ESA’dan Mars Hamlesi: ExoMars Rover

ESA’dan Mars Hamlesi: ExoMars Rover. Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Mars’ın yüzeyine bir Rover araç indirme girişimi Schiaparelli’nin kontrolden çıkıp kaza yaptığı 2016 yılında hayal kırıklığına uğramıştı.

ExoMars Projesinden Abbie Hutty ;“Bu daha önce yapılamayan en heyecan verici şey olacak. İki metre boyunda bir delicimiz var, eğer görev başarılı olursa hayatın olacağını düşündüğümüz kabuğa gidebiliriz.” açıklamasında bulundu.

“Yüzeyde aşırı derecede radyasyon var koşullar çok düşmanca. Farklı kaya katmanlarının altında belki de su birikintisinin olabileceği çatlaklarda yaşamın var olabilmesi için güzel bir yer bulabiliriz.”

Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Mars Express uydusundan gönderilen veriler, bilim insanlarının en uygun iniş alanını seçmelerine de yardımcı oluyor.ExoMars Rover’ın dünyadaki talimatları dinlemek için (Mars-dünya arası yaklaşık 54 milyon kilometre) 24 dakika beklemek yerine kendisini yönlendirmesini sağlayan otonom bir navigasyon sistemi geliştirildi ve Airbus tarafından test edilmeye devam ediliyor.

Fransa’daki merkezde her ne kadar radyasyon olmasa bile özel olarak kurutulmuş kum, kaya parçaları ve gezegenin yüzeyinin geniş çaplı bir simülasyonu mevcut. Merkezde Rover, kayaları ölçeklendirip tırmanma ya da etrafından dolaşma kararlarını nasıl vereceği testleri de dikkatle takip edilecek. Rover’da kullanılan jantların tamamen metalik olması ve kayalara tırmanma ve derin kumu kazabilmesi önemli özelliklerinin başında geliyor.

Fransa’daki testler tamamlandığında bitmiş Rover’ın yanı sıra merkezde kalacak olan bir ikizinin de yapımına başlanacak.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) başarılı Mars inişlerini takiben Avrupa Uzay Ajansı’nın da (ESA) en geç 2020’de ExoMars’ın kızıl gezegene gönderilmesi bekleniyor.

0 Paylaşımlar

Bir cevap yazın