Doğrulama kodları WhatsApp üzerinden gelecek!

Facebook bugün düzenlediği F8 Konferansı’nda önemli yenilikler duyurdu. Bunlardan biri de yazılım geliştirme kiti (SDK)  olacak. Bu sayede şirketler, WhatsApp uygulaması üzerinden doğrulama kodu gönderebilecek.

WhatsApp uygulaması için önemli özellik!

Bir çok mobil uygulama geliştiricisi ve şirket, kullanıcıların güvenliğini sağlamak için kullanıcılara doğrulama kodu gönderiyor. Kullanıcılar gelen kodları sisteme giriyor, bu sayede “bot” kullanıcı olmadıklarını kanıtlamış oluyor.

Bu özelliği kullanan şirketler arasında Twitter, Facebook, Instagram gibi popüler uygulamalar da bulunuyor. Şirketler bu doğrulama kodlarını SMS aracılığıyla kullanıcılara iletiyorlar.

Ancak bu durum yakın zamanda değişebilir. Facebook yeni yayınladığı yazılım geliştirme kiti sayesinde uygulama geliştiricilere ve şirketlere doğrulama kodlarını WhatsApp uygulaması üzerinden iletme şansı tanıyor.

Bu sayede şirketler ve uygulama geliştiriciler büyük bir mali yükten de kurtulmuş oluyor. Çünkü gönderilen her SMS, şirketlere büyük bir zarar olarak yansıyor. Hem Android hemde iOS kullanıcılarının yararlanabileceği bu yöntem, mobil uygulama geliştiricileri ve şirketler için büyük bir mutluluk kaynağı olacağa benziyor.

Ancak söz konusu özellik, kullanıcılara tek seçenek olarak sunulmayacak. Kullanıcılar isterlerse eski usul SMS almaya devam edebilecekler. Fakat istemeleri halinde kullanıcılar, WhatsApp ile doğrulama kodu da alabilecekler.

Siz ne düşünüyorsunuz? Bu özelliği kullanmak ister misiniz? Bu özellik ileride WhatsApp üzerinden spam mesaj sorunu doğurur mu?

Kaynak: Shiftdeletenet

1 Paylaşımlar