Connect with us

Hi, what are you looking for?

technous.net

Bilim

Çin'deki salgın hastalık SARS mı?

Şiddetli Akut Solunum Yolu Sendromu (SARS) akut viral bir solunum yolu enfeksiyonudur. Etkeni Coronavirus (CoV) cinsine dahil bir virüs olup SARS-CoV olarak adlandırılmaktadır.

Toplumda yayılmanın insandan-insana yakın temas ile damlacık enfeksiyonu ve aerosol yoldan olduğu ya da virüs içeren damlacıkların bulaştığı materyal ve eşyalarla taşındığı düşünülmektedir. Kişiden kişiye “yakın temas”ın anlamı hasta bireye yaklaşık 1 metre mesafede bulunmak ve öksürük-aksırık esnasında solunum yolu ile saçtığı damlacıklara maruz kalmak, öpüşmek, sarılmak kastedilmektedir. Böylece virüs yakındaki kişinin ağızburun, göz mukozasına ulaşabilir. Kişi hasta bireyin yaydığı damlacıklarla enfekte olmuş eşyalara, yüzeylere dokunduktan sonra elini ağzına, gözüne sürmekle veya yeme-içme için hasta kişinin kullandığı kapları kullanmakla da enfekte olabilir.

SARS’ın önemi, diğer koronavirüs enfeksiyonlarından farklı olarak, neden olduğu solunum yolu enfeksiyonunun ölümcül seyir gösterebilmesinden kaynaklanmaktadır.

Ani akut solunum sendromu (SARS) korkutucu bir hastalıktır. Buna neden olan bulaşıcı, ölümcül virüs 2003 yılında Çin’de şiddetlendi. Son haftalarda da Çinin Hubei Eyaletindeki Wuhan CIty’de ocak ayının başından itibaren 44 kişiyi hastalayarak gizemli yeni bir solunum hastalığı ortaya çıktı. Şimdi arkasındaki virüs ve bunun SARS ile ilişkisi hakkında biraz daha bilgi sahibi olunduğu söyleniyor.

SARS mı?

Çin‘de gizemli hastalık salgını ile daha önce hiç görülmemiş virüsün izi sürüldü. Geçtiğimiz günlerde Dünya Sağlık Örgütü Çinli yetkililerin şifreli hastalıkların SARS olmadığını, ancak yeni bir koronavirüsün neden olduğunu belirlediğini belirten bir açıklama yaptı. Koronavirüsler şiddetli soğuk algınlığından SARS ve Orta Doğu solunum sendromu gibi daha ölümcül suşlara kadar değişebilir.

Çinli araştırmacılar keşfi, bir hastadan toplanan virüsün bir örneğini gen dizilemesinden sonra yaptı. Virüs bazılarında ciddi semptomlara neden oldu. Ancak oldukça bulaşıcı görünmüyor.

Vakaların çoğu hastalar arasında bayi ve satıcılarla belirli bir deniz ürünleri pazarına bağlıdır. WHO, 5 Ocak‘taki ön bildiri yayınladı. Burada, “Toptan bir balık ve canlı hayvan pazarına bildirilen bağlantı hayvanlara maruz kalma bağlantısı olduğunu gösterebilir” açıklamasında bulundu.

Ayrıca WHO, “Yeni bir virüsün kısa sürede ön tespiti dikkate değer bir başarıdır ve Çin’in yeni salgınları yönetme kapasitesinin arttığını göstermektedir” dedi.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Son Yorumlar

  Ev Ödevi Temalı Apple Reklamı

  Advertisement

  Daha fazla...

  Bilim

  “NASA’nın Voyager 2 probu güneş sisteminin kenarında aksaklık yaşıyor. Bu, zor bir durum. Ancak NASA, probun yakında bilim operasyonlarına devam etmesini umuyor” Voyager 2,...

  Güvenlik

  “Avrupa, güvenlik yönergeleriyle Huawei’ye 5G için izin veriyor. Ancak AB ülkeleri 5G tedarikçilerinin çeşitliliğini korumalı ve çekirdek ağlara erişimi sınırlamalıdır” İngiltere‘nin Huawei’yi 5G için...

  Bilim

  “NASA, Dünya’yı uzayda küçük bir leke olarak gösteren Voyager 1’in 1990 yılına ait olan “Soluk Mavi Nokta” görüntüsüne yeni bir bakış attı” Evren, çok...

  Teknoloji

  Aslen İzmir’li olan iki genç girişimci, başta otomotiv ve akıllı şehir sektörleri olmak üzere reklam sektörünü de baştan yaratacak girişimlere imza atıyor. Henüz kurulalı...

  Advertisement