Audi geleceğe 16 milyar dolar yatırım yapıyor…

Audi, Elektrikli araç devrimine 16 milyar dolar yatırım bütçesi ayırdı

Audi’nin elektrikli arabalar için ayırdığı bu 16 milyar dolar bütçenin elbette hepsi sadece arabalara harcanmayacak. Bu araçları tasarlayacak ve üretecek insanların da yetişmesini de kapsayacak şekilde ayrıldı bu para.

Otomobil endüstrisini şekillendirecek elektrikli araçlar söz konusu olduğunda büyük otomotiv firmaları bu alanda büyük bütçelerle yatırım yapmak zorunda kalıyorlar. Ve Audi bu alandaki harcayabileceği parayı açıkladı: 16 Milyar ABD Doları.

Audi bugün yaptığı açıklamasında 2023 yılına kadar gerçekleştirilecek elektrikli araç üretimi konusundaki yatırımlarına ilişkin 14 Milyar Euro yani yaklaşık 16 Milyar Dolar ve yani yaklaşık 87 Milyar Türk Lirası para harcamayı planladıklarını duyurdu.

Elektrikli araç cephesinde Audi, yarısı sadece pilli olmak üzere toplamda 20 yeni elektrikli araç modeli sunmayı amaçlıyor. Teknoloji olarak ağırlıkla üzerine titrediği segment ise hiç şüphesiz SUV olacak. Audi’nin Porsche ile birlikte geliştirdiği yeni PPE isimli elektrikli araç mimarisinin de paradan ciddi bir pay alması söz konusu.

Audi'nin Porsche ile birlikte geliştirdiği PPE Teknolojisi

Audi’nin odaklandığı elektrikli araç teknolojilerinin başında gelen dijitalleşmenin hakkını vereceklerini söyleyebiliriz. Sonraki adımda ise “otonom sürüş” var. Bu konuda Audi, elektrikli araç sektöründeki rakibi Tesla’ya göre daha geleneksel bir yaklaşım sergiliyor. Elektrikli araç dönüşümüne sistematik bir şekilde geçmeyi planladıklarını vurguluyor Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Bram Schot. 

Kaynaklarımızı, son derece cazip ve piyasaya uygun ve geleceğe dönük ürünler için tutarlı bir şekilde yönlendiriyoruz.”


Bram Schot
0 Paylaşımlar

Bir cevap yazın