Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

D-28 buzdağı artık serbest

“Amery Buz Rafının önünden dev bir buzdağı doğdu. D-28 olarak adlandırılan buzdağı, Londra büyüklüğünde”

Doğu Antarktika’daki Amery Buz Rafından devasa bir buzdağı geçtiğimiz günlerde meydana geldi. D-28 olarak adlandırılan buzdağı, 1.636 kilometre kare büyüklüğünde.

Amery Buz Rafından ayrılarak buzdağının ortaya çıkma olayını, Avrupa Uzay Ajansı’ndan (ESA) Kopernicus Sentinel-1 uydusu izledi. Buzdağının büyüklüğü, ESA tarafından Londra’nın büyüklüğüne benzetildi.

Buzdağının ayrılması olayı aslında bilim insanları için büyük bir sürpriz olmadı. Çünkü buzdağının yanındaki ve “Gevşek Diş” olarak isimlendirilen bölge bilim insanları tarafından izleniyordu.  Avustralya Antarktika Programı, Denizcilik ve Antarktika Çalışmaları ve Scripps Oşinografi Enstitüsü’nden bilim insanları yaklaşık 20 yıldır Amery gevşek diş yarık sistemini yakından izliyorlardı.

Scripps’in Profesörü Helen Amanda Fricker, konu hakkında, “İlk önce 2000’li yılların başlarında buz rafının önündeki bir yarık olduğunu fark ettik ve büyük bir buzdağının 2010-2015 arasında kırılacağını tahmin ettik. Bu olayı bunca yıldan sonra görmekten heyecan duyuyorum” dedi.

Kutuplar ve yakınlarında iklim değişikliğiyle ilgili birçok kötü haber olmasına karşın, buzdağı D-28’in kopması bu buz rafı için olağan görülebilir. Profesör Fricker, “Bu olayın iklim değişikliği ile bağlantılı olduğunu düşünmüyoruz, buz rafının normal döngüsünün bir parçası, her 60-70 yılda büyük doğma olayları görüyoruz” dedi.

Amery’deki son büyük yavrulama olayı 1963-64 yıllarında görüldü. 50 seneden fazla zaman geçtikten sonra D-28, 26 Eylül’de buz rafından ayrıldı.

1960’lardan beri araştırmacıların, Amery Buz Rafına yönelik incelemeleri devam ediyor. Şu anda, buzun üzerinde yayılmış, okyanus erimesi ve buz akışının etkisini ölçen araçlar mevcut.

Araştırmacılar, D-28 buzunun kaybının, kalan buz rafının altındaki erimeyi ve buzun kıtanın içinden akma hızını nasıl etkileyeceğini merak ediyorlar. Bu yüzden, uydular tarafından gerçekleştirilen izleme görevi devam edecek.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  Voyager 2’nin 1980’lerdeki ziyaretinden bu yana Uranüs ve Neptün’e hiçbir uzay aracı gönderilmedi. NASA’lı bilim insanları artık bu durumu değiştirmenin vaktinin geldiğini söylüyor. Güneş...

  Advertisement