Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

Dev adım: “Starhopper”

“Elon Musk’un Mars Starship yeni sürümü olan Starhopper geçtiğimiz günlerde yeni zirvelere çıktı

Yeni nesil bir uzay aracı olan, Elon Musk’un ilerleyen on yılda Ay ve Mars’a insanları göndermek için kullanmayı planladığı ilk test prototipi Starhopper, 27 Ağustos Salı günü muhteşem bir uçuş gerçekleştirdi. Kısa süren bu uçuş, daha önce birkaç defa ertelendi.

Starhopper’ın uzun versiyon uçuşlarındaki ilk girişimi 26 Ağustos Pazartesi günü yapılacakken son saniyede iptal edildi. Musk, ateşleyicilerde meydana gelen Pazartesi günkü gecikmenin nedeninin kablolama veya konektör kaynaklı olduğunu belirtti.

SpaceX Starship’in Starhopper tek motorlu versiyonu, uçuşunun ardından yumuşak bir inişe geçmeden önce Texas kıyılarında yaklaşık 150 metre yükseldi. Uçuştan sonra, birkaç gözlemci haznenin kısa bir atlayış esnasında parçalarından birkaçını kaybettiğini belirtti.

Hem Pazartesi hem de Salı günü için planlanan test saatlerinden önce, şirketin Boca Chica, Texas tesisinin yakınında yaşayanlara uyarı yapıldı. Uyarının nedeni, potansiyel bir arıza durumunda bölgedeki pencereleri kıracak kadar kuvvetli basınç dalgalarının serbest bırakabilecek olmasıydı. Ayrıca tüm binaların boşaltılması tavsiye edildi.

Musk’un kendisinin de tabir ettiği gibi uçan bir su kulesine benzeyen küçük test versiyonu, daha önce 25 Temmuz tarihinde de hava karardıktan sonra 20 metre yüksekliğe çıkarılmıştı.

Musk’un ifade ettiğine göre bu, belirli prototip için olan son test uçuşu. Ayrıca Starship Raptor motorları için test standına dönüştürülecek.

Musk aynı zamanda Starship’in toplam altı veya yedi motora sahip olacağını ve NASA astronotlarının aya taşındığı Satürn V roketine rakip olacak bir fırlatma sistemi oluşturarak yeni bir SpaceX Süper Ağır roketle eşleştirileceğini ifade etti.

.  

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  “Bir yıldızın ölümünün ardından ortaya çıkan manzaraya, yani Tycho süpernova’nın doğal kalıntılarına, NASA’nın Chandra gözlemevi, yeni bir bakış attı” Bir süpernova (enerjisi biten Büyük...

  Advertisement