“Görüntüleme teknolojisinin gizlilik üzerinde ciddi etkileri olabilir. Uydular casus olabilir”

Son on yılda uydu görüntüleme teknolojisinde çarpıcı gelişmeler yaşandı. Öyle ki ticari uydu görüntüleri, bir araba görebilecek güce ulaştı. Ancak yapılan düzenlemelerle, arabanın marka ve modelini tanımlayacak kadar ayrıntılı görüntüleme olmaması sağlanıyor.

Örneğin şu anda ABD düzenlemeleriyle bu işleri kontrolü altında tutuyor. Ancak yaşanacak yeniliklerle hükümet kuralları etkilenebilir. Bununla beraber yirmi dört saat süren gözetim konusu gizlilik savunucularının endişelendiği bir durum.

Görüntüleme şirketlerinden biri olan Planet Labs şu anda yörüngede 140 görüntüleme uydusunun olduğunu doğruladı. MIT Teknoloji İncelemesine göre, bu sayı, toplamda 770 olan bu tür uyduların önemli bir kısmını oluşturmakta. Yine raporda, Planet Labs’ın tek başına, dünyadaki her yeri günde bir kez geçecek kadar uyduya sahip olduğu yer alıyor.

CASUS HALİNE GELEN UYDULAR
CASUS HALİNE GELEN UYDULAR

Planet Labs sözcüsü, “Gezegenin en yüksek çözünürlüklü görüntülerinde bile, tek tek insanları, araç plakalarını veya başka türlü bilgileri ayırt etmek imkansız olmaya devam ediyor.” dedi.

Yörüngede çok miktarda uydu var. Bunlara sahip olan uydu şirketleri, bir kişinin verilerini tanımlayıcı özelliklerden ayrı tuttuklarını ifade ediyorlar.

Fakat Secure World Foundation uzay savunucusu grubundan Peter Martinez, bu durumun önemli olmadığını söyledi ve “Riskler, yalnızca uydu görüntülerinin kendisinden değil, dünya gözlem verilerinin diğer veri kaynaklarıyla birleştirilmesinden de kaynaklanıyor.” dedi.

Gözlemsel uyduların da iyi olabileceğine işaret eden rapora göre, bu uydular, çiftçilerin bir ürünün büyüme döngüsünü izlemeleri, jeologların kaya dokularını daha iyi incelemeleri, insan hakları örgütlerinin mülteci hareketini izlemeleri gibi konularda insanlara yardımcı olabilirler.

Ayrıca elbette diğer uydular da meteorologların hava durumunu tahmin etmesine yardımcı olmak, telefon ve televizyonları çalıştırmak gibi işlevlere sahiptir.

HTTP/3 Protokolü Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
Casus Haline Gelen Uydular

Online harita yapımcısı Mapbox’ta görüntü uzmanı olan Charlie Loyd’un, söylediğine göre uydularla ilgili birçok yanlış algılama mevcut. Konu hakkında şunları söyledi:

“Konuştuğum insanların çoğu, uydulardaki semtlerin ne kadar sıklıkla ve ne kadar net bir şekilde fotoğraflarını çektiğini gerçekten çok fazla abartıyor. Dünyadaki az sayıda yer, ayda bir kereden fazla en yüksek çözünürlükte uzaydan görülüyor ve en net görüntüler uydulardan değil, uçaklardan geliyor. Kısmen çoğumuz ne yapabileceklerine dair gerçekçi bir anlayışa sahip olduğumuz için uçaklardan gelen gizlilik riskleri hakkında konuşun.”

Loyd, uyduların neler yapabileceğini bilen, bilmeyenleri eğitmek, gerçekçi olmayan korkuların hafifletilmesi ve gerçek riskler üzerine konuşmak söz konusu olduğunda Dünya gözlem endüstrisinin sorumluluğunun olduğunu ifade etti.

Bu durumların bir lisans sistemi ve hesap verilebilirlik olduğuna da söyleyen Loyd, “Güçlü yanları neredeyse tamamen başka bir bilgi kaynakları sistemindeki konumundan geldiği için, gizlilik tehditleri neredeyse tamamen bu sistemin kötüye kullanımından kaynaklanacaktı. Bu tehditlere cevap vermek, uydularla yönetişimden daha az ilgilidir.” dedi.

2 Paylaşımlar