Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Güvenlik

En büyük ödül, Rus hacker için

“ABD hükümeti tarafından siber suçlular için sunulan en büyük ödül, 5 milyon dolar. Ödül, hack grubu lideri Maksim Yakubets’in tutuklanmasına neden olacak herhangi bir bilgi için verilecek”

ABD ve İngiltere, geçtiğimiz günlerde, örgütün “son on yılın en kötü bilgisayar korsanlığı ve banka sahtekarlığı planlarından ikisinin” ardında olduğunu iddia ederek Rus hack grubu Evil Corp’a karşı suçlamada bulunduklarını açıkladılar.

ABD Adalet Bakanlığı ve İngiltere Ulusal Suç Ajansı’na göre, 2009’da başlayan uluslararası hack programları hala devam ediyor.

İki hükümet, Evil Corp’un lideri olduğu iddia edilen Maksim Yakubets’e ayrıca grupla ilgili ve hacker olduğu ileri sürülen Igor Turashev’e karşı suçlamalar yöneltti. Suçlamalar komplo, bilgisayar korsanlığı, tel sahtekarlığı ve banka sahtekarlığı şeklinde. Her ikisi de Rus vatandaşı olmakla beraber ABD yetkilileri, Yakubets’in Rus hükümetiyle diğer siber saldırılarda çalıştığını iddia ediyor.

Suçlamaların yanı sıra, ABD Dışişleri Bakanlığı ve FBI Yakubets’in tutuklanmasına yol açan herhangi bir bilgi için 5 milyon dolarlık bir ödül açıkladı. Bu ödül, siber suçlu için, şimdiye kadar teklif edilen en büyük ödül.

Başsavcı yardımcılığı görevini yürüten Brian Benczkowski, “Maksim Yakubets’in, bugüne kadar kullanılan en zarar verici finansal kötü amaçlı yazılım parçalarından iki tanesini kullandığı ve on yıllardır süren milyonlarca dolarlık zarara neden olan finansal zarar verici yazılım kullandığı iddia edildi” dedi.

En büyük ödül, Rus hacker için

Aynı zamanda Evil Corp, kötü amaçlı bir yazılımı oluşturmakla suçlanmaktadır. Kötü amaçlı yazılım, virüslü bilgisayarlardaki finansal ve kişisel bilgileri otomatik olarak çalmak için tasarlanmıştır. Yazılım özellikle çevrimiçi bankacılık kimlik bilgilerini hedeflemek için de tasarlandı.

İddianameye göre…

İddianameye göre, kötü amaçlı yazılım, kurbanlara e-postalardaki veya sahte bir çevrimiçi bankacılık sayfasındaki bağlantıları tıklatarak kandırıp bilgisayarları etkileyecek.

Mahkeme belgelerine göre hack, iki banka, petrolle uğraşan dört şirket, bir inşaat malzemeleri tedarik şirketi, bir ateşli silah üreticisi ve bir okul bölgesi dahil olmak üzere birçok işletmeyi etkiledi.

Savcılar, Yakubets’i kötü amaçlı bir yazılımdaki rolü nedeniyle suçluyor. Bu, 2009 yılının mayıs ayında başlayan ve banka hesaplarından milyonlarca dolar çaldığı iddia edilen bir hack kampanyası olan bir yazılım. İddiaya göre, bilgisayar korsanları binlerce bilgisayara virüs bulaştırdı. Ayrıca korsanlar, banka hesaplarına giriş yapmak için kullandıkları şifreleri ve hesap numaralarını çaldı.

Hack, 11 eyalette 21 belediye, banka ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlara isabet etti. Kötü amaçlı yazılım kurbanlarından 220 milyon dolar çalmaya çalıştı ve başarılı bir şekilde insanların banka hesaplarından 70 milyon dolar çaldı.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  Voyager 2’nin 1980’lerdeki ziyaretinden bu yana Uranüs ve Neptün’e hiçbir uzay aracı gönderilmedi. NASA’lı bilim insanları artık bu durumu değiştirmenin vaktinin geldiğini söylüyor. Güneş...

  Advertisement