Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

Balık Yağı’nın O’na faydası yok

Tip 2 Diyabet hastalarına balık yağının herhangi bir faydası olmadığına rastlandı.

Tip 2 Diyabet hastalarına balık yağının herhangi bir faydası olmadığına rastlandı. Tip 2 diyabet hastası kişilerin omega-3 balık yağı takviyesi almaya teşvik edilmemeleri gerektiği, East Anglia Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından belirtildi.

Çalışma sırasında, omega-3’ün hastalığı olan kişilere zararlı olabileceği endişesi olmasına rağmen, seksenden fazla sayıda yapılan çalışmanın ardından zararın olduğuna dair bir kanıt bulunamamıştır.

Sağlıklı bir diyet yaparken bu diyetin bir parçası olarak yağlı balık yemektense omega-3 almanın daha iyi olacağı Diabetes UK tarafından söylendi.

Diyabetli çoğu insan arasında, tip 2 hastası olanlarında pankreas yeterince insülin üretemez veya vücut hücreleri insüline reaksiyon gösteremez. Bunlar, hastaların %90’ını oluşturur. Fazla kilolu veya obez olunması ile aynı hastalık durumunda olan yakın akrabaların olması hastalığın riskini artırır.

Araştırmacıların ifade ettiğine göre, balık yağlarından omega-3, ne kadar süre çalışıldığına bakılmaksızın, diyabet teşhisi olasılığını beya glukoz metabolizmasını etkilememiş ya da çok az derecede etki etmiştir.

Dr. Lee Hooper
Dr. Lee Hooper

Araştırmaya liderlik eden Dr. Lee Hooper, omega-3 takviyelerinin tip 2 diyabet hastası insanlara zarar verebileceği ve glukoz kontrolünü zorlaştıracağı konusunda endişeler olduğunu söyledi.

Ancak çalışma sonuncunda ne zararını ne de yararını gördüklerini de söyledi ve şunlar ekledi: “Bu gerçekten pahalı bir şey. Birisi diyabet riski altındaysa, fiziksel bir aktivite veya yağlı balık tüketmek gibi, para harcamak için daha iyi şeyler var.”

Diabetes UK’nin bakım başkan yardımcısı Douglas Twenefour da şunları söyledi: “Sağlıklı, çeşitli bir diyet yemeği inanılmaz derecede önemlidir ve meyve, sebze, kepekli tahıllar, yoğurt ve peynir dahil bazı gıdaların, tip 2 diyabet riskini azaltmanıza yardımcı olabileceğini biliyoruz.

Omega-3 yağ asitleri de genel sağlığımız için çok önemli olsa da, genellikle tip 2 diyabetli kişilerin haftada en az iki porsiyon yağlı balık yiyerek alımlarını yapmaları takviye almaktan daha iyidir.”

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  Voyager 2’nin 1980’lerdeki ziyaretinden bu yana Uranüs ve Neptün’e hiçbir uzay aracı gönderilmedi. NASA’lı bilim insanları artık bu durumu değiştirmenin vaktinin geldiğini söylüyor. Güneş...

  Advertisement