Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

Avustralya'daki yangınlarda birçok hayvan öldü

“Avustralya’da uzun süredir devam eden orman yangınlarında birçok hayvan öldü. Tahminler oldukça şaşırtıcı ve korkunç”

Avustralya’da uzun süredir devam eden orman yangınları, birçok hayvanın ölümüne neden oldu. Bu yangınlarda, bir milyardan fazla hayvan öldü.

Avustralya’nın hayvan nüfusu özel bir popülasyonu barındırıyor. Kanguru ve koalalar da dahil olmak üzere en iyi bilinen türlerinin çoğu ülkeye özgüdür. Hatta orada bulunan birçok hayvan, hayvanat bahçeleri dışındaki hiçbir ülkede bulunmaz.

Ülkede yıkıcı etkilere neden olan orman yangınlarında Avustralya’nın vahşi yaşamı çaresiz. Buradaki nüfus da harap oluyor. Buradaki orman yangınlarında, yürek burkan görüntü ve videolar ortaya çıktı. Bunlardan bazıları Avustralya’nın hayvanlarını içeriyor: yaralı ve bebeklerini dumandan koruyan koalalar, kangurular ve daha fazlası gibi.

Orman yangınlarının ne zaman biteceğine yönelik net bir sonuç yok. Uzmanlara göre yangınlar aylarca sürebilir. Bu bilinmezlik ve çaresizlik içerisinde, mağdur olan hayvanlar için yapılması gerekli olan birtakım şeyler var. Bu bilinçte olan herkes bir şeyler yapabilir. Avustralya’nın sevilen hayvanlarını kurtarmak için bazı ülkelerde çok sayıda hayır kurumu çalışıyor.

Hayvan sayılarının tahmini

Bu sorunun asla kesin bir cevabı olmayacak. Ancak tahminler bile şaşırtıcı ve korkunç. 8 Ocak’ta Sydney Üniversitesi ekolog Chris Dickman, orman yangınlarında ölen hayvanların sayısının yeni tahminini sundu.

Dickman, Avustralya’da bir milyardan fazla hayvanın öldüğünü tahmin ediyor. İlk tahminler sadece memelileri, kuşları ve sürüngenleri içeriyordu. Ancak Dickman böcek, yarasa ve kurbağa popülasyonları eklendiğinde bir milyarın düşük bir tahmin gibi görünmeye başladığını belirtiyor.

Etkilenen hayvanlar

Büyük hayvanlardan böceklere kadar birçok farklı türe yangınlar dokunmuştur. Hangi popülasyonlara en çok zarar verildiğini gösteren bir grafik yapmanın bir yolu yoktur. Ancak bazı farklı hayvanlara ilişkin istatistikler ortaya çıkmaya başlamaktadır.

Örneğin, Flinders Chase Milli Parkı’ndaki ekologlar, adanın nüfusunun yarısı olan 25.000 koalanın ölmüş olabileceğini tahmin ediyor. Ayrıca uçan tilki yarasasının da yangınlardan çok fazla etkilendiği de ifade ediliyor. Bununla birlikte çiftlik hayvanları da yangın karşısında çaresiz.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  “Bir yıldızın ölümünün ardından ortaya çıkan manzaraya, yani Tycho süpernova’nın doğal kalıntılarına, NASA’nın Chandra gözlemevi, yeni bir bakış attı” Bir süpernova (enerjisi biten Büyük...

  Advertisement