Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

technous.net

Güvenlik

CES'te Facebook'un önemli bir kısmı görmezden geliniyor

“CES’te Facebook’un gizlilik kabini, şirketin önemli bir kısmını görmezden geliyor”

Facebook, Las Vegas’ta yapılan CES’te, birçok kullanıcının ve işletmenin aklında olan bir konuya adanmış bir alan oluşturdu. Bu konu gizlilik.

Facebook’un bir gizlilik kabini olarak adlandırdığı alanda, Tüketici Elektroniği Fuarı’nda tanıtılan yenilenmiş gizlilik kontrolünü gösteren geniş bir ekran var. Ekranda “Bu senin Facebookun. Ekibimizi kontrol altına almayla ilgili daha fazla ipucu isteyin” şeklinde sesli okuma yer alıyor.

Kurduğu stant ve yüzyılın ortalarında modern mobilyalar, çiçekler ve pimlerle Facebook’un ikonik başparmak işaretiyle dolu olan şirket, reklam verenlerin kendilerini evlerinde hissetmelerini istiyor.

Ancak, reklam verenlerin bilgilerinizi nasıl kullandığını kontrol etmenize izin vermeyen gizlilik aracının yeni sürümü gibi, Facebook’un standı sosyal ağın genişleyen imparatorluğunun ve oluşturduğu gizlilik endişelerinin çoğunu ortadan kaldırıyor.

CES’te…

CES’teki konuyla ilgili bir yuvarlak masa toplantısı sırasında birçok gizlilik skandalına hitap edecek olan Facebook, ana sosyal ağına odaklanıyor. Gizlilik kabinindeki bir tablet, sosyal ağ hakkında kısa bir test içerir. Ancak Oculus, Instagram veya WhatsApp‘tan bahsetmiyor.

Gizlilik kabininde bir başka eksiklik de henüz küresel olarak tam olarak kullanıma sunulmayan Facebook dışı etkinlik adı verilen yeni bir gizlilik aracının demoları. Araç, çevrimiçi tarama etkinliğinizin sosyal medya hesabınızla olan bağlantısını kesmenize olanak tanır. Bu gizlilik için iyidir. Ancak reklam verenlerin belirli kullanıcı türlerine ulaşmasına izin vermek için kullanıcı verilerine dayanan Facebook’un işi için o kadar iyi olmayabilir.

Facebook’un gizlilik denetimleri, sahip olduğu uygulamalar ve hizmetler arasında aynı değil. Örneğin, reklam verenler arasında popüler olan Instagramın Facebook’tan farklı gizlilik denetimleri vardır. Bireysel yayınların gizliliğini düzenleyemezsiniz. Bu yüzden yalnızca bazı arkadaşlarınız onları Facebook’ta sizin gibi görebilir. Instagramın gizlilik kontrolü özelliği de yok.

Instagram ayrıca gizlilik ve güvenlik endişelerinden etkilenmedi. Nisan ayında Facebook, milyonlarca Instagram şifresinin düz metin olarak saklandığını söyledi. Bu, teknoloji devi çalışanlarının istedikleri takdirde bunları okuyabileceği anlamına geliyor.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Ancak Facebook’un gizlilik sorunları çok daha fazla. Pazartesi günü, sosyal ağ gizlilik denetimini genişleterek, kimlerin paylaştıklarını, insanların sizi nasıl bulabileceğini ve hesap güvenliğini nasıl bulabileceği hakkında bilgiler içeriyordu. Ancak reklam verenlerin ve veri brokerlerinin kullanıcıları hedeflemek için sosyal ağı nasıl kullandığı konusunu ele almıyor.

Son Yorumlar

  Ev Ödevi Temalı Apple Reklamı

  Advertisement

  Daha fazla...

  Bilim

  “NASA’nın Voyager 2 probu güneş sisteminin kenarında aksaklık yaşıyor. Bu, zor bir durum. Ancak NASA, probun yakında bilim operasyonlarına devam etmesini umuyor” Voyager 2,...

  Güvenlik

  “Avrupa, güvenlik yönergeleriyle Huawei’ye 5G için izin veriyor. Ancak AB ülkeleri 5G tedarikçilerinin çeşitliliğini korumalı ve çekirdek ağlara erişimi sınırlamalıdır” İngiltere‘nin Huawei’yi 5G için...

  Bilim

  “NASA, Dünya’yı uzayda küçük bir leke olarak gösteren Voyager 1’in 1990 yılına ait olan “Soluk Mavi Nokta” görüntüsüne yeni bir bakış attı” Evren, çok...

  Güvenlik

  “Apple, koronavirüs nedeniyle Çin’de geçici olarak iki mağazayı kapatmıştı. Koronavirüsün dünyayı sarsmasının ardından endişe duyduğu için üçüncü mağazasını da kapattı” Koronavirüs, kuşlar ve memelilerde...

  Advertisement