Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

technous.net

Bilim

Avustralya'daki yangınlarda birçok hayvan öldü

“Avustralya’da uzun süredir devam eden orman yangınlarında birçok hayvan öldü. Tahminler oldukça şaşırtıcı ve korkunç”

Avustralya’da uzun süredir devam eden orman yangınları, birçok hayvanın ölümüne neden oldu. Bu yangınlarda, bir milyardan fazla hayvan öldü.

Avustralya’nın hayvan nüfusu özel bir popülasyonu barındırıyor. Kanguru ve koalalar da dahil olmak üzere en iyi bilinen türlerinin çoğu ülkeye özgüdür. Hatta orada bulunan birçok hayvan, hayvanat bahçeleri dışındaki hiçbir ülkede bulunmaz.

Ülkede yıkıcı etkilere neden olan orman yangınlarında Avustralya’nın vahşi yaşamı çaresiz. Buradaki nüfus da harap oluyor. Buradaki orman yangınlarında, yürek burkan görüntü ve videolar ortaya çıktı. Bunlardan bazıları Avustralya’nın hayvanlarını içeriyor: yaralı ve bebeklerini dumandan koruyan koalalar, kangurular ve daha fazlası gibi.

Orman yangınlarının ne zaman biteceğine yönelik net bir sonuç yok. Uzmanlara göre yangınlar aylarca sürebilir. Bu bilinmezlik ve çaresizlik içerisinde, mağdur olan hayvanlar için yapılması gerekli olan birtakım şeyler var. Bu bilinçte olan herkes bir şeyler yapabilir. Avustralya’nın sevilen hayvanlarını kurtarmak için bazı ülkelerde çok sayıda hayır kurumu çalışıyor.

Hayvan sayılarının tahmini

Bu sorunun asla kesin bir cevabı olmayacak. Ancak tahminler bile şaşırtıcı ve korkunç. 8 Ocak’ta Sydney Üniversitesi ekolog Chris Dickman, orman yangınlarında ölen hayvanların sayısının yeni tahminini sundu.

Dickman, Avustralya’da bir milyardan fazla hayvanın öldüğünü tahmin ediyor. İlk tahminler sadece memelileri, kuşları ve sürüngenleri içeriyordu. Ancak Dickman böcek, yarasa ve kurbağa popülasyonları eklendiğinde bir milyarın düşük bir tahmin gibi görünmeye başladığını belirtiyor.

Etkilenen hayvanlar

Büyük hayvanlardan böceklere kadar birçok farklı türe yangınlar dokunmuştur. Hangi popülasyonlara en çok zarar verildiğini gösteren bir grafik yapmanın bir yolu yoktur. Ancak bazı farklı hayvanlara ilişkin istatistikler ortaya çıkmaya başlamaktadır.

Örneğin, Flinders Chase Milli Parkı’ndaki ekologlar, adanın nüfusunun yarısı olan 25.000 koalanın ölmüş olabileceğini tahmin ediyor. Ayrıca uçan tilki yarasasının da yangınlardan çok fazla etkilendiği de ifade ediliyor. Bununla birlikte çiftlik hayvanları da yangın karşısında çaresiz.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Son Yorumlar

  Ev Ödevi Temalı Apple Reklamı

  Advertisement

  Daha fazla...

  Bilim

  “NASA’nın Voyager 2 probu güneş sisteminin kenarında aksaklık yaşıyor. Bu, zor bir durum. Ancak NASA, probun yakında bilim operasyonlarına devam etmesini umuyor” Voyager 2,...

  Güvenlik

  “Avrupa, güvenlik yönergeleriyle Huawei’ye 5G için izin veriyor. Ancak AB ülkeleri 5G tedarikçilerinin çeşitliliğini korumalı ve çekirdek ağlara erişimi sınırlamalıdır” İngiltere‘nin Huawei’yi 5G için...

  Bilim

  “NASA, Dünya’yı uzayda küçük bir leke olarak gösteren Voyager 1’in 1990 yılına ait olan “Soluk Mavi Nokta” görüntüsüne yeni bir bakış attı” Evren, çok...

  Teknoloji

  Aslen İzmir’li olan iki genç girişimci, başta otomotiv ve akıllı şehir sektörleri olmak üzere reklam sektörünü de baştan yaratacak girişimlere imza atıyor. Henüz kurulalı...

  Advertisement