“NASA uydu görüntülerinde, aşırı hava koşullarının Grönland’ın buzu üzerindeki etkisi anlatılıyor. Erime bu görüntülerde görünüyor”

Dünya, artık eskisinden daha sıcak. Yenidünyada, insanlar tüketiyor,  Sibirya yanıyor, Grönland eriyor.

Grönland erimesi NASA’nın uydu görüntülerine yansıdı. NASA uyduları, sıcak havanın gelişimini izlerken Temmuz ayındaki sıcakların Grönland’ın buz tabakasını çok etkilediğini gözlemledi. Ajanstan geçtiğimiz günlerde gelen açıklamasına göre Temmuz ayı boyunca Atlantik Okyanusu’na milyonlarca ton erimiş su akıyor. Bu sular deniz seviyesinin yükselmesine doğrudan ve anında etkide bulunmuş oldu.

Erime Uzaydan Bile Görünüyor!
Erime Uzaydan Bile Görünüyor!

Danimarka Meteoroloji Enstitüsü’nden iklim bilimcisi Ruth Mottram, Grönland’ın bir günde 11 Gigaton buz kaybettiği haberini sosyal medya hesabından duyurdu.

Bir Gigaton bir milyar tona tekabül eder. NASA’nın daha önce yaptığı bir açıklamaya göre, tek bir Gigaton su yaklaşık 400.000 olimpik yüzme havuzunu doldurur düzeydedir.

NASA, erime hakkında şunları ifade etti: “Yaz boyunca çevre erime tipiktir. Buna karşılık, 30-31 Temmuz tarihlerinde olduğu gibi, buz tabakasının yaklaşık 1 milyon kilometrekarelik bir alanı olan eriyik alan daha az yaygın.”

Landsat 8 uydusu tarafından elde edilen bir görüntüde, eriyik suyun buz tabakasının kenarına yakın yerlerde havuzlar oluşturduğu yer alıyor.

2019 yılının Grönland için oldukça olumsuz bir yıl olacağı Haziran ayından beri tahmin edilmekteydi. Bir iklim araştırmacısının, Arctic köyü yakınlarındaki bir deniz buzu katmanından erimiş su görüntüsünü paylaşması bu durumun ipuçlarından birisiydi.

Erime Uzaydan Bile Görünüyor!
Erime Uzaydan Bile Görünüyor!

Grönland’ın son büyük erime olayı 2012 yılında gerçekleşmişti. Buna benzer bir olayın gerçekleşmesinin yedi yıl alacağı tahmin edilmekte.

Dünya, insan kaynaklı iklim değişikliğinin etkisiyle uğraşmaya devam ederken, aşırı hava üzerinde yaşadığımız dünyamız için yeni bir norm haline geliyor. Bunlarla beraber birtakım olumsuz doğa olayları meydana geliyor. Yangınlar, ısı dalgaları, buz erimeleri gibi. İşte Grönland’ın başına gelen şey de bu.

Grönland’da gerçekleşen bu olayı gösteren video ve görüntüler, konunun uzmanları tarafından paylaşılmaya devam ediyor.

1 Paylaşımlar