Dinozorları yok eden olaydan da büyük

“2 milyar yıl önceki bir kitlesel yok olma olayı, 65 milyon yıl önce dinozorları yok eden olaydan daha büyük olabilir”

Bilim insanları, dünyadaki yaşamın büyük bir miktarının yok olduğu kitlesel bir döküm keşfetti. Bu, 2 milyar yıl önce gerçekleşti ve bunun sonucunda  %99,5 oranında yaşam ortadan kalktı.

Araştırmacıların belirttiğine göre, gezegenin biyosferinin bu devasa ölümünde, 65 milyon yıl önce dinozorların tükenmesine neden olan olayda gerçekleşen ölümlere göre daha çok kayıp meydana geldi.

Atmosferdeki oksijendeki düşüşü izlemek için araştırmacılar, Hudson Körfezi, Kanada’dan gelen milyarlarca yıl önce oluşmuş kayaları inceledi.

Burada, belirli bir zamanda atmosferde ne kadar oksijen olduğuna dair bilgiler barındıran bir mineral olan bariti inceleyen araştırmacılar, kayalardan 2.05 milyar yıl önce Dünya’daki yaşam seviyesinde büyük bir düşüş olduğunu gözlemledi. Bu olay, gezegendeki oksijen seviyelerinde gerçekleşen büyük değişikliklerle aynı zamana denk gelir.

Dünya biyosferinin ölümünden önce yani 2.4 milyar yıl önce atmosferdeki oksijen miktarında büyük bir artış oldu. “Büyük Oksidasyon” olayı olarak bilinen bu olayın sonunda ise oksijen seviyelerinde çarpıcı bir düşüş meydana geldi.

Araştırmacılar, bu olayla beraber, dünyadaki yaşam koşullarının “ziyafetten kıtlığa” geçtiğini ve bu şartların yaklaşık 1 milyar yıl boyunca sürdüğünü devam ettiğini ifade ediyor.

Çalışmanın yazarı Peter Cruckford, konu hakkında,  “Bu ölüm olayından 100 ila 200 milyon yıl önce gezegende büyük miktarda yaşam vardı, ancak bu olaydan sonra büyük bir kısmı öldü. Tahminlerimize göre, gezegendeki hayatın yaklaşık % 99,5 ila % 80’i, yaklaşık 2 milyar yıl önce hayatını kaybetmiş olabilir” dedi.

“Büyük Ölüm” olarak adlandırılan dinozorların da kitlesel ölümüne yol açan, 65 milyon yıl önce gerçekleşen olayda Dünya’daki yaşam %70 oranında azaldı.

Bundan iki milyar yıl önce ise, Büyük Oksidasyon sonu geçişi boyunca biyosferin boyutunda jeolojik olarak benzeri görülmemiş bir azalma oldu.

0 Paylaşımlar