Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

Ay’daki Cehennem Çukurları

Antik Hawaii lav (cehennem) çukurları Nasa’nın ay programı tarafından araştırılıyor

Marius Hills (cehennem) çukuru, 65 metreye kadar uzanıyor ve bir lav tüpüne giden bir tavan penceresi olabilme özelliğine sahip. 2009 yılında tespit edildiğinden beri merak uyandırarak araştırmaları üzerine çekmeye devam ediyor. Bu yüzden bir NASA robotu Hawaii’de dağılmaya başladı.

Moon Diver adı verilen küçük bir robot, benzer yapıları anlamayı umut eden NASA bilim insanları ile eski lav tüplerini araştırıyor.

Salı günü NASA’nın konu üzerine yaptığı açıklama şöyle: “Her hafta burada üç bilim ekibimiz var, farklı enstrümanları test ediyor, lav tüpünün büyüklüğü ve şekli, kayaların kimyası ve mineralojisi ve mevcut gazlar hakkında veri topluyoruz.”

Ay'daki Cehennem Çukurları
Ay’daki Cehennem Çukurları

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) kartograflara ihtiyaç duymaktadır. Çünkü Hawaii lav boruları ile aydaki mağaralar arasında benzerlik mevcut.

ESA’nın PANGEA gezegen jeolojisi astronotu eğitiminin direktörü Francesco Sauro şunları söyledi: “Ayın gelecekteki insan ziyaretçileri için uzun süreli barınak olarak ilginç bir seçenek olabilir. Astronotları kozmik radyasyondan ve mikrometeorlardan koruyacaklar ve buzlu suya ve yeraltına hapsolmuş diğer kaynaklara erişebilecekler.”

Çalışmalarına devam eden Sauro ve ESA, Çarşamba günü dünyayı, ay mağaralarını keşfetme ve keşif arayışlarına katılmaya davet etti.

Henüz ay mağaralarının kısa sürede ilk elden harita çizmesi olası olmasa da, ilerleyen on yıllarda nelerin olası olup olmayacağı şu an için belirsiz. Süreç boyunca çalışmalar ve çalışmaların sonuçları ile gerçekleşecek keşiflerin neleri olası kılacağı ortaya çıkacaktır.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  “Bir yıldızın ölümünün ardından ortaya çıkan manzaraya, yani Tycho süpernova’nın doğal kalıntılarına, NASA’nın Chandra gözlemevi, yeni bir bakış attı” Bir süpernova (enerjisi biten Büyük...

  Advertisement