Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

technous.net

Bilim

Çin'deki salgın hastalık SARS mı?

Şiddetli Akut Solunum Yolu Sendromu (SARS) akut viral bir solunum yolu enfeksiyonudur. Etkeni Coronavirus (CoV) cinsine dahil bir virüs olup SARS-CoV olarak adlandırılmaktadır.

Toplumda yayılmanın insandan-insana yakın temas ile damlacık enfeksiyonu ve aerosol yoldan olduğu ya da virüs içeren damlacıkların bulaştığı materyal ve eşyalarla taşındığı düşünülmektedir. Kişiden kişiye “yakın temas”ın anlamı hasta bireye yaklaşık 1 metre mesafede bulunmak ve öksürük-aksırık esnasında solunum yolu ile saçtığı damlacıklara maruz kalmak, öpüşmek, sarılmak kastedilmektedir. Böylece virüs yakındaki kişinin ağızburun, göz mukozasına ulaşabilir. Kişi hasta bireyin yaydığı damlacıklarla enfekte olmuş eşyalara, yüzeylere dokunduktan sonra elini ağzına, gözüne sürmekle veya yeme-içme için hasta kişinin kullandığı kapları kullanmakla da enfekte olabilir.

SARS’ın önemi, diğer koronavirüs enfeksiyonlarından farklı olarak, neden olduğu solunum yolu enfeksiyonunun ölümcül seyir gösterebilmesinden kaynaklanmaktadır.

Ani akut solunum sendromu (SARS) korkutucu bir hastalıktır. Buna neden olan bulaşıcı, ölümcül virüs 2003 yılında Çin’de şiddetlendi. Son haftalarda da Çinin Hubei Eyaletindeki Wuhan CIty’de ocak ayının başından itibaren 44 kişiyi hastalayarak gizemli yeni bir solunum hastalığı ortaya çıktı. Şimdi arkasındaki virüs ve bunun SARS ile ilişkisi hakkında biraz daha bilgi sahibi olunduğu söyleniyor.

SARS mı?

Çin‘de gizemli hastalık salgını ile daha önce hiç görülmemiş virüsün izi sürüldü. Geçtiğimiz günlerde Dünya Sağlık Örgütü Çinli yetkililerin şifreli hastalıkların SARS olmadığını, ancak yeni bir koronavirüsün neden olduğunu belirlediğini belirten bir açıklama yaptı. Koronavirüsler şiddetli soğuk algınlığından SARS ve Orta Doğu solunum sendromu gibi daha ölümcül suşlara kadar değişebilir.

Çinli araştırmacılar keşfi, bir hastadan toplanan virüsün bir örneğini gen dizilemesinden sonra yaptı. Virüs bazılarında ciddi semptomlara neden oldu. Ancak oldukça bulaşıcı görünmüyor.

Vakaların çoğu hastalar arasında bayi ve satıcılarla belirli bir deniz ürünleri pazarına bağlıdır. WHO, 5 Ocak‘taki ön bildiri yayınladı. Burada, “Toptan bir balık ve canlı hayvan pazarına bildirilen bağlantı hayvanlara maruz kalma bağlantısı olduğunu gösterebilir” açıklamasında bulundu.

Ayrıca WHO, “Yeni bir virüsün kısa sürede ön tespiti dikkate değer bir başarıdır ve Çin’in yeni salgınları yönetme kapasitesinin arttığını göstermektedir” dedi.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Bilim

  “NASA astronotu Christina Koch, rekor kıran uzay uçuşundan sonra, Soyuz MS 13 kapsülü ile Dünya’ya döndü” Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki görevini tamamlayan soyuz MS 13...

  Advertisement