Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

technous.net

Bilim

Dakikalar İçinde Sonuç Gösterebilen Sepsis Testi Mümkün Olabilir Mi?

Günümüzün ölümcül hastalıklarından olan Sepsis, kana bakteri ve toksin karışması sonucunda bağışıklık sisteminin çökmesiyle ortaya çıkar. Uzmanların belirttiğine göre, sepsis gelişmiş ülkelerde kanser ve benzeri hastalıklardan bile daha fazla ölüme sebep olmakta ve hastalığa sadece enfeksiyonlar değil, basit bir ameliyat ya da trafik kazası dahi yol açabilir. Aynı zamanda sepsisin günümüzde sık karşılaşılan ve ciddi ölüm oranlarıyla sonuçlanan bir enfeksiyon hastalığı olduğuna dikkat çeken uzmanlar, hastalığın erken tanı ve doğru tedaviyle ölümcül sonuçlarının önlenebileceğine de vurgu yapmaktalar. Hatta sepsisin sadece insanları öldürmekle kalmayıp, aynı zamanda uzuv kaybı, böbrek yetmezliği ve hatta travma sonrası stres bozukluğu gibi yaşam değiştirici problemlerle de insanları karşı karşıya bırakabileceği vurgulananlar arasında. Bu nedenlerle tekrar etmek gerekirse sepsiste de erken tanı oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir durum. Çünkü antibiyotik tedavisinin geciktiği her saat için ölüm olasılığı artar.

Sepsis nedeniyle ölenlerin sayısı oldukça fazladır. Bu sayının azaltılması amacıyla erken teşhis ve tedavinin önemine dikkat çeken İngiltereli araştırmacılar da sepsisin erken teşhisi için yeni bir hızlı test geliştirmekteler. Stratclyde Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen ve bir laboratuvarda test edilen cihazın iki buçuk dakika içinde sonuç üretme kabiliyetine sahip olabilme özelliği üzerinde durulmakta.

Sepsis hastalığı…

Sepsis Vakfı’na göre ise her ne kadar araştırmayı memnuniyetle karşılasalar da durumun tespiti için hiçbir test mükemmel değildir. Zira sepsisin tanısı karmaşık bir süreç olabilir. Çünkü Sepsis ile ilgili bazen ölümcül olan tepkimeyi tam olarak neyin tetiklediğini bulmak için birçok araştırma yapılması gerekir.

Sepsis tanısı genellikle klinik yargıya, vücut sıcaklığına, kalp atış hızına, solunum hızına ve bir dizi kan testine dayanır. Şüpheli olduğu anda ise hastaya geniş etkili antibiyotik verilmelidir. Ancak enfeksiyonu tedavi etmek için en iyi antibiyotiği belirlemeyi amaçlayan bir kan testi 72 saate kadar sürebilir. Yeni test ise sepsis protein biyobelirteçlerinden biri olan interlokin-6 (IL-6) kanda olup olmadığının tespiti için bir cihaz kullanır. Araştırmacılara göre IL-6 sepsisin en iyi belirtilerinden biri.

Ayrıca bu testin sepsis tespit etme ve enfeksiyon tipini tespit ederek önerilen antibiyotiği belirleme potansiyeline sahip olduğu araştırmacılarca söylenmekte. Dr. David Alcorn, “Bunun sonuçları çok büyük ve doğru hastaya doğru zamanda doğru antibiyotiği verme kabiliyeti olağanüstü ve bunun yalnızca hastanede değil, tüm dünyada hastanelerde net bir şekilde kullanıldığını kesinlikle görebiliyorum.” Dedi.

Araştırmacılar, ayrıca prototip bir cihaz geliştirmek için fon başvurusunda bulundular ve bunu ilerletmek için ticari çıkar elde etmeyi umuyorlar. Düşük maliyetli testin üç ila beş yıl içinde günlük kullanıma girebileceğini de umuyorlar.

Comments

Daha fazla...

Video

Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

Bilim

Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

Oyun

LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

Bilim

“NASA astronotu Christina Koch, rekor kıran uzay uçuşundan sonra, Soyuz MS 13 kapsülü ile Dünya’ya döndü” Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki görevini tamamlayan soyuz MS 13...

Advertisement