Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

Çılgınca büyük Pliosaur bulundu

“Araştırmacılar, Polonya’da pliosaur denilen, 150 milyon yıllık, oldukça büyük fosilleşmiş deniz canavarı ortaya çıkardı”

Jeologlar Derneği Bildirileri dergisinde yayınlanan bir makalede, Polonya Bilimler Akademisi’nden araştırmacılar Jurassic döneminin geleceğini anlatıyor.

Bu bağlamda araştırmacılar, Güney Polonya’daki bir köyün yakınındaki mısır tarlasında pliosaur denilen, 150 milyon yıllık fosilleşmiş deniz canavarı ortaya çıkardı.

Pliosaur, yaklaşık 8 metre uzunluğa ve bir Tyrannosaurus rex’inkinden 4,5 kat daha güçlü çenelere sahip. Aynı zamanda pliosaur, modern bir katil balinasının iki katı büyüklüğünde büyüyebilir, onlarca ton ağırlığında ve sudaki herhangi bir yaratığı yiyebilir.

Bulunan fosil, yaklaşık 33 metre uzunluğundadır. Aynı zamanda, eski timsah dişleri ve kaplumbağa kabukları ile çevrilidir. Ayrıca, ılık su lagünleri ve rezervuarlarla noktalı tropik bir adalar olduğuna inanılan yerlere yerleştirilmiştir.

Çılgınca büyük Pliosaur

Araştırmacılar, Krzyżanowice köyü yakınlarındaki Kutsal Haç Dağları’nın kuzeydoğu kesiminde bulunan bu bölge ile ilgili “Bu yeni yerleşim yeri kıyı ve pelajik sürüngen fosilleri bakımından zengin dedi.

Ayrıca ortaya çıkarılan 150 milyon yıllık fosilleşmiş deniz canavarı hakkında, çılgınca büyük olduğu ve neredeyse T. Rex’e ulaşacağı yorumları da yapılıyor.

Geçtiğimiz yılda da bilim insanlarının nadir olarak pliosaur kafatası malzemelerini keşfettiği Antarktika dahil olmak üzere her kıtada pliosaur çeşitlerinin fosil örnekleri keşfedilmiştir.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  Voyager 2’nin 1980’lerdeki ziyaretinden bu yana Uranüs ve Neptün’e hiçbir uzay aracı gönderilmedi. NASA’lı bilim insanları artık bu durumu değiştirmenin vaktinin geldiğini söylüyor. Güneş...

  Advertisement