Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Teknoloji

Facebook’tan “yeni spor” anlaşması

Facebook’tan “yeni spor” anlaşması

Facebook, önümüzdeki üç sezon boyunca La Liga (İspanya futbol liginin en üst düzey ligi) maçlarını  Hindistan, Afganistan, Bangladeş, Nepal, Maldivler, Sri Lanka ve Pakistan’da yayınlayacak özel bir anlaşmaya imza attı. Anlaşmadan önce mevcut yayın hakları Sony Pictures Network’un elindeydi.

Yeni anlaşmanın şartları henüz açıklanmış değil. Ancak söz konusu yayın hakları 2014 yılında Sony Pictures Network tarafından 32 milyon dolara satın alınmıştı.

Hint yarımadasındaki bölgede 384 milyon Facebook kullanıcısı mevcut ve bunların 270 milyonu sadece Hindistan’da yaşıyor. Bu alandaki yüksek kar potansiyelini fark eden Facebook genel olarak teknoloji endüstrisinin de gelişmesiyle yayıncılık yatırımlarını artıracaktır. Facebook zaten halı hazırda ABD’deki kullanıcılarına MLB (Majör Beyzbol Ligi) maçlarını maç başına 1 milyon dolarlık bir maliyetle yayınlıyor. Yayın ücretsiz ancak reklam içerikleri söz konusu.

Facebook‘tan bir yetkili  La Liga maçlarının başlangıçta ücretsiz olarak yayınlanacağını ancak ilerleyen zamanlarda en verimli şekilde değerlendirme yapılacağını açıkladı.

Facebook-La Liga anlaşması aslında küresel bir trendin parçası. Mesela İngiltgere’deki Premier Lig 2018-2019 sezonu maçların TV’de yayınlanan son sezonu olacak. 

Benzer şekilde ABD’de NFL (Ulusal Futbol Ligi) Amazon ile olan anlaşmasını 11’e çıkardı ve gelenekselleşen “Perşembe Gecesi Futbolu” maçlarını Prime’a getirdi. Amazon bu yayın haklarını almak için Twitter, YouTube ve Verizon gibi devlerle yarışmak zorunda kalmıştı.

NBA maçları da Çin’de Tencent tarafından yayınlanıyor ve her maçı ortalama 2 milyon kişi izliyor. 

Ayrıca geleceğin önemli bir spor dalı olan e-spor yayıncılığı da her geçen gün değeri artan bir potansiyele sahip. Profesyonel oyuncuları izlemek ve bazılarının yakında 1 milyar dolar değerine ulaşması yeni ve dev bir sektör yaratıyor. Bu sektörü fark edip yatırım yapan teknoloji şirketlerinin başında Amazon yer alıyor. Her ne kadar Google’a ait YouTube’da e-spor yayınları yapılsa da Amazon’un Twitch’i kadar güçlü ve popüler değil. 

Bu yeni trendin karşısında geleneksel yayıncılar da boş durmuyor. Onlar da e-spor müsabakalarını TV’ye getirmek için anlaşmalar yapmaktalar. Bunun en önemli örneğini geçtiğimiz günlerde Disney gerçekleştirdi. En büyük e-spor müsabakalarından biri olan Overwatch League’den canlı performans yayınlamak için bir anlaşma yaptı. SPN ve ABC’yi içeren Disney kanalları bu müsabakaları TV’de canlı yayınlayacak ve elbette online olarak da yayınlanacak. 

Comments

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  Voyager 2’nin 1980’lerdeki ziyaretinden bu yana Uranüs ve Neptün’e hiçbir uzay aracı gönderilmedi. NASA’lı bilim insanları artık bu durumu değiştirmenin vaktinin geldiğini söylüyor. Güneş...

  Advertisement