Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

Crew Dragon, bu defa testi geçti

“SpaceX, daha önce bir patlamayla sona eren Crew Dragon testini geçti. Böylece, NASA ve SpaceX, Crew Dragon uzay aracı bir dizi ateşli motor testinden kurtulduktan sonra rahat bir nefes alabilir”

SpaceX’in Crew Dragon uzay aracı, astronotları Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) taşımaya doğru ilerliyor.

Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamaya göre, Crew Dragon dizi statik yangın motoru testi yaptı. Yapılan testler sırasında, yörüngede manevra yapmak ve ayrıca kalkıştan sonra acil durumlarda Dragon’u Falcon 9 roketinden uzaklaştırmak için kullanılan kapsül iticileri ateşlendi.

Bu, özellikle SpaceX ve NASA için gergin bir andı. Çünkü Nisan ayında yapılan benzer motor testleri, Crew Dragon kapsülünün patlamasına ve kaybolmasına sebep olmuştu. Bu kaza aynı zamanda, Crew Dragon programının 2019’da ISS’ye astronotları teslim etme umudunu da geciktirmişti.

SpaceX, benzer bir anomaliyi önlemek için sistemin parçalarını yeniden tasarladı. Bu, işe yaramış gibi görünüyor.

NASA’nın Ticari Ekip programı, sonraki adımların, verileri incelemeyi, donanım incelemelerini gerçekleştirmeyi ve uçuş içi iptal testi için bir başlangıç tarihi oluşturmayı içereceğini söyledi.

Uçuş iptali testi, Crew D. için insanlar gemiye binmeden önce acil durum lansmanının üstesinden gelebileceğini kanıtlaması gereken önemli bir dönüm noktası olacak.

SpaceX ayrıca kapsülün paraşüt sistemini de test ediyor.

Ayrıca bilindiği üzere hem SpaceX hem de Boeing, 2011 yılında uzay mekiği döneminin sonundan bu yana ilk kez ABD topraklarından astronotları fırlatmak için NASA ile birlikte çalışıyor.

SpaceX’in kurucusu Elon Musk ve NASA yöneticisi Jim Bridenstine, 2020 yılının başlarında başlayacak olan, astronotları ISS’ye (Uluslararası Uzay İstasyonu) taşıyacak umutlu Crew Dragon görevine başlıyor. Yapılan bu son test, bunun için cesaret veren bir işaret olarak görülüyor.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  “Bir yıldızın ölümünün ardından ortaya çıkan manzaraya, yani Tycho süpernova’nın doğal kalıntılarına, NASA’nın Chandra gözlemevi, yeni bir bakış attı” Bir süpernova (enerjisi biten Büyük...

  Advertisement