Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

technous.net

Bilim

Ay için ortaklık

“2024 yılına kadar, Amerikalıları bir kez daha, Ay yüzeyine ulaştırmak isteyen Blue Origin, havacılık ekibini birleştiriyor”

Dünyanın en zenginlerinden olan ve Amazon CEO’su Jeff Bezos, ABD’nin Ay’a geri dönmesini, bir kere daha Ay yüzeyinde bulunmasını istiyor.

Bu isteğin gerçekleştirilmesi için, şirketi Blue Origin, uzaydaki en büyük isimlerden bazılarıyla çalışacak.

Blue Origin‘in kurucusu Jeff Bezos, NASA’nın Artemis İnsan İniş Sistemi ulusal takımını, Washington DC’deki 2019 Uluslararası Astronomi Kongresi’nde duyurdu. Açıklamaya göre, Blue Origin, NASA’nın Artemis programı için bir İnsan İniş Sistemi geliştirmek için Lockheed Martin, Northrop Grumman ve Draper ile ortaklık kurdu.

Ay için ortaklık

Bu anlaşmayı imzalayan ortakların, NASA’yı insan uzay uçuş sistemleri, fırlatma araçları, yörünge lojistiği, derin uzay misyonları, gezegenler arası navigasyon ve gezegensel iniş sistemleriyle desteklemek konusunda onlarca yıllık deneyime sahip oldukları belirtildi.

Burada amaç, 2024 yılında Ay’ın yüzeyine inmek. Çünkü, 1969’da Apollo 11 ile başlayan bir dizi Ay iniş görevi olan insanlar, Apollo 17’den beri Ay’a hiç gitmedi.

Ortak olan dört şirketin her biri, bu hedefe ulaşmak için farklı sorumluluklar üstlenecek. Projenin lideri olan, Blue Origin, ana yüklenici olarak, Blue Moon ay topraklarının ve BE-7 motorunun çok yıllık gelişimine dayanan İniş Elemanı sağlarken, program yönetimi, sistem mühendisliği, güvenlik ve görev güvencesi ve görev mühendisliği konularında liderlik ediyor.

Lockheed Martin, yeniden kullanılabilir Ascent Element aracını geliştirdi ve mürettebatlı uçuş operasyonlarına ve eğitime liderlik etti.

Northrop Grumman, iniş sistemini aya doğru indiren Transfer Elemanı aracını sağlar.

Draper ise, iniş rehberliği ve uçuş aviyonik sağlar.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Blue Origin, Ay’a geri dönmeye çalışmak dışında, uzay turizmi işini geliştirmenin ortasında. Aynı zamanda, 2020 yılında, yolcularını yörüngeye göndermeye başlamayı planlıyor.

Son Yorumlar

  Ev Ödevi Temalı Apple Reklamı

  Advertisement

  Daha fazla...

  Bilim

  “NASA’nın Voyager 2 probu güneş sisteminin kenarında aksaklık yaşıyor. Bu, zor bir durum. Ancak NASA, probun yakında bilim operasyonlarına devam etmesini umuyor” Voyager 2,...

  Güvenlik

  “Avrupa, güvenlik yönergeleriyle Huawei’ye 5G için izin veriyor. Ancak AB ülkeleri 5G tedarikçilerinin çeşitliliğini korumalı ve çekirdek ağlara erişimi sınırlamalıdır” İngiltere‘nin Huawei’yi 5G için...

  Bilim

  “NASA, Dünya’yı uzayda küçük bir leke olarak gösteren Voyager 1’in 1990 yılına ait olan “Soluk Mavi Nokta” görüntüsüne yeni bir bakış attı” Evren, çok...

  Teknoloji

  Aslen İzmir’li olan iki genç girişimci, başta otomotiv ve akıllı şehir sektörleri olmak üzere reklam sektörünü de baştan yaratacak girişimlere imza atıyor. Henüz kurulalı...

  Advertisement