Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Güvenlik

CES'te Facebook'un önemli bir kısmı görmezden geliniyor

“CES’te Facebook’un gizlilik kabini, şirketin önemli bir kısmını görmezden geliyor”

Facebook, Las Vegas’ta yapılan CES’te, birçok kullanıcının ve işletmenin aklında olan bir konuya adanmış bir alan oluşturdu. Bu konu gizlilik.

Facebook’un bir gizlilik kabini olarak adlandırdığı alanda, Tüketici Elektroniği Fuarı’nda tanıtılan yenilenmiş gizlilik kontrolünü gösteren geniş bir ekran var. Ekranda “Bu senin Facebookun. Ekibimizi kontrol altına almayla ilgili daha fazla ipucu isteyin” şeklinde sesli okuma yer alıyor.

Kurduğu stant ve yüzyılın ortalarında modern mobilyalar, çiçekler ve pimlerle Facebook’un ikonik başparmak işaretiyle dolu olan şirket, reklam verenlerin kendilerini evlerinde hissetmelerini istiyor.

Ancak, reklam verenlerin bilgilerinizi nasıl kullandığını kontrol etmenize izin vermeyen gizlilik aracının yeni sürümü gibi, Facebook’un standı sosyal ağın genişleyen imparatorluğunun ve oluşturduğu gizlilik endişelerinin çoğunu ortadan kaldırıyor.

CES’te…

CES’teki konuyla ilgili bir yuvarlak masa toplantısı sırasında birçok gizlilik skandalına hitap edecek olan Facebook, ana sosyal ağına odaklanıyor. Gizlilik kabinindeki bir tablet, sosyal ağ hakkında kısa bir test içerir. Ancak Oculus, Instagram veya WhatsApp‘tan bahsetmiyor.

Gizlilik kabininde bir başka eksiklik de henüz küresel olarak tam olarak kullanıma sunulmayan Facebook dışı etkinlik adı verilen yeni bir gizlilik aracının demoları. Araç, çevrimiçi tarama etkinliğinizin sosyal medya hesabınızla olan bağlantısını kesmenize olanak tanır. Bu gizlilik için iyidir. Ancak reklam verenlerin belirli kullanıcı türlerine ulaşmasına izin vermek için kullanıcı verilerine dayanan Facebook’un işi için o kadar iyi olmayabilir.

Facebook’un gizlilik denetimleri, sahip olduğu uygulamalar ve hizmetler arasında aynı değil. Örneğin, reklam verenler arasında popüler olan Instagramın Facebook’tan farklı gizlilik denetimleri vardır. Bireysel yayınların gizliliğini düzenleyemezsiniz. Bu yüzden yalnızca bazı arkadaşlarınız onları Facebook’ta sizin gibi görebilir. Instagramın gizlilik kontrolü özelliği de yok.

Instagram ayrıca gizlilik ve güvenlik endişelerinden etkilenmedi. Nisan ayında Facebook, milyonlarca Instagram şifresinin düz metin olarak saklandığını söyledi. Bu, teknoloji devi çalışanlarının istedikleri takdirde bunları okuyabileceği anlamına geliyor.

Ancak Facebook’un gizlilik sorunları çok daha fazla. Pazartesi günü, sosyal ağ gizlilik denetimini genişleterek, kimlerin paylaştıklarını, insanların sizi nasıl bulabileceğini ve hesap güvenliğini nasıl bulabileceği hakkında bilgiler içeriyordu. Ancak reklam verenlerin ve veri brokerlerinin kullanıcıları hedeflemek için sosyal ağı nasıl kullandığı konusunu ele almıyor.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  “Bir yıldızın ölümünün ardından ortaya çıkan manzaraya, yani Tycho süpernova’nın doğal kalıntılarına, NASA’nın Chandra gözlemevi, yeni bir bakış attı” Bir süpernova (enerjisi biten Büyük...

  Advertisement