Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

Bennu asteroidinde uygun yer seçildi

“Dev kayalar ile dolu Bennu asteroidinde mükemmel iniş yerini bulmayı isteyen NASA’nın Osiris-Rex uzay aracı uygun yeri seçti. Bu yer: Nightingale”

NASA’nın Bennu asteroidine yönelik gerçekleştirdiği cesurca bir görev var. NASA bu görev kapsamında, Bennu’da bir iniş yeri bulmaya çalışıyor.

Osiris-Rex ekibi, dev kayalar ile dolu asteroitte mükemmel iniş yerini bulmayı hedefledi. NASA’nın uzay aracı Osiris-Rex, örnek toplama işlemi için uygun bir yer seçiminde günler geçirdi. Bu, kolay bir işlem olmadı.

Temmuz ayında NASA, seçenekleri kuş temalı isimlerle dört bölgeye indirmişti: Nightingale, Kingfisher, Osprey ve Sandpipe. Bunlar asteroid Bennu’daki dört potansiyel örnek bölgeydi.

NASA bu bölgelerden birini seçti ve bunu duyurdu. Buna göre seçilen yer, Nightingale.

NASA’nın canlı yayını sırasında, Nightingale’in baş araştırmacısı Dante Lauretta, “Bunun çevresinde bazı tehlikeler olduğunu biliyoruz” dedi. Yine de ekip, Osiris-Rex’e organik malzeme ve su taşıyan malzeme toplamada en iyi şansı veren bu bölgenin bilimsel çıkarları nedeniyle risk almaya istekli.

Bennu, NASA’nın beklediğinden çok daha dağınık ve dağlık bir yer. Bir kısmı da binalar kadar büyük olan kayalar ile dolu.

Osiris-Rex, eğer uzay aracı, böyle bir yerde potansiyel bir tehlike tespit ederse, örnek toplama işlemini iptal edecek yerleşik bir güvenlik sistemine sahiptir. Proje müdür yardımcısı Mike Moreau, konu hakkında “Eğer bir örnek toplamaya çalışırken uzay aracı bir dalgalanma gerçekleştirirse, bunun anlamı hem ekibin hem de uzay aracının başka bir güne uçabilmesi için işlerini yapmış olmalarıdır. Misyonun başarısı bizim önceliğimizdir” dedi.

NASA, Nightingale ile en çok ilgilendiği halde, birincil alanın çalışmadığı durumlarda yedek bölge olarak Osprey’i de seçti.

Örnek toplama 2020 ortası için planlanıyor. Her şey yolunda giderse, Osiris-Rex 2023’ün sonunda bir miktar Bennu’yu Dünya’ya geri getirecek.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  Voyager 2’nin 1980’lerdeki ziyaretinden bu yana Uranüs ve Neptün’e hiçbir uzay aracı gönderilmedi. NASA’lı bilim insanları artık bu durumu değiştirmenin vaktinin geldiğini söylüyor. Güneş...

  Advertisement