Yutu-2 garip bir madde buldu

“Uzay aracı Yutu-2, kraterin içinde ‘jel benzeri’ bir şey buldu”

Çin tarafından yürütülen Chang’e-4 görevinin bir parçası olan Yutu-2, ayın uzak tarafının keşfini yapan ilk uzay keşif aracı. Bir iniş ve bir keşif aracı olmak üzere iki uzay aracından oluşan Chang’e-4’ün en önemli kısmı olan keşif aracı Yutu-2 inişin gerçekleşmesiyle beraber iniş aracından ayrılarak Ay’ı keşfetme görevine başladı. Yutu-2 aydan dünyaya yüksek çözünürlüklü fotoğraflar gönderiyor.

Ocak ayında aya iniş yaptıktan sonra ay yüzeyinin muhteşem fotoğraflarını yakaladı. Aynı zamanda 11 Ocak’ta Ay’ın görünmeyen yüzünden ilk panoramik görüntüyü gönderdi. Beklenmedik keşiflerde bulunan Yutu-2 şimdi başka bir şaşırtıcı bulguya ulaştı. Ay yüzeyinde bir kraterde gizlenmiş “jel benzeri” bir görünüme sahip sıra dışı bir madde keşfetti.

Ay'da garip bir madde
Ay’da garip bir madde

Sürpriz olan bu keşif, belirli dönemsel zamanlarda yapılan arama faaliyetleri sırasında gerçekleşti. Radyasyonu ölçmek ve çevreyi araştırmak için yapılan ve 25 Temmuz’da başlayıp haftalarca süren arama faaliyetlerinin ardından gelen fotoğrafları inceleyen Chang’e-4 üyeleri, etrafındaki gri topraktan farklı, tuhaf bir renkte malzeme olduğunu fark ettiler.

Yutu-2’nin ilerlemesi planlanıyorken ekibin tüm dikkati bu maddeye doğru çevrildi. Bunun ardından robot kratere gönderilerek daha iyi bir görünüm elde edilebildi.

Ekip, maddenin ne olduğunu veya ne olabileceğini belirtmemekle beraber, garip maddenin bir görüntüsünü de paylaşmadı. Bununla beraber ekip, kraterin içeride olanı görmesi için orada olan robot başlığının bir görüntüsünü paylaştı.

Kraterin içinde garip bir şey bulan Yutu-2, ayda keşiflerine devam ediyor.

1 Paylaşımlar