En sıra dışı iPhone’a son 2 gün

En sıra dışı iPhone’a son 2 gün

En sıra dışı iPhone’a son 2 gün… Apple, daha önce paylaştığımız üzere 12 Eylül Çarşamba günü bir etkinlik gerçekleştirecek. Etkinliğin favori gündemi tahmin ettiğiniz gibi yeni iPhone modelleri.

Etkinlik ve yeni iPhone modelleri hakkında teknoloji dünyasında bir çok söylenti dolaşıyor. Söylentilerin gerçekleşme ihtimali en yüksek olanıysa yeni iPhone modellerinin pahalılıkta da rekor kıracağı.

Bundan tam bir yıl önce Apple iPhone X modelini tanıtmıştı. iPhone X, daha “pahalı” ve gelişmiş bir ekran deneyimiyle piyasaya sunuldu. Çıkış fiyatıyla en pahalı akıllı telefon ünvanını da almayı ihmal etmedi. Şu anda ise Dolar/TL arasındaki dalgalanmadan kaynaklı olarak 64GB modeli Apple internet sitesinde, 7.499 TL iken 256GB modeli 8.599 TL‘den satışa sunuluyor. 

iPhone XS ve iPhone XS Plus (temsili)

Apple özel etkinliğinde eğer bir sürpriz olmazsa tanıtılacak yeni iPhone modellerinden biri mevcut iPhone X’un daha büyük ekranlı versiyonu olacak. Geçen yıl kullanılan OLED ekran teknolojisi maliyeti artıran etmenlerden biriydi. Bu da göz önüne alındığında yeni ve daha büyük çerçevesiz ekranlı iPhone modelinin 10 bin TL bandında olmasını bekliyoruz. 

Söylentiler arasında dikkat çekici olanlardan biri de yeni modellerden birinin “ucuz iPhone” diye tabir edilen bir model olarak tanıtılması. Ucuz iPhone’da OLED ekran teknolojisi yerine LCD ekranın tercih edileceği ve dolayısıyla maliyetin düşeceği düşünülüyor. Kullanılan kasada da plastik ağırlıklı bir yapının öngörüldüğünü de hatırlatalım.

Yine geçtiğimiz yıl tanıtılan  iPhone 8 Plus daha önceki yıllarda tanıtılan iPhone 6 Plus ve iPhone 7 Plus’ın tasarım anlamında devamı niteliğindeydi. Bu yıl tanıtılacak devam modelinin adı da iPhone 9 Plus olacağa benziyor. iPhone X de iPhone XS, büyük ekran modeli ise iPhone XS Plus olarak adlandırılabilir. Apple tarafından herhangi resmi bir açıklama yapılmadığından bunların hepsi tahmin ya da Apple’ya yakın kaynaklardan alınan kulis söylentileri

Ülkemizde günümüz şartlarında bir akıllı telefona 10 bin TL ödeyerek sahip olmak cidden çok zor görünüyor. En azından bir çok vatandaşımız için böyle. 

Genelde Apple tanıttığı iPhone modellerini Kasım aylarında Türkiye pazarında satışa sunuyor. Bu yıl da böyle olması bekleniyor. Kasım ayında DOLAR/TL kuru hangi seviyede olur, alım gücümüz nasıl olur kestirmek zor.

12 Eylül’deki Apple Özel Etkinliğiyle ilgili haberlerimizde bu

1 Paylaşımlar

Bir cevap yazın