Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

D-Wave’in ilk müşterisi

“Nükleer silah araştırma sitesi olan Los Alamos Ulusal Laboratuvarı (LANL), D-Wave’in yeni nesil kuantum bilgisayarını satın aldı”

“LANL, D-Wave’in 5.000-qubit Advantage sistemini 2020 yılında kuracak”

Kuantum mekaniğini kullanan kuantum bilgisayarlar, herhangi bir sıradan bilgisayardan daha yüksek ve verimli işlem gücüne sahiptirler.

Klasik makinelerin çözemeyeceği hesaplamaları yapmak için, onlardan daha fazla performans elde etmek üzere çalışan kuantum bilgisayarlar tamamen farklı bir makine cinsi. 

Kuantum hesaplamalarını kullanan bu bilgisayarlara yönelik çalışmalar ve geliştirmeler devam ediyor. Bunlardan birisi de dünyanın önemli bilişim teknolojisi şirketlerinden olan IBM’nin yapmış olduğu faaliyetlerdir. Örneğin, IBM’nin 14. kuantum bilgisayarı, şimdiye kadarki en güçlü olan ve sistemin merkezinde temel veri işleme öğesini oluşturan 53 bitlik modelden oluşuyor.

kuantum bilgisayar yarışı

IBM, yararlı kuantum bilgisayarlar yapmak için yarışta Google, Microsoft, Honeywell, Rigetti Computing, IonQ, Intel ve NTT gibi şirketler ile rekabet ediyor. Evrensel kuantum bilgisayarları oluşturmaya odaklanan bu şirketlerin aksine, bir diğer şirket olan D-Wave ise daha dar bir sorun yelpazesiyle sınırlı ve zaten müşterileri olan tavlama denilen farklı bir yaklaşıma sahip.

Açıkça ifade edilecek olursa, evrensel kuantum bilgisayarlar henüz yapılamazlar. Çünkü şirketler kuantum hesaplama, veri depolama ve işlemenin temel birimi olan kantitaba sahip değiller.

Yine de herkes, kullanışlı, evrensel bir kuantum bilgisayarına ulaşmak için tasarımlarını geliştirmek için yarış halinde. Aynı zamanda kuantum hesaplama şirketi olan D-Wave’in ürün müdürü Alan Baratz, yılın ilk dönemlerinde yapılan bir röportajda, “Hata düzeltmeden önce evrensel olacağımıza inanıyoruz” dedi.

Kuantum hesaplamada uzun zaman geçti. Zaman içerisinde IBM, şu ana kadar ki en büyük kuantum bilgisayarını açıkladı. Google’ın kuantum bilgisayarıyla, bir sorunu geleneksel bilgisayardan daha hızlı çözdüğü bildirildi. Gelişen bu teknolojilere farklı bir rakip olan D-Wave de, nükleer silah araştırma sitesi olan Los Alamos Ulusal Laboratuvarı’nın  (LANL) yeni nesil makinelerinin ilk müşterisi olduğunu açıkladı.

LANL, gelecek yıl yükseltilecek olan bir D-Wave makinesi kullanıyor.

LANL’nin simülasyon direktörü Irene Qualters, “Bu, D-Wave sistemimizi üçüncü kez geliştireceğiz. Her yükseltme, Los Alamos’un ulusal güvenlik misyonunu destekleyen kuantum algoritmaları ve yeni araçlar geliştirme konusunda yeni araştırmalar başlattı” dedi.

D-Wave başka müşterilerinin olduğunu da söyledi. Listesinde seçim modelleme, havayolu planlama, kuantum kimyası simülasyonu, araba tasarımı ve nakliye optimizasyonu bulunan şirket, algoritma geliştirme ve finansal modellemenin yanı sıra, makinelerinin çeşitli başka işler için de faydalı olacağına inanıyor.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  Voyager 2’nin 1980’lerdeki ziyaretinden bu yana Uranüs ve Neptün’e hiçbir uzay aracı gönderilmedi. NASA’lı bilim insanları artık bu durumu değiştirmenin vaktinin geldiğini söylüyor. Güneş...

  Advertisement