Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

Bilinmeyen yer çekimi dalgaları patlaması

“Dünya’nın uzay-zaman dokusunda dalgalanmalar arayan yer çekimi dalga gözlemevleri, bilinmeyen veya beklenmedik bir yerçekimi dalgalarının patlamasını kaydetti”

Dünya’nın uzay-zaman dokusunda dalgalanmalar arayan yerçekimi dalga gözlemevleri, garip bir şey aldı. Lazer İnterferometre Yerçekimi Dalgası Gözlemevi (LIGO) ve Virgo detektörleri, 14 Ocak tarihinde bilinmeyen veya beklenmedik bir yerçekimi dalgalarının patlamasını kaydetti.

Şimdiye kadar tespit edilen yerçekimi dalgaları genellikle iki kara delik çarpışması ya da ölüm sarmalına yakalandıktan sonra birleşen nötron yıldızları gibi aşırı kozmik olaylarla ilgilidir. Patlamanın dalgaları daha önce tespit edilmedi. Bilim insanları bunun, süpernova veya gama ışını patlamaları gibi fenomenlerle bağlantılı olabileceğini, gözlemciler tarafından tespit edildiğinde küçük bir ‘pop’ üretebileceğini varsayıyorlar.

Şimdilik S200114f olarak adlandırılan bu beklenmedik patlama, yerçekimi dalgalarının ilk tespitini doğrulamaya yardımcı olan yazılım tarafından tespit edildi.

Geriye doğru çalışan astronomlar, patlamanın nereden geldiğini belirleyebildiler ve Twitter’daki birçok astronomi meraklısı, yakınlardaki kırmızı dev bir yıldız Betelgeuse’un kaderini merak etmeye başladı. Son analizler Betelgeuse‘in garip davrandığını ve astronomların muhteşem bir patlamanın eşiğinde olabileceğini ileri sürdü. Böyle bir patlamanın potansiyel olarak yerçekimi dalga patlamasını tetiklediği tahmin edilmektedir.

Las Cumbres Gözlemevi’nde bir gökbilimci olan Andy Howell‘e göre, neyse ki Betelgeuse için ve ne yazık ki bir yıldızın patlamasını görmek isteyen herkes için, kırmızı dev güvende.

Gökbilimciler, teleskoplarını zaten gökyüzünün ilginç kısmına doğru salladılar. Ne olabileceğinin bir fısıltısı için elektromanyetik spektrumun farklı dalga boylarını dinlediler.

Bununla birlikte, yerçekimi dalga dedektörleri bazen yanlış pozitifleri tespit eder. Ve bu özel tespitin hata oranı her 25,8 yılda bir görülür. Bu da bir LIGO sinyali için oldukça yüksektir. Bu, patlamanın hiçbir şey olamayacağı anlamına gelir. Ve bu durumda bu parçayı güncellediğimizden emin olmalıyız. Ancak şimdilik daha yakından baktığımız bilgisinde güvende olabiliriz. Betelgeuse güvenlidir ve biz tamamen yeni bir şey tespit etmiş olabiliriz.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  “Bir yıldızın ölümünün ardından ortaya çıkan manzaraya, yani Tycho süpernova’nın doğal kalıntılarına, NASA’nın Chandra gözlemevi, yeni bir bakış attı” Bir süpernova (enerjisi biten Büyük...

  Advertisement