Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

Christina Koch, Dünya’ya döndü

“NASA astronotu Christina Koch, rekor kıran uzay uçuşundan sonra, Soyuz MS 13 kapsülü ile Dünya’ya döndü”

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki görevini tamamlayan soyuz MS 13 Dünya’ya döndü. Soyuz MS 13, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 200 gündür görev yapmaktaydı. Kapsül geçtiğimiz günlerde, 6 Şubat’ta Kazakistan’a indi.

Rusya Federal Uzay Ajansından (ROSCOSMOS) yapılan açıklamada, Rus kozmonot Aleksandır Skvortsov, ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) astronotu Christina Koch ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) astronotu Luca Parmitano‘yu taşıyan kapsülün Kazakistan topraklarına iniş yaptığı ifade edildi.

Soyuz MS 13 geçen yıl 20 Temmuz‘da fırlatılmıştı.

Christina Koch, uzay bilimli araçları geliştirme ve uzak bilimsel saha mühendisliği alanlarında çalışan bir mühendistir. 2013 yılında NASA astronotu olarak seçilmiştir.

İlk uzay uçuşu görevine 2018 yılında atanan Koch, Keşif 59, 60 ve 61 seferleri boyunca yörüngede kaldı. Bu seferler boyunca istasyonda kalan Koch, uzayda toplam 328 gün geçirerek tek seferde uzayda en uzun süre kalan kadın rekorunu kırmıştır. Koch, uzayda kaldığı süre boyunca 5 bin 248 kez yörüngede dolanmış ve 223 milyon kilometrelik yolculuk yapmıştır.

Uzaydayken bilimsel araştırma, istasyon bakımı ve uzay yürüyüşlerine katılan Christina Koch, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda neredeyse bir yıl çalıştıktan sonra 6 Şubat’ta Dünya’ya geri döndü.

6 Şubat 2020 tarihinde Dünya’ya inen Soyuz MS 13 kapsülü içerisinde yer alan ekip üyelerinin sağlığının iyi olduğu belirtildi.

Geçtiğimiz günlerde de Christina Koch, fotoğraf paylaşarak, “Bu grubu özleyeceğim. Teşekkür ederim, uzay ailesi” şeklinde tweet attı.

Bununla beraber NASA, Koch’un görevi sırasında, NASA’nın Artemis programı kapsamında insanları Aya geri döndürme ve Mars’ın insan keşfine hazırlanmasına yönelik hedeflerinin ilerlemesine yardımcı olmak için 210’dan fazla araştırma üzerinde çalıştığını söyledi.

Koch, insanların izolasyona, radyasyona, ağırlıksızlığa, omurga bozulması ve uzayda strese nasıl uyum sağladığını araştırmaya da yardımcı oldu. Ayrıca, bir zar proteinini kristalize etmek için Mikrogravite Kristalleri araştırması üzerinde çalıştı.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  Voyager 2’nin 1980’lerdeki ziyaretinden bu yana Uranüs ve Neptün’e hiçbir uzay aracı gönderilmedi. NASA’lı bilim insanları artık bu durumu değiştirmenin vaktinin geldiğini söylüyor. Güneş...

  Advertisement