Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

En küçük cüce gezegen olabilir

“Küçük, gizemli asteroit olan (10) Hygiea, muhtemelen Güneş Sisteminin en küçük cüce gezegeni”

Asteroit kuşağındaki dördüncü en büyük nesne, (10) Hygiea olarak bilinen bir uzay taşı, 170 yıl önce keşfedildi. Bu uzay taşı, gökbilimciler için gizemli bir şey. Çünkü, karanlık yüzeyi ve güneşten uzaklığı, Mars ve Jüpiter arasında kemerin etrafında dolaşırken fark edilmesini zorlaştırıyor.

Yüksek çözünürlüklü Dünya teleskoplarını kullanan yeni bir çalışma sonucunda, Hygiea’nın sadece eski bir uzay kayası değil, başlı başına bir cüce gezegen olabileceği ortaya kondu.

Çalışma, 28 Ekim’de Nature dergisinde yayınlandı. Çalışma kapsamında, Avrupa Güney Gözlemevi’nin Çok Büyük Teleskopuna (VLT) 2017 ve 2018’de eklenmiş olan SPHERE (Spectro-Polarimetrik Yüksek Kontrastlı Exoplanet REsearch) enstrümanı ile Hygiea gözlemlendi.

Ekip, gelişmiş sayısal hesaplamalar ve modellemeyle yapılan gözlemler sayesinde, Hygiea’nın şeklini hiç olmadığı kadar iyi görebildi.

Hygiea’nın yaklaşık 2 milyar yıl önce büyük bir kozmik çarpışmanın ardından oluştuğuna ve asteroid kuşağı boyunca kayaları dağıttığına inanılıyor. Sonunda, asteroit ve (10) Hygiea’ya yeniden yerleştirildiler. Ancak ekibin bu orijinal etkisinin, Hygiea’nın yüzeyinde çok büyük bir darbe krateri bıraktığına inanıyordu. Şaşırtıcı bir şekilde, durum böyle değildi.

Fransa’daki Laboratoire d’Astrophysique de Marseille’de astronom olan Pierre Vernazza, bir basın açıklamasında, “Bu sonuç, Vesta’da olduğu gibi, büyük bir etki havzasının varlığını beklediğimiz için gerçek bir sürpriz oldu” dedi. Vesta, güneş sistemindeki en büyük ikinci asteroittir. NASA’nın Dawn uzay aracı tarafından 2011 yılında izlenmiştir.

olabilir mi?

Vernazza ve meslektaşları, etki kraterine kanıt bulamadılar, ancak Hygiea’nın yeni vizyonu temiz ve kayalık bir top gösteriyor. Asteroit önerilen önceki gözlemlerden çok daha küreseldir. Bu bir cüce gezegen olarak yeniden sınıflandırılması olasılığını açar. Bu yüksek ünvanı almak için, güneş sistemimizdeki kozmik bir nesnenin bazı kriterlere sahip olması gerekir.

Plüton tartışmalı bir şekilde 2006 yılında Uluslararası Astronomi Birliği tarafından bir cüce gezegen olarak yeniden sınıflandırılmıştır. NASA’nın yöneticisi Jim Bridenstine, Pluto’nun hala bir gezegen olarak sınıflandırılması gerektiğine inanmasına rağmen, Pluto diğer enkaz ve kayaların mahallesini temizlememiştir. Aynı şey Hygiea için de söylenebilir.

Ayrıca yeni gözlemler, Hygiea’nın çok küresel olduğunu, hatta   neredeyse asteroit kuşağındaki tek cüce gezegen olan Ceres kadar küresel olduğunu gösteriyor.

Vernazza, konuyla ilgili olarak, “Bu görüntüler sayesinde Hygiea, şimdiye kadar güneş sistemindeki en küçük cüce gezegen olarak yeniden sınıflandırılabilir dedi.

Gökbilimciler (10) Hygiea’nın cüce bir gezegen olarak yeniden sınıflandırılabileceğini düşünüyor, ki bu onu güneş sistemindeki en küçük beden haline getirecek. Ancak, Hygiea, en küçük cüce gezegeninin unvanını uzun süre tutamayabilir. Çünkü optiklerin Dünya’da daha iyi hale gelmesi ve modellemelerin daha doğru hale gelmesi, güneş sistemi boyunca gizlenen cüce gezegenlerin bulunmasını daha kolay hale getirecektir.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  “Bir yıldızın ölümünün ardından ortaya çıkan manzaraya, yani Tycho süpernova’nın doğal kalıntılarına, NASA’nın Chandra gözlemevi, yeni bir bakış attı” Bir süpernova (enerjisi biten Büyük...

  Advertisement