Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

Araştırmacılar tozlu moloz izini, Parker Solar Probe sayesinde gördü

“Asteroid 3200 Phaethon’u paramparça eden bir felaket olayı, tozlu bir moloz izi bıraktı. NASA güneş probu Parker Solar, ilk defa asteroit rotalarını yakaladı. bu sayede gökbilimciler sonunda onu gördü”

NASA’nın uzay araçlarından biri olan Parker Solar Probe, geçen yıldan bu yana Güneş ile ilgili veri toplama çalışmalarında bulunuyor. Bununla beraber dış atmosferdeki sıra dışı olayları ortaya koyuyor.

Parker, güneş etrafında fotoğraf çekmek için özel olarak oluşturulmuş bir kamera seti olan Solar Probe için Geniş Alanlı Görüntüleyici (WISPR) ile donatılmıştır. ABD Deniz Araştırma Laboratuvarı’ndaki astronomlar (NRL), probun özel kamerasını, bir asteroidin toz izinin zayıf sinyalini tespit etmek için kullandı.

Genellikle, izden gelen ışık güneşin parlaklığı tarafından gizlenir. Ancak WISPR kameraları, tüm bu ışığı filtrelemek için özel olarak tasarlanmıştır. Bu da astronomlara soluk toz bulutu izleyen asteroid 3200 Phaethon’u görme şansı verir.

Phaethon daha çok kuyruklu yıldıza benzeyen, yaklaşık 3.6 mil genişliğinde, iyi tanımlanmış bir asteroit. Güneşe ise diğer asteroidlere göre daha fazla seyahat eder. Ancak izi, özellikle yıldızın yakınında görülebilir. Çünkü yoğunluğu burada daha fazladır.

Birkaç bin yıl önce, asteroid 3200 Phaethon’u paramparça eden bir felaket yaşandı. Bu feci olay, Phaethon’un yörüngesinin her yerinin enkaza dönmesine neden olarak tozlu bir moloz yığını bıraktı. Bu kaya parçaları, her yıl Dünya’dan görülebilen en parlaklardan biri olan Geminids meteor yağmurunu meydana getirdi. Araştırmacılar, WISPR görüntülerinde gördükleri tozun bu olgunun bir parçası olduğuna inanıyor.

NRL’nin uzay bilimleri bölümünden bilim insanı olan Karl Battams, konu ile ilgili olarak “Asteroit, görmekte olduğumuz toz kütlesini üretmek için güneşe yakın olduğunda yeterince aktif bir yerde olamaz. Bu yüzden WISPR’nin Geminid meteor akışının bir bölümünü gördüğüne eminiz” dedi.

Japon Uzay Ajansı, 2022’de Destiny + adlı bir uzay gemisini asteroide göndermeyi planlıyor. Uzay aracı, Phaethon tarafından üretilen tozu analiz edecek. Aynı zamanda araç yaydıkları döküntü türlerini daha iyi karakterize etmeyi umarak güneş sistemindeki diğer küçük cisimleri ziyaret edecek.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  Voyager 2’nin 1980’lerdeki ziyaretinden bu yana Uranüs ve Neptün’e hiçbir uzay aracı gönderilmedi. NASA’lı bilim insanları artık bu durumu değiştirmenin vaktinin geldiğini söylüyor. Güneş...

  Advertisement