Antik Hawaii lav (cehennem) çukurları Nasa’nın ay programı tarafından araştırılıyor

Marius Hills (cehennem) çukuru, 65 metreye kadar uzanıyor ve bir lav tüpüne giden bir tavan penceresi olabilme özelliğine sahip. 2009 yılında tespit edildiğinden beri merak uyandırarak araştırmaları üzerine çekmeye devam ediyor. Bu yüzden bir NASA robotu Hawaii’de dağılmaya başladı.

Moon Diver adı verilen küçük bir robot, benzer yapıları anlamayı umut eden NASA bilim insanları ile eski lav tüplerini araştırıyor.

Salı günü NASA’nın konu üzerine yaptığı açıklama şöyle: “Her hafta burada üç bilim ekibimiz var, farklı enstrümanları test ediyor, lav tüpünün büyüklüğü ve şekli, kayaların kimyası ve mineralojisi ve mevcut gazlar hakkında veri topluyoruz.”

Ay'daki Cehennem Çukurları
Ay’daki Cehennem Çukurları

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) kartograflara ihtiyaç duymaktadır. Çünkü Hawaii lav boruları ile aydaki mağaralar arasında benzerlik mevcut.

ESA’nın PANGEA gezegen jeolojisi astronotu eğitiminin direktörü Francesco Sauro şunları söyledi: “Ayın gelecekteki insan ziyaretçileri için uzun süreli barınak olarak ilginç bir seçenek olabilir. Astronotları kozmik radyasyondan ve mikrometeorlardan koruyacaklar ve buzlu suya ve yeraltına hapsolmuş diğer kaynaklara erişebilecekler.”

Çalışmalarına devam eden Sauro ve ESA, Çarşamba günü dünyayı, ay mağaralarını keşfetme ve keşif arayışlarına katılmaya davet etti.

Henüz ay mağaralarının kısa sürede ilk elden harita çizmesi olası olmasa da, ilerleyen on yıllarda nelerin olası olup olmayacağı şu an için belirsiz. Süreç boyunca çalışmalar ve çalışmaların sonuçları ile gerçekleşecek keşiflerin neleri olası kılacağı ortaya çıkacaktır.

1 Paylaşımlar