Apple’dan Mac kullanıcılarına uygulama uyarısı!

Apple’ın cihazları arasında başarılı bir ekosistemi oluşturmasında en büyük pay yazılımlara ait. Sadece telefon veya bilgisayar üretmekle kalmayan teknoloji devi geliştirdiği yazılımlar ile kullanıcıların ihtiyacını büyük oranda karşılıyor.

Bunlardan birisi de, fotoğrafçılık ile ilgilenen Mac kullanıcılarının aşina olduğu Aperture isimli uygulamaydı. Apple ilk olarak 2005 yılında piyasaya sürdüğü Aperture’nin geliştirme sürecini 2014 yılının Haziran ayında sonlandırdı.

Mac’te Aperture için yolun sonuna gelindi!

iPhone kullanıcılarının vazgeçilmezlerinden Fotoğraflar uygulamasının Mac’e taşınması ile birlikte 2015 yılının Nisan ayında Aperture uygulaması Mac App Store’dan kaldırıldı. Ancak, uygulama performans tarafındaki sınırlamalara rağmen birçok kullanıcı tarafından tercih edilmeye devam ediliyor.

Apple’ın internet sitesindeki yeni destek belgesinde Aperture için yolun sonuna gelindiği belirtildi. macOS Mojave sürümünden sonra gelecek olan yeni MacOS sürümlerinde Apple’ın bu eski fotoğraf düzenleme uygulaması çalışmayacak.

Bunun yanı sıra 32 bitten 64 bite geçişin bir parçası olarak eski format ve kodekler kullanılarak oluşturulan bazı medya dosyaları Mojave’den sonraki MacOS sürümleriyle uyumlu olmayacak.

Bu kullanıcılara Adobe Lightroom Classic gibi uygulamalara geçiş yapmaları tavsiye edilirken, uyumsuz medya dosyalarının Final Cut Pro X ve iMovie gibi uygulamalar kullanılarak nasıl güncel formatlara dönüştürülebileceği açıklandı.
Kaynak: Shiftdeletenet

1 Paylaşımlar