Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

technous.net

Bilim

Christina Koch, Dünya’ya döndü

“NASA astronotu Christina Koch, rekor kıran uzay uçuşundan sonra, Soyuz MS 13 kapsülü ile Dünya’ya döndü”

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki görevini tamamlayan soyuz MS 13 Dünya’ya döndü. Soyuz MS 13, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 200 gündür görev yapmaktaydı. Kapsül geçtiğimiz günlerde, 6 Şubat’ta Kazakistan’a indi.

Rusya Federal Uzay Ajansından (ROSCOSMOS) yapılan açıklamada, Rus kozmonot Aleksandır Skvortsov, ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) astronotu Christina Koch ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) astronotu Luca Parmitano‘yu taşıyan kapsülün Kazakistan topraklarına iniş yaptığı ifade edildi.

Soyuz MS 13 geçen yıl 20 Temmuz‘da fırlatılmıştı.

Christina Koch, uzay bilimli araçları geliştirme ve uzak bilimsel saha mühendisliği alanlarında çalışan bir mühendistir. 2013 yılında NASA astronotu olarak seçilmiştir.

İlk uzay uçuşu görevine 2018 yılında atanan Koch, Keşif 59, 60 ve 61 seferleri boyunca yörüngede kaldı. Bu seferler boyunca istasyonda kalan Koch, uzayda toplam 328 gün geçirerek tek seferde uzayda en uzun süre kalan kadın rekorunu kırmıştır. Koch, uzayda kaldığı süre boyunca 5 bin 248 kez yörüngede dolanmış ve 223 milyon kilometrelik yolculuk yapmıştır.

Uzaydayken bilimsel araştırma, istasyon bakımı ve uzay yürüyüşlerine katılan Christina Koch, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda neredeyse bir yıl çalıştıktan sonra 6 Şubat’ta Dünya’ya geri döndü.

6 Şubat 2020 tarihinde Dünya’ya inen Soyuz MS 13 kapsülü içerisinde yer alan ekip üyelerinin sağlığının iyi olduğu belirtildi.

Geçtiğimiz günlerde de Christina Koch, fotoğraf paylaşarak, “Bu grubu özleyeceğim. Teşekkür ederim, uzay ailesi” şeklinde tweet attı.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Bununla beraber NASA, Koch’un görevi sırasında, NASA’nın Artemis programı kapsamında insanları Aya geri döndürme ve Mars’ın insan keşfine hazırlanmasına yönelik hedeflerinin ilerlemesine yardımcı olmak için 210’dan fazla araştırma üzerinde çalıştığını söyledi.

Koch, insanların izolasyona, radyasyona, ağırlıksızlığa, omurga bozulması ve uzayda strese nasıl uyum sağladığını araştırmaya da yardımcı oldu. Ayrıca, bir zar proteinini kristalize etmek için Mikrogravite Kristalleri araştırması üzerinde çalıştı.

Son Yorumlar

  Ev Ödevi Temalı Apple Reklamı

  Advertisement

  Daha fazla...

  Bilim

  “NASA’nın Voyager 2 probu güneş sisteminin kenarında aksaklık yaşıyor. Bu, zor bir durum. Ancak NASA, probun yakında bilim operasyonlarına devam etmesini umuyor” Voyager 2,...

  Güvenlik

  “Avrupa, güvenlik yönergeleriyle Huawei’ye 5G için izin veriyor. Ancak AB ülkeleri 5G tedarikçilerinin çeşitliliğini korumalı ve çekirdek ağlara erişimi sınırlamalıdır” İngiltere‘nin Huawei’yi 5G için...

  Bilim

  “NASA, Dünya’yı uzayda küçük bir leke olarak gösteren Voyager 1’in 1990 yılına ait olan “Soluk Mavi Nokta” görüntüsüne yeni bir bakış attı” Evren, çok...

  Teknoloji

  Aslen İzmir’li olan iki genç girişimci, başta otomotiv ve akıllı şehir sektörleri olmak üzere reklam sektörünü de baştan yaratacak girişimlere imza atıyor. Henüz kurulalı...

  Advertisement