açıklamada, “iOS, ultra geniş bantı devre dışı bırakmak ve düzenlemelere uymak amacıyla bir iPhone’un bu yasak yerlerde olup olmadığını belirlemeye yardımcı olmak için Konum Servisleri’ni kullanıyor” dedi.

Şirketin yorumları, güvenlik uzmanı Brian Krebs, iPhone 11 Pro’daki yazılımın, konum servisleri devre dışı bırakıldıktan sonra bile konum verilerine erişmeye devam ettiğini fark ettikten sonra geldi. Başlangıçta kullanıcı konumuna erişim nedenlerini açıklamayan Apple, Krebs ve TechCrunch’a cihazın Ultra Geniş Bant düzenlemelere uyması için bilgiye ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Apple’a göre 185’ten fazla ülke teknolojiye izin veriyor. Radyo frekanslarına dayanan teknolojiyi yasaklayan ülkeler arasında Arjantin, Paraguay ve Endonezya bulunmaktadır.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  Voyager 2’nin 1980’lerdeki ziyaretinden bu yana Uranüs ve Neptün’e hiçbir uzay aracı gönderilmedi. NASA’lı bilim insanları artık bu durumu değiştirmenin vaktinin geldiğini söylüyor. Güneş...

  Advertisement