Evsizler İçin Yeni Umut: 3D Yapılan Konutlar

Evsizler İçin Yeni Umut: 3D Yapılan Konutlar

ABD’nin Teksas eyaletinde dünyadaki milyarlarca evsiz için umut olabilecek bir gelişme yaşandı. Sadece 2 günde 3D yazıcılarla konutlar inşa edildi.

Ortalama 60 metrekarelik tek katlı evlerin beton maliyeti yaklaşık 10 bin dolar. 2 günde inşa edilen daha doğrusu 3D yazıcı ile tabiri caizse yazdırılan bu evlerin yapımının 12-24 saat aralığında tamamlanması hedefleniyor.

Geçtiğimiz hafta Austin şehrinde Southwest Teknoloji fuarı gerçekleştirildi. Yapımı 48 saat süren evler bu fuarda sergilendi.

3D baskı makinelerinde yaşanan teknolojik ilerleme ve düşük maliyetli dökme beton malzemesi kullanımı benzer projelerin hayata geçmesini kolaylaştıran etmenler.

2018 sonuna kadar El Salvador’da pilot olarak 3D yazıcılarla test amaçlı olarak inşaatlar devam edecek. Önümüzdeki yıl ise yoksul bir bölgede 100 adet ev inşa edilmesi planlanıyor.

Sistem Nasıl Çalışıyor?

Aslında sistemin küçük ölçekli 3D baskı teknolojisinden pek bir farkı yok.

Kullanılan ana malzeme beton yerine kullanılan “harç” ve bu malzemeler baskı makinesine katman katman ve yavaş yavaş ekleniyor.

İnşa edilecek evin boyu haliyle üretimi gerçekleştirecek 3D baskı makinesinin çerçevesi ile sınırlı. Sistem bir tren gibi raylar üzerinde çalışıyor. Arka arkadaya birden fazla ev inşa edilebilmesi mümkün.

Pratik Yapılar.

Fuarda tanıtılan örnek evlerde tasarımda hedeflenen unsurun pratiklik olduğu göze çarpıyor. Evler pratik ve görece diğer evlere göre küçük olmalarına rağmen gecekondulara benzemiyor. Aksine yine göre diğer evlere göre kötü doğa koşullarına dayanıklı hissi veriyor.

Hedef Evsizler.

Eve en çok ihtiyaç duyanlar şu aşamada projenin esas önceliklerinden biri. ABD’deki Silikon Vadisi’nde büyük teknoloji şirketlerinin yaptığı bağışlarla fonlaması yapılan  ve 2019 yılında El Salvador’da yapılacak 100 pilot evin orta ve uzun vadede klasik inşaat tekniklerine ve dolayıyla sektöre etkileri merakla bekleniyor.

0 Paylaşımlar

Bir cevap yazın