Connect with us

Hi, what are you looking for?

technous.net

Bilim

Dev adım: “Starhopper”

“Elon Musk’un Mars Starship yeni sürümü olan Starhopper geçtiğimiz günlerde yeni zirvelere çıktı

Yeni nesil bir uzay aracı olan, Elon Musk’un ilerleyen on yılda Ay ve Mars’a insanları göndermek için kullanmayı planladığı ilk test prototipi Starhopper, 27 Ağustos Salı günü muhteşem bir uçuş gerçekleştirdi. Kısa süren bu uçuş, daha önce birkaç defa ertelendi.

Starhopper’ın uzun versiyon uçuşlarındaki ilk girişimi 26 Ağustos Pazartesi günü yapılacakken son saniyede iptal edildi. Musk, ateşleyicilerde meydana gelen Pazartesi günkü gecikmenin nedeninin kablolama veya konektör kaynaklı olduğunu belirtti.

SpaceX Starship’in Starhopper tek motorlu versiyonu, uçuşunun ardından yumuşak bir inişe geçmeden önce Texas kıyılarında yaklaşık 150 metre yükseldi. Uçuştan sonra, birkaç gözlemci haznenin kısa bir atlayış esnasında parçalarından birkaçını kaybettiğini belirtti.

Hem Pazartesi hem de Salı günü için planlanan test saatlerinden önce, şirketin Boca Chica, Texas tesisinin yakınında yaşayanlara uyarı yapıldı. Uyarının nedeni, potansiyel bir arıza durumunda bölgedeki pencereleri kıracak kadar kuvvetli basınç dalgalarının serbest bırakabilecek olmasıydı. Ayrıca tüm binaların boşaltılması tavsiye edildi.

Musk’un kendisinin de tabir ettiği gibi uçan bir su kulesine benzeyen küçük test versiyonu, daha önce 25 Temmuz tarihinde de hava karardıktan sonra 20 metre yüksekliğe çıkarılmıştı.

Musk’un ifade ettiğine göre bu, belirli prototip için olan son test uçuşu. Ayrıca Starship Raptor motorları için test standına dönüştürülecek.

Musk aynı zamanda Starship’in toplam altı veya yedi motora sahip olacağını ve NASA astronotlarının aya taşındığı Satürn V roketine rakip olacak bir fırlatma sistemi oluşturarak yeni bir SpaceX Süper Ağır roketle eşleştirileceğini ifade etti.

.  

Advertisement. Scroll to continue reading.

Son Yorumlar

  Ev Ödevi Temalı Apple Reklamı

  Advertisement

  Daha fazla...

  Bilim

  “NASA’nın Voyager 2 probu güneş sisteminin kenarında aksaklık yaşıyor. Bu, zor bir durum. Ancak NASA, probun yakında bilim operasyonlarına devam etmesini umuyor” Voyager 2,...

  Güvenlik

  “Avrupa, güvenlik yönergeleriyle Huawei’ye 5G için izin veriyor. Ancak AB ülkeleri 5G tedarikçilerinin çeşitliliğini korumalı ve çekirdek ağlara erişimi sınırlamalıdır” İngiltere‘nin Huawei’yi 5G için...

  Bilim

  “NASA, Dünya’yı uzayda küçük bir leke olarak gösteren Voyager 1’in 1990 yılına ait olan “Soluk Mavi Nokta” görüntüsüne yeni bir bakış attı” Evren, çok...

  Teknoloji

  Aslen İzmir’li olan iki genç girişimci, başta otomotiv ve akıllı şehir sektörleri olmak üzere reklam sektörünü de baştan yaratacak girişimlere imza atıyor. Henüz kurulalı...

  Advertisement