Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

Borisov kuyruklu yıldızı, Güneş'e en yakın konumunda

“Güneş sisteminin ötesinden tespit edilen ikinci ziyaretçi olan Borisov kuyruklu yıldızı, Güneş’e en yakın konumunda…”

Borisov, yıldızlararası bir kuyruklu yıldız. Uzaydan gelerek tarihi bir uçuşu gerçekleştiren kuyrukluyıldız, Güneş sistemimizin ötesinden tespit edilen sadece ikinci ziyaretçi.

2017 yılında, güneş sistemimizde ilk defa tuhaf, dikdörtgen Oumuamua’nın keşfedilmesiyle yıldızlararası bir nesne görülmüştü.

Güneş sistemimizin ötesinden parlayan bir kuyruklu yıldız olan Borisov, kozmik mahallemizde tespit edilen ikinci yıldızlararasıdır. Kuyruklu yıldız, ağustos ayında yeni kuyruklu yıldızları tespit etme sicili olan amatör astronom Gennady Borisov tarafından keşfedildi.

Borisov, yıldızlararası uzaya geri dönüşünü başlattığında hafta sonu güneşe en yakın yaklaşımını yaptı.

Oumuamua

Kuyruklu yıldız Borisov’un aksine, Oumuamua ilk kez Dünya tarafından, en yakın geçişini yaptıktan sonra görüldü. Bu yüzden onu yakından incelemek için çok az fırsat vardı. Ancak bilim insanları, ağustos ayında gözlemlenen kuyruklu yıldızın Oumuamua’dan çok farklı olduğunu belirleyebildiler. Yine de bu, temel olarak kendi güneş sistemimizdeki çoğu kuyruklu yıldızlarla aynı.

Ne yazık ki, kuyruklu yıldız çoğu arkadaki gökbilimcinin gözlemleyebilmesi için yeterince parlak olmayacak. Ancak hafta sonu olduğu gibi yaklaşma olduğunda oldukça parlak görüntüler yakalamaya başlandı.

28 Aralık’ta Borisov, kendisini gezegenimizden sadece 180 milyon mil uzakta bulduğu zaman, Dünya’ya en yakın yaklaşımını yapacak. Araştırmacılar, önümüzdeki aylarda mahallemizden geçerken, kuyruklu yıldız hakkında ellerinden geldiğince veri toplamaya devam edecek.

İstenilen şey, kuyruklu yıldızı kaynağına kadar izlemektir. Ancak kuyruklu yıldız, bir güneş sisteminden diğerine sıçrayan yarı kalıcı bir gezgin olabileceğinden, bu zor olabilir.

Bununla beraber, derin uzaydan gelen yıldızlararası kuyruklu yıldızın bu hafta sonu olduğu kadar güneşe asla yakın olmayacağı düşünülüyor.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  Voyager 2’nin 1980’lerdeki ziyaretinden bu yana Uranüs ve Neptün’e hiçbir uzay aracı gönderilmedi. NASA’lı bilim insanları artık bu durumu değiştirmenin vaktinin geldiğini söylüyor. Güneş...

  Advertisement