Cambridge Analytica

Cambridge Analytica’dan duygusal veda

Facebook veri paylaşım skandalının baş rolündeki firma Cambridge Analytica kapanıyor!

Firma geçtiğimiz ay politik müşteri portföyü adına facebook üzerinden kullanıcıların kişisel verilerini uygunsuz olarak edinmekle suçlanmıştı.

Facebook’a göre söz konusu mağdur sayısı yaklaşık 87 milyon kişiydi.

Suçlamalar neler?

Şirket ABD’deki 2016 başkanlık seçimini ve İngiltere’nin Brexit referandumunun sonucunu etkilemek için milyonlarca facebook kullanıcısının kişisel verilerini kullanmakla suçlandı.

Geçtiğimiz Mart ayında, ABD’deki bir televizyon kanalı (Channel 4), Cambridge Analytica’nın CEO’su Alexander Nix’in gizli görüntülerini yayınladı. Firmanın, dünyadaki seçimleri karalama kampanyaları gibi taktiklerle nasıl değiştirip yön verebildiğine dair örnekler verdi.

İngiltere’deki iddiayı reddeden şirket, İtalya, Kenya ve Nijerya da dahil olmak üzere birçok seçim kampanyasında yurt dışında çalışma konusunda kapsamlı bir veri toplama çalışması yaptı.

Cambridge Analytica

Peki şirket neden kapanıyor?

Cambridge Analytica’nın sözcüsü Clarence Mitchell firmanın web sitesindeki bir ifadeye dikkat çekiyor.

“Son birkaç ay içerisinde Cambridge Analytica sayısız asılsız suçlamalara konu oldu ve şirketin bu durumu düzeltme çabalarına rağmen, sadece yasal değil aynı zamanda dijital reklamcılığın standart bir bileşeni olarak kabul edilen faaliyetler için de suçlandı. Hem siyasi hem de ticari alanda..”

“Cambridge Analytica çalışanlarının etik ve yasal olarak hareket ettiğine dair sarsılmaz güvenine rağmen… Gerçekleşen bu kapsamlı kuşatma şirketin tüm müşterilerini ve tedarikçilerini neredeyse tamamen ortadan kaldırdı.”

“Sonuç olarka işi sürdürmeye devam etmenin artık mümkün olmadığı belirlendi.”

Skandalın odağındaki Cambridge Analytica tarafından yapılan açıklama böyleydi.

Şirketler kar elde etmek amacıyla kurulurlar. Toplum onlara her ne kadar bazı sosyal yükümlülükler getirse de esas ama her zaman kazanç elde etmektir. Günümüz tüketim çağında da bir kısım kapitalistlere göre şirketlerin 2 esas amacı vardır.

  1. Kar elde etmek
  2. Kar elde etmek

Ne kadar kazandığınız önemlidir elbette. Ancak bundan daha önemli olan bir şey varsa o da nasıl kazandığınızdır. Cambridge Analytica şimdi ticari hayatına son verme kararını almış ve bunu duygusal bir üslupla açıklıyor. Paylaştığımız haberlere yorum yazmak pek tercih ettiğimiz bir tutum değil ancak söz konusu bu habere kayıtsız kalamadık. Cambridge Analytica gider başka bir firma kurulur, aynı beyinler bu kurulan firmada toplanır benzer haylazlıkları benzer şekilde yapmayı tekrar göze alırlar. Gizliliğin ihlali çağın modern sorunlarından biri olarak kabul edilip, haklar caydırıcı yasalarla korunma altına alınmazlarsa tabi..

Benzer skandalların tekrar yaşanmaması ümidiyle..

1 Paylaşımlar

Bir cevap yazın