Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Teknoloji

Dünyanın İlk 3.200 Megapiksel Fotoğrafı

“Kaliforniya merkezli SLAC Ulusal Hızlandırıcı Laboratuvarı Menlo Park’taki bilim insanları dünyanın ilk 3.200 megapiksel fotoğrafını çekiyor”

Kaliforniya merkezli SLAC Ulusal Hızlandırıcı Laboratuvarı Menlo Park’taki bilim insanları, evreni keşfetmek için tasarlanmış gelişmiş bir görüntüleme cihazı kullanarak dünyanın ilk 3.200 megapiksel dijital fotoğraflarını çekti.

Bilim insanları, odak düzlemini dünyanın en büyük dijital kamerasında başarıyla test ediyor. Bu da sonunda kozmosu keşfetmeye yardımcı olacak yeni bir çalışma olarak görünüyor.

Şili’deki Vera C. Rubin Gözlemevi müdürü Steven Kahn, konu hakkında “20 milyar galaksi gibi bir şeyi ölçüp kataloglayacağız” dedi. Bu gözlemevi, dünyanın en büyük dijital kamerasının gece gökyüzünün haritasını çıkarmak için muazzam bir çabanın merkezi haline geleceği yerdir. Kamera, şimdiye kadar çekilmiş en ayrıntılı evren görüntülerini yakalamak için 10 yıl boyunca çalışmalarına devam edecek.

Steven Kahn bununla ilgili olarak, “Gece gökyüzünün çoğu kısmı aslında teleskoplarla hiç görüntülenmemiştir. Gökyüzünün hiçbir bölümü, işlerin nasıl değiştiğini izleyebileceğiniz bu tür bir zaman, sıralama ve zaman kadansı ile gerçekten görüntülenmedi” ifadelerinde bulundu.

Dünyanın ilk 3.200 megapiksel fotoğrafını çekmek için hazırlanan kamera üzerinde çalışan ekip, iki fitten daha geniş bir görüntüleme sensörü dizisi olan odak düzlemini yeni tamamladı. Ekibin sensörleri bir araya getirmesi yaklaşık altı ay sürdü. Çünkü sensörlerin kurulum işlemi sırasında birbirine dokunursa kolayca çatlayabilme ihtimali vardı. Odak düzlemi, sal adı verilen dokuzlu gruplara bölünmüş 189 ayrı sensörden oluşur.

Kamera tamamlanmadığı için, bilim insanları odak düzlemini test etmek için bir iğne deliği projektörü kullandılar.

Click to comment

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız Login

Leave a Reply

Son Yorumlar

  Advertisement

  You May Also Like

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  “Bir yıldızın ölümünün ardından ortaya çıkan manzaraya, yani Tycho süpernova’nın doğal kalıntılarına, NASA’nın Chandra gözlemevi, yeni bir bakış attı” Bir süpernova (enerjisi biten Büyük...