“Araştırmacılar, Polonya’da pliosaur denilen, 150 milyon yıllık, oldukça büyük fosilleşmiş deniz canavarı ortaya çıkardı”

Jeologlar Derneği Bildirileri dergisinde yayınlanan bir makalede, Polonya Bilimler Akademisi’nden araştırmacılar Jurassic döneminin geleceğini anlatıyor.

Bu bağlamda araştırmacılar, Güney Polonya’daki bir köyün yakınındaki mısır tarlasında pliosaur denilen, 150 milyon yıllık fosilleşmiş deniz canavarı ortaya çıkardı.

Pliosaur, yaklaşık 8 metre uzunluğa ve bir Tyrannosaurus rex’inkinden 4,5 kat daha güçlü çenelere sahip. Aynı zamanda pliosaur, modern bir katil balinasının iki katı büyüklüğünde büyüyebilir, onlarca ton ağırlığında ve sudaki herhangi bir yaratığı yiyebilir.

Bulunan fosil, yaklaşık 33 metre uzunluğundadır. Aynı zamanda, eski timsah dişleri ve kaplumbağa kabukları ile çevrilidir. Ayrıca, ılık su lagünleri ve rezervuarlarla noktalı tropik bir adalar olduğuna inanılan yerlere yerleştirilmiştir.

Çılgınca büyük Pliosaur

Araştırmacılar, Krzyżanowice köyü yakınlarındaki Kutsal Haç Dağları’nın kuzeydoğu kesiminde bulunan bu bölge ile ilgili “Bu yeni yerleşim yeri kıyı ve pelajik sürüngen fosilleri bakımından zengin dedi.

Ayrıca ortaya çıkarılan 150 milyon yıllık fosilleşmiş deniz canavarı hakkında, çılgınca büyük olduğu ve neredeyse T. Rex’e ulaşacağı yorumları da yapılıyor.

Geçtiğimiz yılda da bilim insanlarının nadir olarak pliosaur kafatası malzemelerini keşfettiği Antarktika dahil olmak üzere her kıtada pliosaur çeşitlerinin fosil örnekleri keşfedilmiştir.

0 Paylaşımlar