Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Teknoloji

Doğmamış Bebeklerde Spinal Cerrahi

Doğmamış Bebeklerde Spinal Cerrahi

Ayrık ya da açık omurga anlamına gelen Spina Bifida, omurilik sinirinin hasarlandığı bir hastalıktır ve birçok şekilde görülebilir. Nedenleri arasında folik asit eksikliğinin olduğu gibi, kalıtsal olabileceği, hamilelikte yüksek ısıya maruz kalma, şeker hastalığı gibi durumlarla ortaya çıkabileceği ile ilgili de görüşler vardır. Bu hastalığın anne karnında en erken on ikinci haftadan itibaren saptanabileceği dikkat çeken bir durum.

Her bebeğin bu hastalıkla doğma ihtimali elbette var. Gelişmiş ülkelerde de her bin çocuktan biri Spina Bifidalı doğmaktadır.

İngiltere’de de her yıl iki yüzden fazla bebek bu hastalıkla doğmaktadır. Burada omurga ve omurilik, hamilelik sırasında doğru şekilde gelişmemektedir ve bu durum omurgada bir boşluk oluşmasına neden olmaktadır. Sonucunda da bacak felci, idrar kaçırma ve bazen öğrenme güçlüğü gibi problemlerle genel olarak karşılaşılmaktadır.

Bu durum genellikle doğumdan sonra tedavi edilir, ancak daha erken dönemde tedavi edilmesiyle beraber sağlık ve hareketlilik için omurga ve omurilik daha iyi onarılır. Bu sebeple, İngiltere’de doğum kusurlu doğmamış bebekler için spinal (omurga ve omurilik) ameliyatının NHS’de (Ulusal Sağlık Hizmeti) rutin olarak yapılacağı yetkililer tarafından açıklandı. Ameliyat bebeğin omurilik dokusunu hala rahim içindeyken tamir etmeyi içerir.

Spina Bifida

Spina Bifida

Prosedür, Nisan ayından bu yana ilk kez NHS’de sunulan çeşitli tedaviler arasında yer alıyor.

Bebek, anne karnındayken yapılan omurilik ameliyatı, İngiltere’de ilk kez bu yılın başlarında Londra’daki Üniversite Koleji Hastanesinde iki doğmamış bebek üzerinde gerçekleştirildi.

Doğum öncesi yapılan bu ameliyat, hastalık için kesin çözüm değildir, ancak nörolojik kayıpları en aza indirmek amacıyla daha erken bir müdahale yöntemidir. Ayrıca doğmuş bir bebek için onun sağlığını ve sosyal sonuçlarını potansiyel olarak iyileştirecek tıbbi gelişmelerden biri olduğu için memnuniyetle karşılanan bir durum. Şunu da belirtmek gerekir, bu şekilde müdahale edilen bebeklerin de, doğum sonrası ameliyat olan bebekler gibi spina bifidanın uzun dönem komplikasyonları açısından sıkı takip edilmeleri gerekir.

Comments

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  Voyager 2’nin 1980’lerdeki ziyaretinden bu yana Uranüs ve Neptün’e hiçbir uzay aracı gönderilmedi. NASA’lı bilim insanları artık bu durumu değiştirmenin vaktinin geldiğini söylüyor. Güneş...

  Advertisement