Connect with us

Hi, what are you looking for?

technous.net

Bilim

Ay’daki Cehennem Çukurları

Antik Hawaii lav (cehennem) çukurları Nasa’nın ay programı tarafından araştırılıyor

Marius Hills (cehennem) çukuru, 65 metreye kadar uzanıyor ve bir lav tüpüne giden bir tavan penceresi olabilme özelliğine sahip. 2009 yılında tespit edildiğinden beri merak uyandırarak araştırmaları üzerine çekmeye devam ediyor. Bu yüzden bir NASA robotu Hawaii’de dağılmaya başladı.

Moon Diver adı verilen küçük bir robot, benzer yapıları anlamayı umut eden NASA bilim insanları ile eski lav tüplerini araştırıyor.

Salı günü NASA’nın konu üzerine yaptığı açıklama şöyle: “Her hafta burada üç bilim ekibimiz var, farklı enstrümanları test ediyor, lav tüpünün büyüklüğü ve şekli, kayaların kimyası ve mineralojisi ve mevcut gazlar hakkında veri topluyoruz.”

Ay'daki Cehennem Çukurları
Ay’daki Cehennem Çukurları

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) kartograflara ihtiyaç duymaktadır. Çünkü Hawaii lav boruları ile aydaki mağaralar arasında benzerlik mevcut.

ESA’nın PANGEA gezegen jeolojisi astronotu eğitiminin direktörü Francesco Sauro şunları söyledi: “Ayın gelecekteki insan ziyaretçileri için uzun süreli barınak olarak ilginç bir seçenek olabilir. Astronotları kozmik radyasyondan ve mikrometeorlardan koruyacaklar ve buzlu suya ve yeraltına hapsolmuş diğer kaynaklara erişebilecekler.”

Çalışmalarına devam eden Sauro ve ESA, Çarşamba günü dünyayı, ay mağaralarını keşfetme ve keşif arayışlarına katılmaya davet etti.

Henüz ay mağaralarının kısa sürede ilk elden harita çizmesi olası olmasa da, ilerleyen on yıllarda nelerin olası olup olmayacağı şu an için belirsiz. Süreç boyunca çalışmalar ve çalışmaların sonuçları ile gerçekleşecek keşiflerin neleri olası kılacağı ortaya çıkacaktır.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Son Yorumlar

  Ev Ödevi Temalı Apple Reklamı

  Advertisement

  Daha fazla...

  Bilim

  “NASA’nın Voyager 2 probu güneş sisteminin kenarında aksaklık yaşıyor. Bu, zor bir durum. Ancak NASA, probun yakında bilim operasyonlarına devam etmesini umuyor” Voyager 2,...

  Güvenlik

  “Avrupa, güvenlik yönergeleriyle Huawei’ye 5G için izin veriyor. Ancak AB ülkeleri 5G tedarikçilerinin çeşitliliğini korumalı ve çekirdek ağlara erişimi sınırlamalıdır” İngiltere‘nin Huawei’yi 5G için...

  Bilim

  “NASA, Dünya’yı uzayda küçük bir leke olarak gösteren Voyager 1’in 1990 yılına ait olan “Soluk Mavi Nokta” görüntüsüne yeni bir bakış attı” Evren, çok...

  Teknoloji

  Aslen İzmir’li olan iki genç girişimci, başta otomotiv ve akıllı şehir sektörleri olmak üzere reklam sektörünü de baştan yaratacak girişimlere imza atıyor. Henüz kurulalı...

  Advertisement