Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

Çocuk felci yok edildi mi?

“Uzmanlar açıkladı, polio virüsünün üç formunun ikincisi ortadan kaldırıldı. Ama yine de çocuk felci bitmedi”

Uzmanların açıklamasına göre, çocuk felcine ve hatta ölümlere sebep olan polio virüsünün üç formunun ikincisi ortadan kaldırıldı.

Üç çeşit çocuk felci virüsü vardır. Bunlar bilimsel olarak farklı olsa da felç veya ölüm gibi aynı semptomlara neden olur.

Çocuk felci genellikle beş yaşın altındaki çocukları etkiler. Dünya Sağlık Örgütü, 200 vakadan birinin geri dönüşümsüz felce uğradığını tahmin ediyor. Solunum kasları felçten etkilendiğinde de ölüm meydana gelebilir.

Tedavi yoktur ancak hastalığın aşısı çocukları ömür boyu korur.

Vahşi çocuk felci olarak ifade edilen vakalar, 1988’den bu yana %99 oranında düştü.

Dünya Sağlık Örgütü’nün söylediğine göre de 3.tip ortadan kaldırıldı. Fakat Afganistan ve Pakistan’da tip 1 hala dolaşıyor.

Nijerya’nın kuzeyindeki son 3 tipi çocuk felci vakasının tespit edilmesinden bu yana yedi yıl geçti.

O zamandan beri, Dünya Sağlık Örgütü üyesi olan DSÖ’nün Poliomiyelit Eradikasyonu Sertifikasyonu Komisyonundan uzmanlar, tip 3’ün ortadan kaldırıldığından emin olmak için çocuk felci vakalarının örneklerini izlediler.

Dünya Polio Günü’nde konuşan DSÖ’nün Afrika Bölge Direktörü Dr. Matshidiso Moeti, “Tip 3 vahşi çocuk felci virüsünün yok edilmesi çocuk felcine sahip olmayan bir dünyaya doğru önemli bir dönüm noktasıdır, ama rahatlayamayız. Ülkeler toplulukları korumak için rutin aşılamayı güçlendirmeli, rutin sürveyansı artırmalı, böylece en küçük çocuk felci ortaya çıkma riskini bile tespit edebilmemiz ve bir vakanın tespit edilmesi durumunda salgın tepkisinin zamanında ve kaliteli olmasını sağlayabilmemiz gerekir” dedi.

Hala var…

Tip 1 şimdi sadece Afganistan ve Pakistan’da dolaşıyor. Nijerya’da endemik olduğu tespit edilen son vaka 2016 yılında gerçekleşti. Ancak Dr. Moeti şunları ekledi: “Bu tür vahşi polio virüsü tip 1 dolaşımdaki aşı kaynaklı polio virüsünün salgınlarıyla ilgili olarak küresel olarak yok olana kadar bitmedi.”

Aşı kaynaklı polio, aşı kapsamının düşük olduğu ve sağlık koşullarının zayıf olduğu yerlerde meydana gelir. Bağışıklanan çocuklara felç virüsünün zayıf bir şekli verilir, böylece vücutları hastalığa karşı bağışıklık kazanabilir. Ama aynı zamanda daha sonra topluluk içinde yayılabilen virüsü salgılarlar.

Şu anda 12 ülkede aşı kaynaklı çocuk felci virüsünün salgınları vardır. Bu ülkeler şunlar: Angola, Benin, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Etiyopya, Gana, Nijer, Nijerya, Togo ve Zambiya.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  “Bir yıldızın ölümünün ardından ortaya çıkan manzaraya, yani Tycho süpernova’nın doğal kalıntılarına, NASA’nın Chandra gözlemevi, yeni bir bakış attı” Bir süpernova (enerjisi biten Büyük...

  Advertisement