Chandrayaan-2 Vikram’ın gizemi derinleşiyor

“Chandrayaan-2 Vikram, harika bir saklanma yeri bulmuş olmalı ki hala kaybolmaya devam ediyor. Bu yüzden Vikram’ın gizemi derinleşiyor”

Hindistan Uzay Araştırmaları Örgütü (ISRO), 6 Eylül tarihinde, Chandrayaan-2 görevinin bir parçası olarak, Vikram’ı Ay’a indirmeye çalıştı. Bu görev kapsamında, Ay topraklarını içeren görevi sebebiyle Ay’a inen Vikram, tamamen planlandığı gibi gitmedi.

Hindistan Uzay Araştırmaları Örgütü (ISRO), Vikram ile, makineye dokunması gerekmeden kısa süre önce iletişimini kaybetti.

NASA’nın Lunar Reconnaissance Orbiter’i (LRO) Vikram’ın beklenen iniş yerini, eylül ayının ortalarında taramasına rağmen, inişin, gölgeli görüntülerde göremedi.

Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), 14 Ekim tarihinde, hedef bölgeye tekrar geldi. Daha iyi aydınlatma koşulları altında başka bir şans bulmasına rağmen, istenen sonuç yine elde edilemedi.

LRO kamera ekibi, yeni görüntüleri tarayarak onlarla, iniş öncesinde ve sonrasında alanın neye benzediğini karşılaştırdı.

NASA, yeni darbe kraterlerini bu şekilde görüyor ve İsrail’deki Beresheet görevindeki, arazi sahibinin kaza alanını nasıl bulduğunu belirledi.

NASA’nın, Chandrayaan-2 Vikram’ını bulmak için gösterdiği çabaya rağmen, hala kaybolmaya devam ediyor.

NASA, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Vikram’ın arama alanının dışında bir gölgede veya arama alanının dışında olması mümkündür. Düşük enlem, yaklaşık 70 derece güneyde olduğundan, alan hiçbir zaman tamamen gölgesiz değildir” dedi.

Buradan hareketle, Vikram’ın kaderi belirsiz olabilir denilmekte.

0 Paylaşımlar