Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

technous.net

Bilim

En küçük cüce gezegen olabilir

“Küçük, gizemli asteroit olan (10) Hygiea, muhtemelen Güneş Sisteminin en küçük cüce gezegeni”

Asteroit kuşağındaki dördüncü en büyük nesne, (10) Hygiea olarak bilinen bir uzay taşı, 170 yıl önce keşfedildi. Bu uzay taşı, gökbilimciler için gizemli bir şey. Çünkü, karanlık yüzeyi ve güneşten uzaklığı, Mars ve Jüpiter arasında kemerin etrafında dolaşırken fark edilmesini zorlaştırıyor.

Yüksek çözünürlüklü Dünya teleskoplarını kullanan yeni bir çalışma sonucunda, Hygiea’nın sadece eski bir uzay kayası değil, başlı başına bir cüce gezegen olabileceği ortaya kondu.

Çalışma, 28 Ekim’de Nature dergisinde yayınlandı. Çalışma kapsamında, Avrupa Güney Gözlemevi’nin Çok Büyük Teleskopuna (VLT) 2017 ve 2018’de eklenmiş olan SPHERE (Spectro-Polarimetrik Yüksek Kontrastlı Exoplanet REsearch) enstrümanı ile Hygiea gözlemlendi.

Ekip, gelişmiş sayısal hesaplamalar ve modellemeyle yapılan gözlemler sayesinde, Hygiea’nın şeklini hiç olmadığı kadar iyi görebildi.

Hygiea’nın yaklaşık 2 milyar yıl önce büyük bir kozmik çarpışmanın ardından oluştuğuna ve asteroid kuşağı boyunca kayaları dağıttığına inanılıyor. Sonunda, asteroit ve (10) Hygiea’ya yeniden yerleştirildiler. Ancak ekibin bu orijinal etkisinin, Hygiea’nın yüzeyinde çok büyük bir darbe krateri bıraktığına inanıyordu. Şaşırtıcı bir şekilde, durum böyle değildi.

Fransa’daki Laboratoire d’Astrophysique de Marseille’de astronom olan Pierre Vernazza, bir basın açıklamasında, “Bu sonuç, Vesta’da olduğu gibi, büyük bir etki havzasının varlığını beklediğimiz için gerçek bir sürpriz oldu” dedi. Vesta, güneş sistemindeki en büyük ikinci asteroittir. NASA’nın Dawn uzay aracı tarafından 2011 yılında izlenmiştir.

olabilir mi?

Vernazza ve meslektaşları, etki kraterine kanıt bulamadılar, ancak Hygiea’nın yeni vizyonu temiz ve kayalık bir top gösteriyor. Asteroit önerilen önceki gözlemlerden çok daha küreseldir. Bu bir cüce gezegen olarak yeniden sınıflandırılması olasılığını açar. Bu yüksek ünvanı almak için, güneş sistemimizdeki kozmik bir nesnenin bazı kriterlere sahip olması gerekir.

Plüton tartışmalı bir şekilde 2006 yılında Uluslararası Astronomi Birliği tarafından bir cüce gezegen olarak yeniden sınıflandırılmıştır. NASA’nın yöneticisi Jim Bridenstine, Pluto’nun hala bir gezegen olarak sınıflandırılması gerektiğine inanmasına rağmen, Pluto diğer enkaz ve kayaların mahallesini temizlememiştir. Aynı şey Hygiea için de söylenebilir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Ayrıca yeni gözlemler, Hygiea’nın çok küresel olduğunu, hatta   neredeyse asteroit kuşağındaki tek cüce gezegen olan Ceres kadar küresel olduğunu gösteriyor.

Vernazza, konuyla ilgili olarak, “Bu görüntüler sayesinde Hygiea, şimdiye kadar güneş sistemindeki en küçük cüce gezegen olarak yeniden sınıflandırılabilir dedi.

Gökbilimciler (10) Hygiea’nın cüce bir gezegen olarak yeniden sınıflandırılabileceğini düşünüyor, ki bu onu güneş sistemindeki en küçük beden haline getirecek. Ancak, Hygiea, en küçük cüce gezegeninin unvanını uzun süre tutamayabilir. Çünkü optiklerin Dünya’da daha iyi hale gelmesi ve modellemelerin daha doğru hale gelmesi, güneş sistemi boyunca gizlenen cüce gezegenlerin bulunmasını daha kolay hale getirecektir.

Son Yorumlar

  Ev Ödevi Temalı Apple Reklamı

  Advertisement

  Daha fazla...

  Bilim

  “NASA’nın Voyager 2 probu güneş sisteminin kenarında aksaklık yaşıyor. Bu, zor bir durum. Ancak NASA, probun yakında bilim operasyonlarına devam etmesini umuyor” Voyager 2,...

  Güvenlik

  “Avrupa, güvenlik yönergeleriyle Huawei’ye 5G için izin veriyor. Ancak AB ülkeleri 5G tedarikçilerinin çeşitliliğini korumalı ve çekirdek ağlara erişimi sınırlamalıdır” İngiltere‘nin Huawei’yi 5G için...

  Bilim

  “NASA, Dünya’yı uzayda küçük bir leke olarak gösteren Voyager 1’in 1990 yılına ait olan “Soluk Mavi Nokta” görüntüsüne yeni bir bakış attı” Evren, çok...

  Teknoloji

  Aslen İzmir’li olan iki genç girişimci, başta otomotiv ve akıllı şehir sektörleri olmak üzere reklam sektörünü de baştan yaratacak girişimlere imza atıyor. Henüz kurulalı...

  Advertisement