Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

Dinozorları yok eden olaydan da büyük

“2 milyar yıl önceki bir kitlesel yok olma olayı, 65 milyon yıl önce dinozorları yok eden olaydan daha büyük olabilir”

Bilim insanları, dünyadaki yaşamın büyük bir miktarının yok olduğu kitlesel bir döküm keşfetti. Bu, 2 milyar yıl önce gerçekleşti ve bunun sonucunda  %99,5 oranında yaşam ortadan kalktı.

Araştırmacıların belirttiğine göre, gezegenin biyosferinin bu devasa ölümünde, 65 milyon yıl önce dinozorların tükenmesine neden olan olayda gerçekleşen ölümlere göre daha çok kayıp meydana geldi.

Atmosferdeki oksijendeki düşüşü izlemek için araştırmacılar, Hudson Körfezi, Kanada’dan gelen milyarlarca yıl önce oluşmuş kayaları inceledi.

Burada, belirli bir zamanda atmosferde ne kadar oksijen olduğuna dair bilgiler barındıran bir mineral olan bariti inceleyen araştırmacılar, kayalardan 2.05 milyar yıl önce Dünya’daki yaşam seviyesinde büyük bir düşüş olduğunu gözlemledi. Bu olay, gezegendeki oksijen seviyelerinde gerçekleşen büyük değişikliklerle aynı zamana denk gelir.

Dünya biyosferinin ölümünden önce yani 2.4 milyar yıl önce atmosferdeki oksijen miktarında büyük bir artış oldu. “Büyük Oksidasyon” olayı olarak bilinen bu olayın sonunda ise oksijen seviyelerinde çarpıcı bir düşüş meydana geldi.

Araştırmacılar, bu olayla beraber, dünyadaki yaşam koşullarının “ziyafetten kıtlığa” geçtiğini ve bu şartların yaklaşık 1 milyar yıl boyunca sürdüğünü devam ettiğini ifade ediyor.

Çalışmanın yazarı Peter Cruckford, konu hakkında,  “Bu ölüm olayından 100 ila 200 milyon yıl önce gezegende büyük miktarda yaşam vardı, ancak bu olaydan sonra büyük bir kısmı öldü. Tahminlerimize göre, gezegendeki hayatın yaklaşık % 99,5 ila % 80’i, yaklaşık 2 milyar yıl önce hayatını kaybetmiş olabilir” dedi.

“Büyük Ölüm” olarak adlandırılan dinozorların da kitlesel ölümüne yol açan, 65 milyon yıl önce gerçekleşen olayda Dünya’daki yaşam %70 oranında azaldı.

Bundan iki milyar yıl önce ise, Büyük Oksidasyon sonu geçişi boyunca biyosferin boyutunda jeolojik olarak benzeri görülmemiş bir azalma oldu.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Video

  Kasım’da yayınlanacak olan filmin ilk fragmanı yayınlandı. Geçtiğimiz yıl yayınlanan Ready Player One’ın ardından birbiri ardında büyük oyun yapımlarının sinema filminin yapılmaya başladığı açıklandı. Detective Pikachu ile başlayan...

  Advertisement