Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

ESA’dan Mars Hamlesi: ExoMars Rover

https://youtu.be/8a0C7kmM0dE

ESA’dan Mars Hamlesi: ExoMars Rover. Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Mars’ın yüzeyine bir Rover araç indirme girişimi Schiaparelli’nin kontrolden çıkıp kaza yaptığı 2016 yılında hayal kırıklığına uğramıştı.

ExoMars Projesinden Abbie Hutty ;“Bu daha önce yapılamayan en heyecan verici şey olacak. İki metre boyunda bir delicimiz var, eğer görev başarılı olursa hayatın olacağını düşündüğümüz kabuğa gidebiliriz.” açıklamasında bulundu.

“Yüzeyde aşırı derecede radyasyon var koşullar çok düşmanca. Farklı kaya katmanlarının altında belki de su birikintisinin olabileceği çatlaklarda yaşamın var olabilmesi için güzel bir yer bulabiliriz.”

Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Mars Express uydusundan gönderilen veriler, bilim insanlarının en uygun iniş alanını seçmelerine de yardımcı oluyor.ExoMars Rover’ın dünyadaki talimatları dinlemek için (Mars-dünya arası yaklaşık 54 milyon kilometre) 24 dakika beklemek yerine kendisini yönlendirmesini sağlayan otonom bir navigasyon sistemi geliştirildi ve Airbus tarafından test edilmeye devam ediliyor.

Fransa’daki merkezde her ne kadar radyasyon olmasa bile özel olarak kurutulmuş kum, kaya parçaları ve gezegenin yüzeyinin geniş çaplı bir simülasyonu mevcut. Merkezde Rover, kayaları ölçeklendirip tırmanma ya da etrafından dolaşma kararlarını nasıl vereceği testleri de dikkatle takip edilecek. Rover’da kullanılan jantların tamamen metalik olması ve kayalara tırmanma ve derin kumu kazabilmesi önemli özelliklerinin başında geliyor.

Fransa’daki testler tamamlandığında bitmiş Rover’ın yanı sıra merkezde kalacak olan bir ikizinin de yapımına başlanacak.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) başarılı Mars inişlerini takiben Avrupa Uzay Ajansı’nın da (ESA) en geç 2020’de ExoMars’ın kızıl gezegene gönderilmesi bekleniyor.

Comments

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  Voyager 2’nin 1980’lerdeki ziyaretinden bu yana Uranüs ve Neptün’e hiçbir uzay aracı gönderilmedi. NASA’lı bilim insanları artık bu durumu değiştirmenin vaktinin geldiğini söylüyor. Güneş...

  Advertisement